Szwajcarski producent On zapowiada wprowadzenie subskrypcji na buty do biegania, jak za Netflixa. W zamian subskrybent otrzymuje buty, które po zużyciu muszą być zwrócone. Z nich powstaną kolejne.
Od półtora roku aktywnie śledzę zmiany, jakie zachodzą w zakresie wynajmu. Ekonomia współdzielenia zmienia postrzeganie tego procesu. Stał się on o wiele bardziej nowoczesny. Nie kojarzy się tylko z wynajmowaniem mieszkań czy samochodów. Wynajmować można o wiele więcej, np. sprzęt komputerowy, rośliny, meble, a nawet choinki na święta. Wszak głównym założeniem ekonomii współdzielenia jest popularyzowanie korzystania z dóbr bez ich posiadania, a korzystać można poprzez wynajem. Z pojęciem tym łączą się kolejne dwa: model subskrypcyjny oraz zero waste. Model subskrypcyjny stał się powszechny, korzystają z niego usługi streamingowe, jak np. Netflix, HBO Go, czy Spotify. Z kolei jedną z zasad zero waste jest ponowne wykorzystanie zasobów.
On ma zamiar wynajmować buty Cyclon
W duchu tych trzech pojęć, czyli ekonomii współdzielenia, modelu subskrypcyjnego oraz zero waste, szwajcarski producent On chce dostarczać klientom buty do biegania. Tak, dobrze czytacie. On ma zamiar wynajmować klientom buty do biegania, zamiast je sprzedawać. Nie będą to oczywiście najzwyklejsze buty do biegania, ale najnowszy model tego producenta. Cyclon, bo tak nazywa się ten model obuwia, mają być udostępnione wraz z usługą o takiej samej nazwie. Ich wynajem w modelu subskrypcyjnym ma wynosić 29,95 Euro.
Zniszczone obuwie będzie recyklingowane, a klient otrzyma nową parę
Producent przewiduje, że buty Cyclon powinny wytrzymać dystans 400 km. Jeśli buty ulegną zniszczeniu, wystarczy poprzez platformę zamówić kolejne. Stare buty należy zwrócić do producenta. Zostaną one poddane recyklingowi i powstanie z nich kolejna para. Opłata za pierwszy miesiąc subskrypcji stanowi jednocześnie zaliczkę, bowiem buty pojawią się dopiero jesienią 2021 r.
On podaje, że buty Cyclon stworzone mają być z materiałów podlegających w 100% recyklingowi. Do cholewek ma być wykorzystane włókno powstałe na bazie ziaren, a dokładnie z pozyskiwanego z nich oleju rycynowego. W ten sposób stworzono poliamid o nazwie PA11. Producent podaje, że design butów jest minimalistyczny z uwagi na brak innych materiałów użytych do ich stworzenia, zgodnie z zero waste.
Źródło: On