Niedawno aplikacja Lumen otrzymała ogromną aktualizację, dzięki której na naszym iOS pojawił się widżet. Może on śledzić nasz realny metabolizm w czasie rzeczywistym. Z tej okazji postanowiłam, że opowiem wam nieco więcej o oprogramowaniu Lumen.
Lumen to marka, która wspiera osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania. Firma oprócz social mediów posiada własną stronę internetową lumen.me oraz aplikacje mobilne dostępne na Androida i iOS. Dodatkowo w ich ofercie znajdziemy urządzenie, które podobno pozwala zmierzyć nasz aktualny metabolizm. Za nim jednak przejdę do tego, czy takie urządzenia są rzetelne, chciałabym opowiedzieć wam trochę o samej aplikacji oraz o jej możliwościach.
Co jest (nie)dobrego w aplikacji Lumen?
Aktualnie na rynku jest bardzo dużo aplikacji, które pomagają użytkownikowi analizować ich tryb życia. Niestety, aby dokonać dokładnego pomiaru ilościowego i jakościowego, musimy zaopatrzyć się w dodatkowe urządzenia zewnętrzne np.: smartwatche. W przeciwnym wypadku samodzielne wpisywanie danych przez użytkownika jest obarczone błędem ludzkim, który nie pozwala na dokładne wpisanie danych związanych z podjętym wysiłkiem czy też spożytymi kaloriami.
Naprzeciw tym ograniczeniom próbuje stanąć aplikacja Lumen, która proponuje innowacyjne podejście do monitorowania zdrowia. Oprócz analizy podstawowych parametrów, takich jak ilość wysiłku w tygodniu, jakość snu i dieta, Lumen oferuje sprawdzenie poziomu naszego metabolizmu.
Jak prawidłowo bada się metabolizm?
Aby zrozumieć sposób działania aplikacji Lumen, musimy pokrótce zaznajomić się z biologią. Metabolizm to cały zbiór różnych reakcji i mechanizmów chemicznych, które wykorzystują pokarm do wytwarzania energii. Do badania metabolizmu korzysta się z następujących jednostek:
- VCO2- obojętność wydychanego dwutlenku węgla
- VO2 – objętość zużytego tlenu
Na podstawie tych danych wylicza się współczynnik oddechowy, który pokazuje, jakie produkty spożywcze są podłożem wytwarzania energii w pojedynczym organizmie.
Lumen, aplikacja dla bogatych
Skoro wiemy już, czym jest metabolizm oraz jak sprawdzić jego poziom, możemy przejść do tego, jak działa aplikacja Lumen.
Po włączeniu aplikacji musimy przejść przez parę kroków, w których opisujemy swoje parametry zdrowotne takie jak: płeć, wzrost, waga, liczba godzin snu, dieta, wysiłek fizyczny itd.
Po wypełnieniu trzech pierwszych punktów możemy przejść do czwartej opcji, w której musimy wybrać cel, do którego będziemy dążyć. Gdy już to zrobimy, aplikacja Lumen przekierowuje nas do następującego okna:
Na tym etapie dowiadujemy się, że aplikacja Lumen jest całkowicie płatna. Nie chodzi tu tylko o płatność abonamentową, lecz także zakup urządzenia Lumen, które ma badać nasz poziom metabolizmu, poprzez dziesięciosekundowy wydech w stronę miernika.
Problem polega na tym, że osoba, która chce kupić miernik metabolizmu, musi zapłacić minimum 249 dol. na start. Nie wspominając już o późniejszych kosztach związanych z abonamentem. A umówmy się, nie każdego stać na taki wydatek. Dla porównania sprawdziłam, ile wynosi koszt wykonania całego pakietu badań metabolicznych we wrocławskim laboratorium ALAB. Cena to 284 zł. Jak sami widzicie, różnica jest kolosalna.
Wnioski i przestrogi
Jak widać, w każdej aplikacji jest pewien haczyk. W przypadku oprogramowania Lumen mamy do czynienia z dwoma ograniczeniami. Po pierwsze, aplikacja nie będzie działać bez miernika Lumen. No dobrze, ale załóżmy, że ktoś chce nabyć urządzenie i korzystać z aplikacji. Tu pojawia się drugie ograniczenie, mianowicie cena, która zdecydowanie jest za wysoka.
Poza tym, decydując się na miernik Lumen, kupujemy tak zwanego kota w worku. W związku z tym, zdecydowanie bardziej polecam udać się do laboratorium medycznego, gdzie pracują specjaliści. Dzięki czemu, wykonanie badań będzie na pewno bezpieczniejsze, ale również tańsze.
LG kwitnie po wycofaniu się z rynku smartfonów. Czy urządzenia mobilne ciągnęły firmę w dół?