Tak się składa, że uwielbiamy w redakcji rowery. Te zwykłe i te elektryczne. Chociaż różni nas to, jak je wykorzystujemy (kolarsko, przygodowo lub jako środek transportu), to staramy się wspierać dobre inicjatywy związane z tą branżą. Teraz potrzebne jest Twoje wsparcie — Velomapa tworzy aplikacje na smartfony.

Chociaż zeszły rok był moim najsłabszym od wielu lat, udało mi się zwiedzić okolice Gardy. Byłem ze znajomymi, którzy dostrzegli, że dobra mapa i nawigacja to podstawa takiej aktywności.

W naszym kraju mamy coraz więcej świetnych tras, które są bezpieczne, atrakcyjne i, co najważniejsze, często z dala od samochodowego ruchu – co pozytywnie wpływa zarówno na rowerzystów, jak i kierowców. Nie powiem, Velomapa to projekt, który kilkukrotnie pomógł mi w planowaniu. Teraz założyciele sami proszą o pomoc.

Velomapa z dedykowaną aplikacją na smartfony

Velomapa

Tajemnicą pozostaje to, kto pierwszy w naszym kraju wsiadł na rower i kto po raz pierwszy taki na tych ziemiach wyprodukował. Wiadomo jednak, że rower i jazda na nim to coś, co było bardzo popularne dawno temu. W 1886 roku działały już w naszym kraju kluby kolarskie. Co więcej, przed II Wojną Światową w naszym kraju, w niektórych miejscowościach, jak Wrocław, Poznani, Szczecin czy Warszawa, wzdłuż dróg samochodowych budowano również drogi rowerowe.

Po wojnie pojawiły się pierwsze krajoznawcze szlaki rowerowe. Potrzebę organizacji takiej turystyki zauważył również PTTK, tworząc w 1952 roku Komisję Turystyki Kolarskiej ZG PTTK. Dopiero jednak w 1995 roku zajęła się ona standaryzacją znakowania szlaków turystycznych. W tym czasie w okolicach Sulęcina powstały pierwsze prawdziwe i oznakowane szlaki rowerowe. Obecnie to już prawie 20 000 dróg i szlaków. Powstał jednak problem.

Jak zorganizować informacje o tej infrastrukturze, która ma naprawdę wiele do zaoferowania? Różne organizacje samochodowe, inicjatywy państwowe oraz prywatne organizacje budują serwisy internetowe, aplikacje na smartfony lub (tak jak Velo Małopolska) pozwalają ściągnąć pliki z mapami. Jest też doskonały wybór atlasów, przewodników i map wydawanych przez pewne wydawnictwa, jak Galileos czy krakowski Compass.

– W Internecie jest wiele informacji o szlakach, trasach, zawodach. Są najczęściej bardzo rozproszone i niejasne. Brakowało nam jednego miejsca, w którym możesz kompleksowo przygotować się do swojej wycieczki rowerowej – przyjrzeć się szlakowi, poznać wszystkie ważne informacje, zobaczyć zdjęcia, zainspirować się trasami innych, pobrać GPX, poznać opinie, zarezerwować nocleg, znaleźć serwis i smacznie zjeść, nie martwiąc się o bezpieczeństwo roweru. Stworzyliśmy je – Kacper Goliński, Velomapa

To wszystko jest jednak lokalne, w różnej formie i dotyczy wybranych zagadnień. Problem ten dostrzegł Kacper Goliński, twórca projektu Velomapa. Stworzył on jedyne takie miejsce w naszym rodzimym Internecie, gdzie można przygotować się do rowerowej podróży.

Velomapa

Velomapa agreguje takie informacje i dane jak:

  • interaktywne mapy szlaków rowerowych
  • mapa Miejsc Przyjaznych Rowerzystom
  • baza podjazdów rowerowych
  • zdjęcia użytkowników

Velomapa nie raz pomagała nam planować i zasięgać informacji o podróży. Teraz to ona potrzebuje naszej pomocy. Velomapa przygotowuje się do wydania własnej aplikacji na smartfony. Oczywiście wymaga to sporo zasobów i czasu. W tym celu uruchomiona została kampania finansowania społecznościowego na portalu zrzutka.pl. Kacper chciałby uzbierać 50 000 zł. W dniu publikacji tego tekstu zebrana kwota zatrzymała się na 6925 zł. Do końca kampanii zostało 74 dni.

W tym miejscu wypada Was zaprosić do wsparcia pracy Velomapy i kibicowania projektowi. Ja na pewno będę to robił!