Aplikacja jest częścią programu Android Go, który Google przygotowało z myślą o mniej wydanych urządzeniach z systemem. Chodzi tu głównie o smartfony z niższej półki cenowej, cechujące się niewielką pamięcią oraz gorszym czasem pracy baterii w porównaniu do flagowców. Ponieważ urządzenia te stanowią wciąż lwią część rynku, Google zdecydowało się na przygotowanie systemu stworzonego specjalnie dla nich.

Android Oreo Go Edition ma zawierać wszystkie największe funkcjonalności pierwowzoru, równocześnie zajmując znacznie mniej pamięci i nie przeciążając mniej wydajnych podzespołów. Choć urządzenia z Androidem Go nie są jeszcze dostępne w Polsce, już teraz możemy przekonać się o zaletach aplikacji. Wszystko za sprawą Gmail Go, który właśnie pojawił się w Google Play.

R E K L A M A

Gmail Go – lekki, szybki i w pełni funkcjonalny

Gmail Go jest praktycznie nie do odróżnienia pod względem funkcjonalności od standardowej wersji aplikacji. Jedyne zauważalne zmiany, to te wizualne (m.in. brak avatara użytkownika). Aplikacja umożliwia jednak wykonanie wszystkich czynności, jakie potrzebujemy aby sprawnie zarządzać pocztą z poziomu telefonu. Jest przy tym znacznie mniejszy – po zainstalowaniu zajmuje 24,8 MB, czyli niemal o połowę mniej niż standardowa Gmaila (47,28 MB). Sam instalator po „odchudzeniu” jest także o 10 MB mniejszy i zajmuje 9,5 MB.

Gmail Go

Niestety aplikacja dostępna jest kompatybilna jedynie z Androidem 8.1. O ile posiadacze urządzeń z Go Edition znajdą ją w Google Play, o tyle ci, którzy posiadają standardową wersję Oreo, mogą posłużyć się plikami APK dostępnymi w sieci. Jeśli macie Pixela lub któregoś z Nexusów 5X i 6P naprawdę warto ją wypróbować.

Większość użytkowników zada sobie pewnie teraz pytanie, dlaczego by nie „odchudzić” także standardowej wersji Gmaila. Skoro udowodniono, że da się to zrobić niezwykle skutecznie, nie usuwając jego najważniejszych funkcji, dlaczego nie oferuje się tego w standardzie? No cóż, miejmy nadzieję, że Google podąży w tym aspekcie śladami Facebooka, który wersję Lite swojej aplikacji, oferuje niemal wszystkim użytkownikom Androida.