Najczęstszym powodem jest znikoma optymalizacja lub jej brak. WordPress na szczęście oferuje kilka prostych rozwiązań, które może zaimplementować każdy użytkownik bez specjalistycznej wiedzy.

Dziś przybliżę Wam kilka podstawowych kroków, jakie możecie wykonać:

1.Usuń zbędne wtyczki

Czy na prawdę potrzebujesz 30 wtyczek, z których 15 jest nieaktywnych? ;) Nawet nieaktywne wtyczki obciążają serwer i wydłużają czas ładowania WordPressa.

Usuń je koniecznie. Dodatkowo przejrzyj aktywne wtyczki i sprawdź, czy nie dublują się w swoich funkcjach lub nie powielają funkcji motywu. Zrezygnuj z niepotrzebnych wtyczek-bajerów. Niekoniecznie musisz oglądać statystyki w kokpicie WordPressa, od tego jest Google Analytics.

2. Usuń zbędne motywy

Kiedy już wybrałeś satysfakcjonujący Cię motyw, usuń pozostałe. Podobnie jak wyłączone wtyczki obciążają system i są potencjalną furtką do infekcji wirusowych. Oprócz używanego motywu pozostaw jeszcze jeden z domyślnych WordPressa (najlepiej najnowszy), na wypadek awarii i konieczności zmiany aktualnego motywu.

3. Wyczyść bazę danych

Kiedy tworzysz kolejne wpisy na blogu WordPress zachowuje automatycznie ich kolejne wersje tak, abyś mógł w razie potrzeby to nich wrócić. Każda taka wersja to kolejny zapis w bazie danych, która powiększa się w zastraszającym tempie, a czas jej odpowiedzi wydłuża się. Należy posprzątać te zbędne wpisy. Z pomocą przychodzi wtyczka Optimize Database after Deleting Revisions, która wykona takie czyszczenie automatycznie (na wszelki wypadek jednak zrób kopię zapasową bazy danych).

4. Zoptymalizuj zdjęcia na stronie

Zdjęcia po 2 MB wcale nie czynią strony bardziej atrakcyjną. Wręcz przeciwnie, spowalniają jej ładowanie, a w konsekwencji powodują odpływ zniecierpliwionych odwiedzających. Do WordPressa powstało wiele wtyczek optymalizujących zdjęcia ale żadna z nich nie zastąpi wstępnej obróbki w programie graficznym. Kiedy już przygotujesz je odpowiednio (np. zdjęcia w formacie .jpg i o wadze 300 kB) zainstaluj jedną z popularnych wtyczek do optymalizacji zdjęć. Rekomenduję WP Smush lub Optimus, które dodatkowo kompresują zdjęcia bez strat na jakości. Lekkie obrazy to błyskawicznie wczytująca się strona.

5. Włącz wtyczkę cache

Serwuj statyczne elementy strony z cache. WP Super Cache jest bardzo prostą w konfiguracji wtyczką, która powoduje, że nie jest konieczne każdorazowe generowanie pliku HTML na podstawie danych z bazy danych. Pozwala to obniżyć zużycie mocy serwera i skrócić czas jego odpowiedzi. Jak wspomniałem, WP Super Cache jest bardzo prosta w konfiguracji. Po zainstalowaniu wystarczy ją włączyć i (w większości przypadków) uruchomić jej opcje oznaczone jako recommended.

6. Wybierz dobry hosting

Żadne z powyższych rozwiązań nie przyniosą zadowalającego efektu jeśli nie zadbasz o wydajny hosting. Hosting, który zbudowany jest na na dyskach SSD, wspiera najnowsze technologie, jak PHP7 i jest dedykowany WordPressowi. Takim hostingiem jest ten w LH.pl, który gwarantuje zwiększenie wydajności strony. Więcej o cechach dobrego hostingu możesz przeczytać tutaj.

Jeżeli postanowiłeś prowadzić sklep na WordPressie możesz być zainteresowany poradnikiem dedykowanym właśnie optymalizacji WooCommerce.


O autorze

Jakub Orłowski – specjalista ds. marketingu w LH.pl Zafascynowany popkulturą i e-marketingiem. Internet uważa za największe osiągnięcie ludzkości. WordPressowy samouk, poleca każdemu przygodę z tym CMS-em. Po godzinach wspiera NGO.