Bardzo często częstotliwość aktualizacji jest priorytetem przy wyborze nowego modelu telefonu. Przygotowałem zestawienie najlepszej dziesiątki producentów pod tym kątem, wraz z informacją ile trzeba było czekać na Android-a Oreo.
W momencie pisania tego artykułu większość producentów dostarczyło na swoje flagowe produkty Android-a 8.0. Dało to możliwość w miarę obiektywnego porównania tego parametru na przestrzeni czasu i producentów. Myślę, że takie zestawienie daje też dobry pogląd na czas aktualizacji nowych modeli do Androida P.
Założenia
Android Oreo pojawił się oficjalnie 21-go Sierpnia 2017 i od tego czasu każdy z nas zerkał na serwisy informacyjne z nadzieją, że ujrzy „aktualizacja już gotowa”. Niestety Android to nie iOS i nadal ok 90% użytkowników zielonego robocika używa jego starszej odsłony.
Do listy TOP 10 przyjąłem aktualizacje:
- udostępnione głównie dla flagowych modeli, każdego z producentów
- uwzględnia oprogramowanie dla USA oraz telefonów bez brandu
- Nie uwzględnia Google Pixel, ponieważ one zawsze dostaną najszybciej aktualizacje. Dodatkowo seria Pixel nie jest dla nas szczególnie interesująca z racji na słabą dostępność w Polsce.
10. Samsung
Czas potrzebny na udostępnienie Oreo : 207 dni
Wszystkie aktualizacje dla Galaxy S8, S8 Plus oraz Note 8 zostały upublicznione w podobnym czasie bliżej końca Maja.
Na duży minus należy wspomnieć o znacznym spadku płynności pracy tych urządzeń bezpośrednio po aktualizacji. Niedawno S7 otrzymał Oreo i niestety muszę potwierdzić odczuwalny spadek wydajności względem Androida 7.
Jest to ostatnie miejsce w naszym zestawieniu, co nie oznacza, że globalnie nie ma gorszych graczy.
9. LG
Czas potrzebny na udostępnienie Oreo : 203 dni
Po bardzo szybkiej aktualizacji modelu V30 w Korei Południowej, jeszcze przed nowym rokiem, nastąpiła długa pauza. Ostatecznie aktualizacja przyszła z początkiem maja, kiedy to następny w kolejce, LG G6, otrzymał Oreo w czerwcu. Starsze modele jak G5 czy V20 dalej czekają na jakąkolwiek informacje.
Taka sytuacja mocno rozczarowuje świeżych klientów, jak i tych wiernych, którzy posiadając raptem flagowca wstecz, nadal nie ma żadnej informacji co do daty wypuszczenia aktualizacji dla ich telefonu.
8. Huawei / Honor
Czas potrzebny na udostępnienie Oreo : 163 dni
Huawei lepiej poradził sobie z Oreo niż z poprzednimi aktualizacjami Androida. Chiński gigant udostępnił już w lutym 2018 Oreo dla swojego flagowego modelu Mate 9. Następnie do połowy marca P10, P10 Plus, Honor 9 oraz 8 Pro mogły poszczycić się tym samym.
Podobnie jak jego lokalny rywal – Xiaomi, Huawei posiada wysoce zmodyfikowany launcher EMUI. Właśnie to prawdopodobnie powoduje długie oczekiwanie na kolejne aktualizacje, a kiedy już to się stanie, udostępniana jest dla wielu urządzeń.
7. Xiaomi
Czas potrzebny na udostępnienie Oreo : 131 dni
Xiaomi świętuje nowe wersje swojego oprogramowania MIUI, jak nikt inny, nawet jeśli wprowadza tylko drobne ulepszenia. Xiaomi jednak udało się zaktualizować Mi A1, Mi 6, Redmi Note 5, Redmi Note 5 Pro i kilka innych, w okresie od stycznia do czerwca tego roku.
Historia nakazywałaby unikać Xiaomi, jeżeli aktualizacje dla ciebie to priorytet, ale Oreo świadczy o znacznej zmianie w zasadach jakimi się kierują. Może nie jest jeszcze najlepiej, ale jest już dobrze.
6. ASUS
Czas potrzebny na udostępnienie Oreo : 130 dni
Asus wypuścił Oreo na Asus ZenFone 4 i Asus ZenFone 3 odpowiednio w grudniu i styczniu – przyzwoity start. Następie szczęśliwym okazał się być marzec dla posiadaczy Asus 4 Pro, a maj dla Asus Zenfone 3 Zoom.
Jest to kolejny producent o bardzo nierównej ocenie. Pierwsze urządzenia otrzymały niesamowicie szybko najnowszą wersję Androida, kiedy to serie Zoom i Deluxe musiały czekać znacznie dłużej.
5. LENOVO / MOTOROLA
Czas potrzebny na udostępnienie Oreo : 123 dni
Lenovo jest również przykładem skrajnych sytuacji, kiedy to dla pewnych modeli jak Moto Z2 Force i Moto X4 aktualizacje wyszły zaskakująco szybko – kolejno, grudzień oraz marzec (oreo 8.1), a wiele innych modeli nawet nie wie, czy, i kiedy, otrzyma nową odsłonę androida.
4. HTC
Czas potrzebny na udostępnienie Oreo : 98 dni
HTC wprowadził Oreo, aktualizując HTC U11 i U11 Life w listopadzie, aby następnie odnowić swojego flagowca z 2016 roku – HTC 10, w lutym tego roku. HTC zaktualizował również wersję U Ultra, wydaną w lutym 2017 roku, w kwietniu.
HTC jest jednym z czarnych koni tego zestawienia. Po firmie borykającej się z problemami finansowymi, nie od wczoraj, nie spodziewałem się tak szybkich aktualizacji swoich słuchawek. Pod dużym znakiem zapytania stoi Android P, ponieważ nic nie wskazuje, aby budżet HTC miał się poprawić.
3. nokia (HMD global)
Czas potrzebny na udostępnienie Oreo : 95 dni
HMD Global należy do czołówki w tym zestawieniu, nie tylko ze względu na szybkie wprowadzenie systemu 8.0 do swoich najlepszych telefonów, ale i utrzymanie tego tempa dla innych modeli. Nokia 8 otrzymała aktualizacją już w listopadzie ubiegłego roku, ale już na koniec stycznia tą samą wersją mogły się pochwalić Nokia 5, Nokia 6 oraz Nokia 7.
Ze względu na ostatnią obietnicę, że każdy model Nokia otrzyma Androida P w bliskiej przyszłości, miałem duży dylemat czy nie należy się im miejsce 2. Nie mniej uznałem, że mała ilość oferowanych modeli przez Nokia ułatwia takie zobowiązania. Myślę, że urządzenie Nokia może być świetnym posunięciem na kolejny telefon z Androidem.
2. One Plus
Czas potrzebny na udostępnienie Oreo : 90 dni
Kontrowersyjnemu OnePlus udało się wprowadzić na rynek system Android 8.0 w dobrym czasie, wydając go dla OnePlus 3 i 3T w listopadzie oraz dla OnePlus 5 i 5T w styczniu. Co ciekawe firma wypuściła Androida 8.1 Oreo dla OnePlus 5 w marcu oraz z OnePlus 5T w kwietniu, zanim niektórzy producenci OEM wypuścili pierwszą wersję 8.0.
Podobnie jak HMD Global, OnePlus posiada bardzo wąskie portfolio urządzeń, a co za tym idzie fragmentacja systemu jest znacząco mniejsza, niż w przypadku innych producentów. Redukuje to poważnie nakład pracy oraz poniesione koszty.
1. Sony
Czas potrzebny na udostępnienie Oreo : 63 dni
Sony stało się mało oczywistym bohaterem tego zestawienia – do połowy marca sześć najnowszych urządzeń mogło pochwalić się systemem Android 8.0. Pierwsza była Xperia XZ Premium (23 października) oraz chwilę później Xperia XZ, XZs i X Performance (27 listopada).
W marcu Sony zaczęło aktualizacje modeli z 2016, kiedy to inni dopiero przymierzali się do oficjalnych Oreo dla swoich flagowców.
Co warte zauważenia, lista telefonów, które otrzymają Oreo, została podana do opinii publicznej już 10 dni po prezentacji Google. Wielkie brawa dla Sony!