Mamy własny hosting i co?

Załóżmy taką sytuację. Zamówiliśmy serwer, domenę (lub korzystamy z darmowej/roboczej) i chcemy rozpocząć instalację WordPress, Joomla czy Drupal (lub innego CMSa). Klasyczne podejście to: założenie konta FTP, założenie bazy danych, ściągnięcie wersji instalacyjnej oraz wrzucenie do odpowiedniego katalogu żeby wreszcie rozpocząć proces instalacji. Trochę sporo tego, prawda? Abstrahując od tego, że niestety nie każdy wie jak dokładnie tymi narzędziami się posługiwać. Czy istnieje jednak alternatywa, w której nie będą potrzebne podstawowe umiejętności informatyczne?

installatron1
Prostsza alternatywa

Teraz wyobraźmy sobie inny schemat: przejście do panelu administracyjnego, wybranie domeny, przejście do listy aplikacji i kliknięcie instalacji. To wszystko, nic więcej nie jest konieczne aby taka instalacja została zakończona powodzeniem. Oczywiście podczas procesu instalacyjnego danej aplikacji w Installatronie ciągle możemy wybrać jaka nas interesuje konkretnie baza, określić samodzielnie hasło dostępu itp. Przewaga takiego rozwiązania widoczna już na starcie, zaoszczędzone jakieś kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Co jeszcze możemy zyskać?

Przede wszystkim także podczas instalowania Installatron zapytana nas o to jak mamy zdefiniować kwestię kopii bezpieczeństwa oraz aktualizacji portalu. To bardzo ważne, bo odpada nam kolejny zestaw działań (znowu: zyskujemy czas). Panel może sam zadbać o to kiedy i w jakiej sytuacji ma być wykonana kopia bezpieczeństwa, czy mamy być informowani o tym emailem, czy także interesuje nas aktualizacja CMS gdy tylko pojawi się jego nowa wersja…

Co najważniejsze obsługa narzędzia Installatron jest absolutnie intuicyjna. Po zalogowaniu do panelu hostingowego, wystarczy przejść do sekcji Installatron (Moje aplikacje), a następnie z ikonek wybrać instalację odpowiedniej aplikacji, w naszym przypadku WordPress. Po jej kliknięciu pojawi się informacja podsumowująca i przycisk Instaluj. Banalnie proste, prawda?

installatron2

CMS zainstalowany, strona działa już jakiś czas, kopie same się wykonują i dostajemy email gdy tylko pojawi się nowa aktualizacja dla naszego portalu. Super. Potrzebujemy jednak nagle dodać nasz serwis do innej domeny oraz przywrócić kopię zapasową. Co wtedy? Standardowo, przechodzimy w Panelu administracyjnym do Moje aplikacje > a przy konkretnej stronie wybieramy Kopia zapasowa lub Klon. Obydwa procesy bardzo łatwe do wykonania, określamy tylko o jaki konkretnie backup nam chodzi lub gdzie mamy sklonować wersję swojej strony. Warto także zaznaczyć, że kopia bezpieczeństwa może obejmować zarówno bazę danych jak i pliki.

Jeszcze raz zachęcamy wszystkich do przetestowania, a wszelkie problemy i uwagi można zgłaszać w komentarzach pod artykułem – pomożemy ;). Czekamy też na propozycje odnośnie tego jaki temat miałby zostać poruszony w kolejnym odcinku „Poniedziałków z hostingiem LinuxPL.com” już za tydzień.

Partnerem sponsorowanej akcji Poniedziałki z Hostingiem na DailyWeb jest:

banerr