Mieszkanie na wsi ma swoje plusy i minusy. Wadą na pewno jest znikomy dostęp do pewnych zdobyczy techniki jak bardzo szybki, szerokopasmowy Internet. Nie mam alternatywy, dlatego od dawna korzystam z sieci fioletowego operatora. Postanowiłem sprawdzić to, czy modem ZTE MC888 5G zwiększy komfort i transfery podczas korzystania z Internetu.

W związku z brakiem wyboru łapałem się wszystkiego, co mogło polepszyć jakość mojego Internetu. Testowałem metody, które robiły to nawet w sposób delikatny. Testowałem wiele routerów, stosowałem alternatywne oprogramowanie, zmieniałem na awansowe ustawienia, kupowałem dodatkowe akcesoria jak anteny. Na końcu chodziłem z routerem po domu, szukając najlepszego miejsca.

Niektóre pomysły działały, inne wprowadzały minimalne zmiany. A pozostałe, wbrew zapewnieniom użytkowników na forach, całkowicie nie przynosiły skutku. Niedawny debiut zasięgu sieci 5G to dobry moment na sprawdzenie tego, czy ZTE MC888 5G podniesie komfort korzystania z Internetu w moim przypadku.

ZTE MC888 5G

ZTE MC888

ZTE MC888 to sprzęt, który wchodzi w skład produktów zaliczanych do rodziny 4 generacji modemów 5G. Został zaprezentowany wraz z kilkoma innymi produktami w marcu 2022 roku. Biorąc pod uwagę właściwości tego rynku, to całkiem świeży sprzęt.

Warto tu odnotować, że model MC888 dostępny jest w zasadzie w dwóch wersjach: tej, która dotarła do nas na testy oraz MC888 Pro (lub na niektórych rynkach Ultra), który charakteryzuje się przede wszystkim obsługą Mesh oraz większą prędkością transferu (5400 Mbps).

ZTE MC888

ZTE MC888 jest modem do obsługi sieci 5G, który swoją budowę opiera na układzie Qualcomm Snapdragon X62. Pozwala na przyłączenie do sieci 64 urządzeń (32 urządzenia w sieci 2,4 GHz oraz 32 w sieci 5 GHz). Sprzęt obsługuje WiFi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) z prędkością przesyłania do 3600 Kbps. Producent chwali się tu też doskonałym zasięgiem, który góruje nad konkurentami dzięki zastosowaniu anten z zyskiem 10 dB. Na tylnym panelu znajduje się port RJ11 oraz, co ważniejsze, 2 porty RJ45 dla przewodowej sieci LAN.

Cena urządzenia to obecnie od 1199 zł do 1499 zł w zależności od sklepu.

Skrócona specyfikacja

Model ZTE MC888 5G
WiFi Wi-Fi 6
Wymiar 182 x 124 x 70 mm
Chipset Qualcomm Snapdragon X62 + WCN6856
Liczba urządzeń 32 + 32
Standard sieci NSA&SA 5G: n1/3/7/38/40/66/75/78 LTE Global FDD TDD,600MHz~3.8GHz,CAT19 FDD:B1/3/4/7/8 TDD:38/39/40/41/42/48 UMTS:B1/2/5/8
Inne Wspiera Firewall, PP2P/L2TP, ręczny wybór pasm, tryb bridge
Maksymalny transfer danych DL do 3700Mb/s
Wi – Fi 802 11a/b/g/n/ac/ax 2.4&5 GHz Dual Band 2×2 MIMO 4K QAM 160 MHz
Interfejs 1xWAN/LAN,
1x LAN 1G,
1 x RJ11

 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Pierwsze wrażenia

Sprzęt dotarł w kolorowym kartoniku, który nie różni się niczym na tle innych produktów. W środku zestawu znajdziemy modem 5G, zasilacz sieciowy DC z pinem oraz kabel RJ 45.

ZTE MC888

Podłączyłem sprzęt kablem, włożyłem kartę nano SIM z moim domowym Internetem od fioletowego operatora i ustawiłem ZTE MC888 na parapecie okna, gdzie według wieloletniej praktyki mam najlepszy zasięg dla modemów LTE/5G.

ZTE MC888

Modem od ZTE jest smukły i całkiem ładny. Sprawdzi się zarówno w nowoczesnych mieszkaniach, jak i przytulnym domu. Po zestawieniu sprzętu z moim aktualnym modemem 5G doświadczyłem niemałego szoku — albo ZTE jest śnieżnobiały, albo mój obecny sprzęt pożółkł z zazdrości.

ZTE MC888

Byłem trochę nakręcony tym testem, bo myślałem, że pierwszy wieczór spędzę sobie z dramem ulubionego trunku na konfiguracji sieci, co w moim wieku jest już pewnym fetyszem. Niestety, ale nie zdążyłem go sobie nawet nalać, bo okazało się, że modem ZTE działa w pełni skonfigurowany zaraz po wyjęciu z pudełka. Nie musiałem nawet wybierać ustawień operatora w panelu administratora. Wszystko działało po włożeniu karty SIM i przyłączeniu się do sieci utworzonej przez ZTE.

Mobilny router ZTE MF985T – towarzysz godny zaufania

Konfiguracja

Jak już pisałem, sprzęt jest w zasadzie bezobsługowy i wstępnie skonfigurowany do pracy w polskich sieciach komórkowych. To znacznie ułatwi uruchomienie nowego sprzętu osobom bez wiedzy o sieciach bezprzewodowych. Dla osób o większych wymaganiach i wiedzy przygotowano dwa narzędzia — panel administracyjny dostępny przez przeglądarkę po połączeniu z siecią oraz dodatkową aplikację na telefony z systemami Android oraz iOS o nazwie ZTELink.

ZTE MC888
Panel admina jest prosty i czytelny, ale bogaty w możliwości. Plasterki zakrywają moje dane wrażliwe.

 

Oba interfejsy są proste i czytelne. Dają one też dostęp do dodatkowych możliwości, ustawień, zabezpieczeń, diagnostyki czy też bramki do wysyłania wiadomości SMS.

Działanie i dodatkowe możliwości

ZTE MC888 rozgłasza dwie sieci podobnie jak konkurencja. Jedna to ta 5 Ghz, druga 2.4 Ghz, która przyda się do obsługi starszych urządzeń, jak niektóre drukarki czy akcesoria smart home. W przypadku modemu ZTE sieć w obu wypadkach ma identyczną nazwę. Zaraz po zmianie hasła zmieniłem też nazwy sieci, aby ich nie mylić.

ZTE MC888

Stworzyłem też dodatkową sieć WiFi dla gościa, co umożliwia panel. Ograniczyłem w niej liczbę urządzeń i ustawiłem maksymalny czas przyłączenia się na 2 godziny. Z ciekawych opcji z panelu to zauważyłem jeszcze funkcję FireWalla, ale niestety nie miałem możliwości jej przetestować.

ZTE MC888

Z drobnostek, do których początkowo nie mogłem się przyzwyczaić, to przycisk WPA do łączenia się z sieciami znajduje się z tyłu obudowy — zdecydowanie wolę go na froncie w widocznym miejscu lub na górnej pokrywie. Druga sprawa dotyczy informacyjnych LED-ów. Jest ich aż 6 i są rozłożone w trochę nieintuicyjny sposób. Trzy od góry informują o sile sygnału, następna o rodzaju połączenia, WiFi, ta na samym dole świadczy o zasilaniu. Zdecydowanie pozbyłbym się tej dolnej i dodał jedną, która informowałaby o sile połączenia 5G/LTE. Dodatkowo diody te świecą naprawdę mocno (na szczęście w panelu jest możliwość ich wyłączenia).

ZTE MC888

Transfery osiągane przy połączeniu nie różnią się drastycznie na tle mojego domowego sprzętu. Można tu mówić o pewnym zysku, ale na pewno nie takim, który determinowałby zakup. Inną sprawą jest zasięg. Wiem, że mój sprzęt do rekordzistów nie należy, ale wybierałem go właśnie z myślą o doskonałym pokryciu siecią.

ZTE MC888 odnajduje się tam, gdzie mój prywatny sprzęt dawno zawodził. W celu obsługi smart home posługuje się w niektórych miejscach reapeterami zasięgu. Dwie grube ściany nośne przy wyjściu z domu zagłuszają w dużym stopniu nawet ten sprzęt. Co ciekawe, modem ZTE nadal wygłasza tam zasięg i to z dwoma kreskami – dokładnie jak dodatkowy reapeter, który ma znacznie miej przeszkód do pokonania. Zasięg wygłaszany jest również na posesji, ale z około 10-metrową przewagą nad domowym sprzętem, dzięki czemu mogę połączyć się też z Internetem w okolicach garażu i altany.

ZTE MC888

Konkluzja

ZTE MC888 to świetny modem 5G, który dotrzymuje kroku konkurencji i oferuje naprawdę dużo możliwości. To w zasadzie bliźniaczy, nieco gorzej wyposażony brat modelu MC888 Pro, ale oferowany w niższej cenie.

ZTE MC888

Mógłbym tu powtarzać informacje o zaletach obsługi sieci WiFi 6, wielu pasmach, szybkości transmisji, 64 urządzeniach czy zastosowaniu układu od Qualcomm. Jest jednak dużo ważniejsza kwestia.

Zaawansowana konstrukcja i zastosowanie anten o dużym zysku pozwala cieszyć się zasięgiem tam, gdzie wcześniej nie było to niemożliwe lub potrzeba było do tego dodatkowego reapetera. To wielka zaleta, której nie da się przeoczyć. To też powód, dla którego wysyłam mój aktualny modem na emeryturę i zastępuję go nowym ZTE MC888. Serio!