Wczoraj Fundacja Wikimedia, organizacja non-profit, która zarządza Wikipedią i innymi projektami Wikimedia, ogłosiła zwycięzcę globalnego konkursu Sound of All Human Knowledge, kończącego poszukiwania dźwiękowego logo dla projektów Wikipedii i Wikimedia.

Żyjemy w czasach, gdzie każdy z nas konsumuje ogromne ilości treści. Nowoczesny branding wymaga więc podejmowania działań na każdym punkcie styku klienta z marką. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm przykłada większą wagę do tematów, traktowanych wcześniej po macoszemu, w tym dźwięków. Sound logo to krótki dźwiękowy znak identyfikacyjny, który reprezentuje markę lub produkt. Podobnie jak klasyczne logo, sound logo jest używane do szybkiego i łatwego rozpoznawania marki przez konsumentów. Często składa się z krótkiej sekwencji dźwięków lub melodyjki, która jest powtarzana w różnych reklamach czy filmach.

Sound of All Human Knowledge winner announcement press release image

Sound of All Human Knowledge, w wolnym tłumaczeniu Dźwięk całej ludzkiej wiedzy, to konkurs ogłoszony przez Fundację Wikimedia na logo dźwiękowe dla jej projektów. Zwycięska kompozycja Thaddeusa Osborne’a została wybrana w głosowaniu społeczności wolontariuszy Wikimedia. Na konkurs nadesłano 3235 zgłoszeń od 2094 uczestników ze 135 krajów. W ramach zwycięskiej nagrody Thaddeus otrzyma 2500 USD oraz wycieczkę do profesjonalnego studia nagraniowego w celu ponownego nagrania dźwiękowego logo.

Na co dzień Thaddeus Osborne pracuje jako inżynier nuklearny w Wirginii w USA. Nocami tworzy muzykę dla zabawy. Thaddeus jest w dużej mierze samoukiem, ponieważ od czasu studiów zgłębiał teorię muzyki i techniki produkcji w wolnym czasie. Jego zgłoszenie, które obejmuje przewracanie stron książki, klikanie klawiatury i dźwięk syntezatora. Dźwięk całej ludzkiej wiedzy, czyli nowe sound logo Wikipedii możecie przesłuchać poniżej.


Dobrze zaprojektowany sound logo może wzmocnić pozytywne skojarzenia z marką i zwiększyć rozpoznawalność wśród konkurencji. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy klienci są narażeni na ogromną ilość reklam i treści marketingowych, a zapadające w pamięć dźwięki mogą pomóc w budowaniu lojalności wobec marki. Nic więc dziwnego, że swój znak muzyczny chciała mieć także Wikimedia – fundacja odpowiedzialna między innymi za rozwój Wikipedii.

Perspektywy: Wyszukiwarka Google pomoże Ci wyjść z bańki informacyjnej