Audeze LCD-i3 wyłamują się ze stereotypu, że dobre słuchawki muszą być nauszne. W końcu znakiem rozpoznawalnym tej firmy są genialne konstrukcje słuchawek z przetwornikami planarnymi, które na rynku są rzadkością. Trzeba było pokombinować, by zmieścić go w tak małych słuchawkach. Zapytacie się, czy słychać różnicę? Oj tak!
Informacja od Sebastiana była „słuchawki dokanałowe dla audiofila, testujesz?”. Ciężko jest mi opisać, co wtedy działo się w mojej głowie, ale odpowiedź była tylko jedna – „tak”. Ciekawość mnie zżerała jak to będzie grać. Byłem jedną z osób, które żyły przeświadczeniem, że tak się nie da. Gdy otrzymałem komplet informacji, że będzie to Audeze LCD-i3 z planarnymi przetwornikami (przepraszam za kolokwializm) kopara mi opadła. To dopiero sprzęt! Mitów o planarnych słuchawkach nasłuchałem się co niemiara, ale nigdy nie mogłem testować ich na swojej kanapie przez 2 tygodnie.
Zestaw Audeze LCD-i3
Choć chciałbym zacząć pisać o wyglądzie i możliwościach, zacznę od tego, co dostajemy za 4 500 złotych. LCD-i3 wyposażone są w:
- Kabel jack 3,5mm o długości 1,5 m
- Kabel Lightning 1,5m
- Moduł Bluetooth Audeze CIPHER
- Nylonowe etui podróżne z wkładką piankową
- Zestaw zaczepów na uszy w 2 rozmiarach i wkładek „płetw” dousznych
- 2 rodzaje gumek uszczelniających w 2 rozmiarach
- Szczotkę do czyszczenia i klips do koszuli
- Podręcznik użytkownika i kartę gwarancyjną
- Certyfikat autentyczności
Jeżeli uważacie z jakiegoś powodu, że taki zestaw nic nadzwyczajnego, to wyprowadzę was z błędu. Każdy z tych modułów kosztuje z osobna niemałe pieniądze, a szczególnie wysokiej jakości przewody. Na tym poziomie podłączenie chińskiego kabelka jack byłoby nie dość, że faux-pas, to wpłynęłoby znacząco na jakość grania takiego zestawu.
Z tego też powodu często trzeba je dokupić z osobna. Audeze LCD-i3 w zestawie daje nam komplet do każdego zadania (jack, Lightning, Bluetooth).
Wykonanie
Nie zaskoczę chyba nikogo, że marka premium, jaką z pewnością jest Audeze, nie pozwoliłoby wypuścić produktu średniego pod żadnym względem. Projekt i design LCD-i3 jest wspólny z modelem topowym LCD-i4 i jest dopracowany w najmniejszych szczegółów.
Upakowanie przetwornika planarnego o rozmiarze 30 mm, a do tego stworzenie odpowiedniego kanału było nie lada wyzwaniem. Całość jest duża i ciężka, jak na standardy słuchawek dokanałowych, ale nie oszukujmy się, nie zostały one stworzone do jazdy rowerem czy biegania.
Dzięki zastosowaniu wielu możliwości dopasowania słuchawek do swojego ucha, poprzez uchwyty na ucho, płetw dousznych i kilku rodzajów wkładek dokanałowych można znaleźć swoją ulubioną konfigurację. Dobór jest o tyle istotny, że oprócz wygody, ma też wpływ na poprawną transmisję dźwięku.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany pełną specyfikacją, zapraszam na stronę producenta albo sklepu TopHiFi.
Audeze LCD-i3 dla kogo? do czego?
Choć są to słuchawki dokanałowe, nie sprawdzą się jako sportowe. Jeżeli ktoś sobie wymyślił taką formę ich użycia, niech zapomni. Do takich zastosowań są one za ciężkie, za duże, a do tego wymagają dodatkowego kabla łączącego, który zwyczajnie przeszkadza przy fizycznej aktywności. Z racji na ich otwartą konstrukcję, nie uświadczymy aktywnej czy nawet pasywnej redukcji szumu, dlatego centrum dużego miasta to również nie miejsce dla nich.
Audeze LCD-i3 są dla osób, które chcą się delektować świetnym dźwiękiem raczej w pomieszczeniach (w domu, w pracy), ale z jakiegoś powodu nie lubią nausznych, dużych słuchawek. Oczywiście poza domem również grają równie dobrze, ale ich otwarta konstrukcja powoduje, że musimy przebić się muzyką przez jeżdżące auta i inne odgłosy miasta. Taka specyfika trafiła w moje potrzeby, bo o ile lubię dźwięk z większych przetworników słuchawek nausznych, tak są dla mnie przeważnie niewygodne.
Przetwornik planarny – co to?
Wróćmy do początku, co to jest właściwie przetwornik planarny, czemu tak się nim zachwycam i po co nam takie słuchawki.
Zakładam, że każdy wie, jak jest zbudowany klasyczny głośnik, dlatego pozwolę sobie na skrócony opis ze schematem z wikipedia.pl (By Thorton). Dynamicznym rodzajem przetwornika nazywamy układ, kiedy to membrana, którą widzimy na zewnątrz głośnika, połączona jest z cylindryczną cewka w jego centrum. To właśnie ta cewka, będąc w polu magnetycznym, wymusza ruch membrany.
Przetwornik planarny działa w podobny sposób, ale cewka jest nałożona na membranę bezpośrednio, a magnes ułożony jest równolegle do membrany. W ten sposób jej ruch wymuszany jest całą powierzchnią membrany, a nie tylko centralną częścią.
Co to dla nas znaczy? Że otrzymujemy znacząco lepszą dynamikę, lepszą transmisję dźwięku oraz charakterystyczne brzmienie, które jest ciężkie do opisania. Jestem pewien, że jak już raz ich posłuchasz, nie pomylisz tego brzmienia z innym rodzajem słuchawek.
Dźwięk
Jeżeli jesteś osobą, która uważa się za audiofila, mój tekst może wydawać Ci się zbyt lakoniczny i lepszym wyborem będą serwisy specjalizujące się w ocenie jakościowej słuchawek i głośników. Ja lubię słuchać bardzo różnej muzyki w możliwie jak najlepszej jakości i z takiej pozycji napiszę swoje wrażenia.
Nawet taki przeciętny słuchacz jak ja jest w stanie w pierwszej chwili odczuć, jak dobrze grają Audeze LCD-i3. Początkowo czułem delikatny brak niskich tonów, ale to za sprawą wcześniej testowanych Marleyów, które mocno podbijały bass i odszumiały tło. W Audeze ciężko mi wyczuć jakiejkolwiek dominacji, co nie oznacza, że dźwięk jest płaski. Obawiałem się początkowo brzmienia podobnego do głośników odsłuchowych Pioneera, które testowałem i w których dało się wyczuć każdą nutkę. Dźwięk jednak nazwałbym „syntetyczny”. LCD-i3 grają za to żywo, nie są przesadnie krystaliczne, co daje poczucie dużej neutralności, muzykalności. Otwarta konstrukcja gwarantuje nam podobne odczucia również w zakresie niskich tonów. Bass nie urywa głowy jak w Skull Candy, a jest ekstremalnie przestrzenny, szeroki i miły dla ucha.
To, co mnie mocno zaskoczyło to szybkość reakcji przetworników planarnych. W dynamicznych słuchawkach da się zauważyć przyćmiewanie wysokich tonów bassem przy wysokiej głośności. Wygląda to tak, że jesteśmy w stanie odczuć różnicę w dźwięku między momentem gdy grają tylko wysokie tony, a wtedy gdy dołącza do nich mocny bass. W Audeze LCD-i3 nic takiego nie ma miejsca. Nie wiem dokładnie, czy jest to zasługa samego przetwornika planarnego, czy też module CIPHER przy podłączeniu BT, ale efekt efekt końcowy jest zdumiewający.
W ocenie dźwięku, próbowałem połączenia słuchawek przez jack 3,5mm, lightning i bluetooth. Jest się w stanie usłyszeć różnice między nimi, ale mi najbardziej pasowało brzmienie z BT z kodekiem AptX.
4500 zł za Audeze LCD-i3 , warto?
Wydaje mi się, że model Audeze LCD-i3, może i jest nastawiony na audiofilskie ucho, ale nawet to bardziej zwyczajne, odczuje wyjątkową przyjemność z odsłuchu. Jeżeli szukacie zatem naprawdę dobrego sprzętu grającego na co dzień, polecam znaleźć w najbliższym sklepie jeden z modeli Audeze i przekonać się, czy pasuje Wam dźwięk planarnych przetworników. Dla mnie była to lekcja, której nie zapomnę i obiecuje Wam to samo. A, że jakość kosztuje, to wiadomo nie od dziś.
Sprzęt do testów otrzymaliśmy od Salonów Top Hi Fi.