Wrzesień dla miłośników WordPressa przyniósł wiele ciekawy i głośnych dyskusji. Najwięcej kontrowersji wzbudził tekst Matta Mullenwega o technologiach JAMstack i jego niechęci do nich. A dlaczego jeden z twórców WordPressa nie jest ich fanem, przeczytacie w poniższych artykułach:
Wiedzieliście, że Matt nie jest fanem JAMstacka? My również, ale trzeba mu przyznać, że użył bardzo rozsądnych argumentów – czas potrzebny na przebudowanie strony oraz potrzeba używania wielu zewnętrznych usług.
WordPress Co-Founder Matt Mullenweg Is Not a Fan of JAMstack
Bardzo ciekawy wstęp do tego jak ugryźć temat styli w Gutenbergu. Autor bardzo dobrze pokazuje na jakie problemy natrafili z blokami różnej szerokości i jak je rozwiązał.
Crafting a Starter Gutenberg Theme | Tips and Findings
Bill Erickson opisał jak korzystać z Inner Blocks w ACF Blocks. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji spróbowaćm to bardzo polecam.
Buddy uruchomił stronę poświęconą WordPressowi. Można na niej znaleźć artykuły, które pomogą rozpocząć przygodę z CI/CD oraz WP.
Build, test and deploy WordPress with no headach
ILoveWP dokonało niesamowicie szczegółowej analizy wtyczek i motywów z oficjalnego repozytorium. Dzięki ich pracy możemy się dowiedzieć, że wszystkie pluginy tam zebrane ważą ponad 36 GB, a najcięższy motyw waży ponad 21 MB.
The State of Themes and Plugins on WordPress.org in 2020
Jak wiecie z artykułu wyżej, Matt Mullenweg publicznie stwierdził, że nie jest fanem JAMStack i użył kilku sensownych argumentów.
Zobacz także: Kolory HTML – czym są, jak ich używać?
Oczywiście jego wypowiedź nie mogła przejść bez echa. W ciągu tygodnia wypowiedzieli się także przedstawiciele Netifly, GatsbyJS czy Stackbit.
Ostatecznie Matt nawet założył się z CEO Stackbit, która architektura będzie popularniejsza za 5 lat.
W3C jest w trakcie redesignu strony i zastanawia się jaki CMS zastosować. Wiadomo już, że nie będzie nim WordPress. Czemu? Głównie z powodu braku gwarantowanego wsparcia dla Classic Editora oraz problemów z accessibility Gutenberga.
Na polu boju pozostały dwa rozwiązania – Statamic i Craft CMS.
W3C Drops WordPress from Consideration for Redesign, Narrows CMS Shortlist to Statamic and Craft
Jeżeli korzystacie z oEmbed i za jego pomocą wklejacie wpisy z FB lub Instagrama, to pamiętajcie, że od 24 października przestaną one działać, a wszystko za sprawą zmian jakie Facebook wprowadza w swoim API.
W WordPress 5.6 zadebiutuje nowy domyślny motyw, czyli Twenty Twenty-One. Oto okazja, by zobaczyć jak wygląda. Osobiście raczej nie będziemy fanami tego motywu :)
WordPressówkę przygotował dla Was Maciej Palmowski z serwisu WordPressówka.pl