Oto kilka z nich, na które powinieneś zwrócić uwagę

  1. Infrastruktura

Na rynku istnieją serwery oparte o dyski HDD lub SSD. Te pierwsze zapisują dane na magnetycznych płytkach, które obracają się z dużą prędkością. Zapis/odczyt danych jest prowadzony przez dwie głowice elektromagnetyczne poruszane elektronicznie sterowanym ramieniem. Przepływ danych może być kolejkowany w zależności od sposobu poruszania się ramienia. Nigdy jednak nie będzie ono mogło znajdować się w więcej, niż jednym miejscu w danej chwili.

Dyski SSD natomiast nie posiadają ruchomej części, żadna głowica nie musi wędrować do odpowiedniego sektora dysku, a dostęp do pliku jest natychmiastowy, niezależnie od jego miejsca zapisania. Dla porównania czas dostępu do pliku w dysku SSD jest 100-krotnie szybszy niż w dysku HDD (7200 obr/m)!

Dlatego też coraz częściej dyski SSD znajdują zastosowanie w budowie infrastruktury serwerowej. Ma to szczególne znaczenie przy dużej liczbie internautów odwiedzających stronę www. Szybki czas jej ładowania bowiem, zmniejsza znacząco współczynnik odrzuceń oraz zwiększa poziom konwersji, co w połączeniu z dobrą optymalizacją strony pozwala na sprawne budowanie swojej przewagi rynkowej nad konkurencją z branży.

W LH.pl na wszystkich naszych serwerach stosujemy technologię SSD, aby oddać w ręce użytkowników najbardziej wydajny hosting na rynku.

  1. Obsługiwana wersja PHP

Mimo, że od premiery stabilnej wersji PHP 7.0 minął już prawie rok to, wiele hostingów nadal nie obsługuje tej technologii. Wyniki badań mówią jasno, że PHP 7.0 jest dwukrotnie szybszy od swojego poprzednika, wersji 5.6

wwwa
Obsługa PHP 7.0 jest szczególnie istotna dla osób korzystających z najnowszego WordPressa, który rekomenduje to rozwiązanie
  1. Kopie bezpieczeństwa (backup)

Temat, który kilka miesięcy temu był najbardziej gorący w naszym kraju, a to za sprawą pewnej firmy hostingowej, która utraciła dane swoich klientów i nie posiadała ich kopii. Warto zainteresować się tematem i skontaktować ze swoim hostingodawcą.

Zapytaj, jak często są wykonywane kopie bezpieczeństwa, sprawdź, czy masz do nich dostęp i możesz je ewentualnie sam przywrócić? Co więcej, serwer z backupami nie powinien być połączony z serwerem live (tym, na którym na co dzień pracujesz), aby uniknąć skasowania danych w razie ewentualnego włamania.

W LH.pl kopie bezpieczeństwa wykonujemy codziennie i przechowujemy je przez 14 dni, a serwer backupowy jest – zgodnie ze sztuką – oddzielony od serwera live.

  1. Parametry serwera

Chodzi tutaj o pojemność serwera, jego limity jednoczesnych procesów i połączeń do baz danych, sama ilość baz danych, możliwość tworzenia kont pocztowych i miesięczny transfer.

Te wszystkie czynniki powinny być dostosowane do Twoich potrzeb i zapewnić stronie www płynne działanie. Przeanalizuj miesięczny ruch na swojej stronie i poproś hostingodawcę o dobranie odpowiedniego pakietu. Nie zawsze więcej znaczy lepiej i czasami nie warto przepłacać, a wystarczy kilka prostych kroków, aby poprawić komfort odwiedzania Twojej witryny.

  1. Pomoc techniczna

To dość subiektywny punkt, bo każdy ma inne oczekiwania i potrzeby. Niemniej jednak warto sprawdzić, czy i w jakim czasie można się skontaktować z pomocą techniczną mailowo lub telefonicznie. Z jakim zaangażowaniem podchodzą do rozwiązania problemu? Czy istnieje numer telefonu czynny 24/7? To bardzo istotne kwestie w przypadku awarii serwera. Sprawnie działająca pomoc techniczna pozwala zaoszczędzić masę stresów i problemów.

  1. Hosting na próbę

Nikt nie lubi kupować kota w worku. Dlatego istotnym jest, abyś mógł przetestować usługę zanim podejmiesz decyzję o zakupie. Większość hostingów oferuje 14 dni na testy. Sprawdź jednak, czy w trakcie testów usługa ma odblokowane wszystkie swoje funkcje. W LH.pl dajemy właśnie 14 dni testów pełnoprawnego hostingu.

Powyższe cechy hostingu to nie wszystko, z czym przyjdzie Ci się spotkać przy wyborze. Jeśli chcesz poznać więcej tajników wyboru dobrego hostingu to zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu.


O autorze

Jakub Orłowski – specjalista ds. marketingu w LH.pl Zafascynowany popkulturą i e-marketingiem. Internet uważa za największe osiągnięcie ludzkości. WordPressowy samouk, poleca każdemu przygodę z tym CMS-em. Po godzinach wspiera NGO.