Młodzieżowe słowo 2024 roku, czyli ogólnopolski plebiscyt, w którym wyłaniamy najpopularniejszą frazę minionego roku właśnie wszedł w kolejną fazę konkursu. Wyłoniono finałową dwudziestkę.
Młodzieżowe słowo roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN pod patronatem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego. Początki inicjatywy datuje się na 2016 rok, kiedy to ruszyła pierwsza edycja.
Tak więc w tym roku ruszyła już 8 edycja. Internauci w terminie od 8 października 2024 do 5 listopada 2024 roku zgłaszali swoje propozycje. Wiemy już, jakie słowa będą rywalizować o miano młodzieżowego słowa 2024 roku. Dziś ruszyło ogólnopolskie głosowanie, które potrwa do 30 listopada 2024 roku.
Młodzieżowe słowo 2024 roku – finałowa dwudziestka
Jakie słówka mają szanse na to miano? Poniżej prezentuje listę wraz z oficjalnymi definicjami.
- aura – stary wajb, pole energetyczne otaczające osobę.
- azbest – określenie na coś wadliwego, słabego, także absurdalnego, ale w definicjach PWN czytamy: „Zalewanie azbestem może być też aluzją do patodeweloperki oferującej niską jakość za duże pieniądze oraz niszczącej środowisko naturalne”.
- bambik – pogardliwie o kimś niedoświadczonym.
- brainrot – za słownikiem: „Pejoratywne określenie treści kulturowych i stylu komunikacyjnego, tworzonych przez młodych użytkowników TikToka, głównie pokolenie Alfa, nieustannie „podłączonych” do mediów społecznościowych. Słowo wywodzi się z angielskiego, gdzie oznacza 'gnicie mózgu’ i opisuje praktykę tworzenia i pochłaniania wyłącznie rozrywkowych, wiralowych treści niemających znaczenia ani celu”.
- brat – od tytułu albumu piosenkarki Charli XCX (Charlotte Emma Aitchison). Brat to osoba charakteryzująca się buntowniczą, pewną siebie, niezależną i hedonistyczną postawą oraz stan wymykania się ustalonym konwencjom i oczekiwaniom społecznym.
- cringe – coś żenującego.
- czemó – komentarz do absurdalnych rzeczy, np. filmików. Słowo pochodzi z powielanej na TikToku rozmowy dwóch młodych graczy w „Fortnite’a”. Jeden z nich mówi drugiemu, że opuszcza grę, na co drugi reaguje pytaniem: „czemu?”, co internauci zinterpretowali jako „czemó” – wymowa przypomina „ó”.
- delulu – od „delusional”, oznacza obsesję na jakimś punkcie, często w pejoratywnym znaczeniu o osobach leczących się psychicznie.
- fein / fe!n / fin – za słownikiem: „Osoba uzależniona (np. od narkotyków, ale nie tylko) lub obsesyjnie czegoś pragnąca. Słowo z tytułu i refrenu popularnego utworu rapera Travisa Scotta z 2023 r., nawiązujące do angielskiego ‘fiend’, które oznacza demona, złego ducha, a potocznie – kogoś owładniętego obsesją lub uzależnieniem”.
- Fr / FR – skrót od ang. „for real”, czyli ‘naprawdę’; wyraz aprobaty, najczęściej w komunikacji pisanej, ale niekiedy także w ustnej.
- glamur / glamour – w języku ogólnym kojarzy się z modą lub stylem życia pełnym przepychu i elegancji. Ostatnio wyraz ten, pisany także jako „glamur”, odnosi się do ubrań w cętki (panterka) i tiktokowego trendu na stylizacje z tym wzorem.
- GOAT – akronim od „Greatest of All Time”, czyli ‘najlepszy w historii’; używany często w slangu i mediach, np. w kontekstach sportowych, do określania osób wybitnych w swojej dziedzinie.
- oi oi oi baka – zawołanie ze świata anime (baka po japońsku oznacza idiotę, głupca), używane na całym świecie, w tym w Polsce, jako rodzaj wyzwania, w ramach którego należy w miejscu publicznym (np. w szkole lub fast foodzie) stanąć na krześle lub stole i z odpowiednią intonacją krzyczeć: „Oi oi oi baka!”, robiąc przy tym głupie miny.
- oporowo – intensywnie, najmocniej.
- riz / rizzler / rizz – urok, charyzma, cecha kogoś atrakcyjnego.
- sigma – odpowiednik „samca alfa”, który we wszystkim odnosi sukcesy; używane ponoć już nie tylko w odniesieniu do mężczyzn.
- skibidi – niemal nonsensowny termin używany w różnych kontekstach, sugerujący coś fajnego, dziwnego, złego lub zaskakującego. Popularny w wyrażeniu „skibidi toilet”, opisującym serię wiralowych filmów z toaletami o ludzkich głowach. Znany m.in. z wersji zespołu Little Big, choć początek popularności nie jest pewny.
- slay – wyrażenie podziwu dla czegoś, co robi wrażenie lub osoby, która imponuje.
- womp womp – wyrażenie sygnalizujące negatywne emocje, najczęściej brak zainteresowania rozmową lub chęć jej zakończenia. Pierwotnie jest to onomatopeja imitująca dźwięk łomotu lub trzasku.
- yapping – ględzenie lub paplanie, czyli zbyt długa mowa na jeden temat. Wywodzi się od angielskiego czasownika „yap” (szczekać, ujadać, jazgotać)
Na Młodzieżowe słowo 2024 roku można głosować do końca grudnia
Czy czuje się staro? Trochę tak, bo poznałem takie wyrażenia jak „womp womp” i „brainrot”, ale za to słowa „cringe” używam zbyt często. „Slay”, czy „skibidi” też nie są mi obce. W sumie ciężki wybór. Nie ma „Twojej Starej”, więc mojego faworyta brak. Niestety ponad 20-letnia tradycja umiera.
Bluesky rośnie w siłę. Coraz więcej osób ucieka od Elona Muska
Głosowanie potrwa do 20 listopada 2024 roku, a wyniki zostaną ogłoszone przez PWN na początku grudnia 2024 roku.