Młodzieżowe słowo roku 2023 roku wybrane! Jakie wyrażenie tym razem wygrało?

Młodzieżowe słowo roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN pod patronatem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego. Początki inicjatywy datuje się na 2016 rok, kiedy to ruszyła pierwsza edycja. W tym roku, do 8 listopada 2023 roku, internauci mogli zgłaszać swoje propozycje. Ogólnopolskie głosowanie trwało do 30 listopada 2023 roku. Dziś poznaliśmy wielkich zwycięzców!

Przypomnę jeszcze na samym początku, jakie frazy były nominowane. O miano młodzieżowego słowa 2023 roku walczyli: bambik, baza, bratku/ bruh, cringe, delulu, drillowiec fr/ FR, git, imo, LOL, NPC, odklejka, oporowo, rel, rizz, side-eye, sigma, slay, zgerypała. Kto wygrał? Niestety – żaden z moich kandydatów. Oddano natomiast rekordową liczbę głosów. Było ich aż 140 tysięcy!

Młodzieżowe słowo 2023 roku to: rel. Sigma i oporowo również na podium

Młodzieżowe słowo 2023 roku
Młodzieżowe słowo 2023 roku wybrane!

Młodzieżowym słowem 2023 roku została fraza „rel”, na którą zagłosowało 19 tys. użytkowników. Nawet znam! Chociaż nigdy świadomie nie użyłem. Zwrot często pojawiał się w wypowiedziach młodszych kolegów i koleżanek lub użytkowników social mediów. Nie dziwi mnie jego miejsce na podium. Przewodnicząca Jury, Anna Wileczek, odniosła się w komentarzu w kwestii zwycięzcy.

Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.

Zaraz po „rel” na podium znalazły się dwa słowa: „sigma” oraz „oporowo”. Pierwsze to określenie wywodzące się z manosfery i odnoszące się do mężczyzny niezależnego, intrygującego, pewnego siebie. Sigma jest „samotnym wilkiem” – przekonanym o swej nieprzeciętności. Odnosi sukcesy, ale się nimi nie afiszuje. Współcześnie coraz częściej używane na określenie każdej osoby (także kobiety), która cieszy się z jakiegoś osiągnięcia; wyrażenie podziwu.

„Oporowo” to z kolei bardzo, dużo, najmocniej, najlepiej, ale także intensywnie pracować, robić coś do końca. Synonim wyrażenia w opór oraz do oporu.

Nagroda Jury otrzymało słowo „oddaje”

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Członkowie kapituły przyznali także Nagrodę Jury dla słowa „oddaje”. Tym razem Marek Łaziński, polski językoznawca, profesor nauk humanistycznych i profesor Uniwersytetu Warszawskiego, nie mógł sobie odmówić przyjemności, aby krótko nie skomentować tego wyróżnienia.

Oddaje w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe”.

Green Cell Habu – prosty, fukcjonalny i mobilny sposób na ładowanie auta

Można powiedzieć, że w Polsce jednak dominuje pozytywna młodzież, bo wszystkie te określenia są nacechowane dobrą energią. Trochę mi przykro, że tradycja umiera i nikt nie docenił Twojej Starej i poczciwego słowa git. Niemniej jednak, w tym roku nie było takich dziwnych wyrażeń (przynajmniej dla mnie) jak śpiulkolot czy essa. Na koniec tylko przypomnę zwycięzców z poszczególnych lat. No i czekam na 2024 rok.

Słowa roku we wszystkich edycjach

  • 2016 – sztos
  • 2017 – XD
  • 2018 – dzban
  • 2019 – alternatywka
  • 2020 – brak, jedynie wyróżnienie słówka tozależyzm
  • 2021 – śpiulkolot
  • 2022 – essa
  • 2023 – rel