Czasami można odnieść wrażenie, że pewne osoby albo nawet całe firmy, przyjęły sobie za punkt honoru podążanie pod prąd. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych, a cuda zajmują parę chwil. Choć początkowo takie można mieć wrażenie patrząc na RTX 4090 z promieniowym chłodzeniem, to wbrew pozorom na takie produkty może być potencjalny klient.

Zakładam, że marka AFOX brzmi dla większości z czytelników kompletnie obco i nie ma co się dziwić, bo nie są to szczególnie popularne karty na naszym rynku, choć są dostępne w znanych sklepach. Poza komercyjnymi produktami jak płyty, dyski, karty i cała masa innych podzespołów, dostarczają oni na rynek bardzo nietypowy i specjalistyczny sprzęt, w tym koparki do kryptowalut. To już może dać pewien punkt zaczepienia do stworzenia takiego produktu jak karta graficzna Nvidia RTX 4090 z tzw. turbiną.

RTX 4090 od AFOX

Ideą, która przyświecała producentowi przy produkcji tej karty, było maksymalne zmniejszenie jej zewnętrznych wymiarów. Jak wiadomo, klasyczny 4090 to ponad 2 kg sprzętu, który wymaga 4 wolnych slotów w obudowie – to bardzo dużo i często za dużo, aby upakować to do stacji roboczej. Dodatkowo, stacje robocze często posiadają kontrolowany przepływ powietrza przez wydajne podzespoły, aby następnie wyrzucić ciepła z tyłu. W takich założeniach blower ma zdecydowaną przewagę nad klasycznymi konstrukcjami, ponieważ nie grzeje podzespołów dookoła. Dodatkowo pozwala zmniejszyć wymiary zewnętrze i tak też AFOX RTX 4090 Blower zajmuje tylko 2 sloty i ma długość 266.5 mm. Takie wymiary pozwolą zamontować kartę do bardzo niewielkich obudów, albo stacji, gdzie takich kart będzie kilka.

AFOX RTX4090 – Specyfikacja

Choć specyfikacja tego nie potwierdza, można spodziewać się, że konstrukcja ta będzie miało obniżony maksymalny pobór mocy, aby taki typ chłodzenia sobie z nim poradził. Na razie nie ma testów tej karty, ale spadek wydajności względem referencyjnej karty Nvidia jest raczej oczywisty.

afox 4090 7.jpg
fot. Afox

AFOX RTX 4090 pracuje z częstotliwością 2230 MHz z boostem do 2520 MHz, czyli dokładnie tyle, ile oferuje referencyjna karta. Maksymalna moc to teoretycznie 450 W, które pozyskiwane jest poprzez złącze 12VHPWR umiejscowione na końcu karty. Wyjścia to 1 złącze HDMI oraz 3 złącza DisplayPort 1.4a.

Na ten moment cena jest nieznana, ale nie zdziwiłbym się gdyby była ona wyższa niż dowolny inny RXT 4090. Jest to karta do zastosowań profesjonalnych, plasująca się gdzieś pomiędzy komercją a np. NVIDIA A6000.