Dziś specjalny dzień dla wszystkich miłośników wiedzy – Dzień Wikipedii. Ustanowiony z okazji urodzin internetowej encyklopedii.

Wikipedia powstała 15 stycznia 2001 roku jako projekt pomocniczy pisany przez ekspertów i nieistniejącej już Nupedii. Od 2003 jej właścicielem jest organizacja non-profit Wikimedia Foundation. Wikipedia to wielojęzyczna encyklopedia internetowa działająca zgodnie z zasadą otwartej treści.

//dzisiaj na dailyweb

Internetowa kopalnia wiedzy i informacji na każdy temat w wersji angielskiej zawiera 6 770 879 artykułów. Warto tutaj odnotować fakt, że dziennie przybywa na nią średnio 541 publikacji. W grudniu 2023 roku Wikipedia zanotowała 25 658 268 059 odsłon. To doprawdy kosmiczne liczby, które zapewniają stronie rokrocznie miejsce na liście 10 najpopularniejszych serwisów www. Wikipedia ustępuje tylko wyszukiwarkom i serwisom społecznościowym.

Wikipedia ma 23 lata

Wikipedia powstała 15 stycznia 2001 roku, a więc w tym roku świętuje swoje 23 urodziny. Polskojęzyczna Wikipedia jest niewiele młodsza, bo jak możemy przeczytać właśnie na tytułowej stronie, polska witryna została założona 26 września 2001 roku przez lekarza internistę, Krzysztofa Jasiutowicza, oraz fizyka, Pawła Jochyma. Początkowo, jako samodzielny projekt Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa, umieszczona była pod adresem wiki.rozeta.com.pl. 12 stycznia 2002 roku zgodnie z sugestią twórców wersji angielskiej została przyłączona do przedsięwzięcia międzynarodowego i przeniosła się na pl.wikipedia.com.

wikipedia

Choć często krytykowany jest jej otwarty model i łatwość wandalizowania, a także jakość i stronniczość konkretnych artykułów, nie wydaje się, że w najbliższej przyszłości powstanie serwis, który choć zbliży się do liczb osiąganych przez Wikipedię. Pozostaje tylko uczynić to miejsce lepszym i bardziej rzetelnym.

Wikipedia zaprezentowała dźwięk całej ludzkiej wiedzy

Wikipedia ma 23 lata i raczej nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zaśpiewam jej 100 lat, bo widzę sporo do poprawy! Jednak to wciąż bardzo dobre źródło podstawowych informacji oraz miejsce, dzięki któremu możemy zweryfikować szybko wiele twierdzeń czy faktów. A na urodziny życzę Wikipedii nowego interfejsu, bo strona zdecydowanie na niego zasłużyła.