W przerwie od Netflixa, HBO, czy innej platformy streamingowej, warto zajrzeć na starego, dobrego YouTube. Tematyka dostępna w serwisie to mix przeróżnych dziedzin nauki, wywiadów, lifestyle’u, sztuki, spraw społecznych, muzyki i kompletnie bezsensownych treści. Jednym słowem, jest tutaj wszystko. Jak odnaleźć się w tym dobrodziejstwie i nie zwariować? Tego nie wiem, ale wiem na kogo nie szkoda kilku cennych minut z życia.

Zobaczcie moją listę kanałów, które warto znać – dla wzbogacenia wiedzy, dla ciekawostek, często też dla poprawy humoru, ale przede wszystkim dla samego siebie. Większość twórców, których subskrybuję na YouTube to osoby, dzięki którym dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Nie przedłużając więc, zapraszam.

Kanały na YouTube warte uwagi

Na gałęzi

Kanał Marcina Łukańskiego odkryłam zupełnie przypadkiem, kiedy natrafiłam na tytuł „Pulp Fiction – mistrzostwo dialogów, które niewiele mówią”. Odcinek od pierwszej minuty zainteresował mnie w stu procentach i to o dziwno wcale nie ze względu na miłość do Quentina. „Na gałęzi” to kanał, na którym zarówno jako laik kinowy, jak i student filmówki znajdziesz coś dla siebie. Jest bardzo dużo ciekawostek, takich jak znaczenie koloru w procesie powstawania filmu czy najlepsze sceny rozpoczynające wielkie dzieła kinowe, ale też kilka nieco zabawnych odcinków (np. „Co jest nie tak z filmem Titanic”). Są też Q&A, podczas których Marcin opowiadając o sobie, wplata wiele cennych informacji na temat kinematografii, aktorów i postprodukcji.

Jeśli więc, podobnie jak ja, uwielbiasz kino nie tylko z perspektywy własnej kanapy – koniecznie wskocz na gałąź pana Łukańskiego i zobacz, jak wiele wartościowego kontentu tam znajdziesz.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Kasia Gandor

Kasia to naprawdę wybuchowa mieszanka. Była modelka, która jak mało kto potrafi tak ciekawie opowiadać o nauce i nowinkach ze świata.

Filmy z zakresu ochrony środowiska, medycyny, literatury, technologii, zdrowia i aktualnych spraw społecznych to prawdziwa kopalnia wiedzy. Myślę, że sukces tej niezwykle uroczej dziewczyny polega na kompletnym braku zadęcia, jakie towarzyszy niektórym podczas przekazywania wiedzy. Kiedy pojawia się nowy odcinek, siadam wygodnie z laptopem na kolanach i mam wrażenie, że przyszła do mnie fajna kumpela na pogaduchy. Zdecydowanie #girlpower!

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Zgłębianie tajników psychologii na przeróżnych płaszczyznach to z SWPS świetna przygoda, podczas której jesteśmy przeprowadzani przez najbardziej ciekawe i zadziwiające fakty o ludzkiej naturze, przyzwyczajeniach, wynaturzeniach i słabościach.

To, co szczególnie urzekło mnie na kanale to możliwość posłuchania takich wspaniałych osobowości jak prof. Jerzy Vetulani, prof. Zbigniew Lew Starowicz, prof. Daniel Boduszek, czy dr hab. Zofia Dołęga. Szczerze muszę powiedzieć, że w wielu przypadkach Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS wygrywa z książką, czy podcastem. Myślę, że na tym kanale znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań, a jeśli nie – to z pewnością kilka pojawi się w Waszej głowie.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Neil Patel

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z SEO nie można nie znać Neila. Kopalnia wiedzy marketingowej i światowy autorytet.

Uznany przez prezydenta Obamę za jednego z najważniejszych przedsiębiorców przed 35 rokiem życia, bloger i współzałożyciel Crazy Egg, Hello Bar, Stride i KISSmetrics. Neil współpracuje z takimi firmami jak Amazon, NBC, czy Viacom, a na swoim kanale na YouTube dzieli się swoją ogromną wiedzą. A co najważniejsze w bardzo przystępny sposób.

„Stop Making These Social Media Marketing Mistakes”, „3 Ways to Promote Your Website When You Don’t Have Any Money”, czy „How to Drive More Website Traffic From Facebook Groups” to filmy, które z pewnością Was zainteresują, bez względu na to, czy „siedzicie” w biznesie on-line, czy dopiero odkrywacie jego tajniki.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Przesłuchania morderców

Prawdziwa perełka dla miłośników tematyki kryminalnej. Kanał to doskonała, wnikliwa analiza technik przesłuchań morderców i zachowań zarówno przesłuchujących, jak i przesłuchiwanych. Nomenklatura kryminalistyczna, trafne uwagi i bardzo ciekawe sprawy to chyba największa zaleta kanału.

Znajdziecie tu omówienie spraw mniej i bardziej znanych, które autor rozkłada na czynniki pierwsze. Od kanału trudno się oderwać, a każdy kolejny odcinek wydaje się być ciekawszy od poprzedniego.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Historia bez cenzury

Jeśli pamiętasz historię z lat szkolnych, to kanał nie ma z nią nic wspólnego, poza faktami historycznymi. Nikt w tak ciekawy i zapadający w pamięć sposób nie potrafi mówić o przeszłości, jak Wojtek Drewniak.

Historia i znaczenie narkotyków, mroczne sekty, życie Maty Hari, Gałczyńskiego, czy Marka Aureliusza to tylko namiastka tego, co znajdziecie na kanale. Każdy odcinek to dawka wiedzy w takiej formie, która z pewnością nie wyparuje Wam z głów zbyt szybko, a krótkie zabawne wstawki sprawią, że będziecie chcieli tylko więcej.

P.S. Czołówka „Historii bez cenzury” też wymiata ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Cezary Pazura

Kanał wujka Czarka, który odkrywa przed nami tajniki kina, to w jaki sposób wygląda praca polskiego aktora i z którymi gwiazdami rodzimego podwórka pije się najlepiej.

Cezary Pazura na YouTube przedstawia się od bardzo prywatnej strony. Burzy dystans pomiędzy sobą a widzami, często zwracając się do nich po imieniu, zapoznaje ze swoją rodziną i prowadzi niezwykle swobodny monolog, a całość nagrana jest z niesamowitym luzem.

Jest zabawnie, ciekawie i bardzo koleżeńsko.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Inne kanały, które szczególnie polecam, na których znajdziecie przydatne treści to:

„Astrofaza” – o nauce i astrologii dla głodnych kosmosu.

„Mówiąc Inaczej” – czyli Paulina Mikuła i jej styl opowiadania o literaturze, któremu nie potrafi dorównać nikt.

„Okiem chemika” – szeroko pojęta chemia, którą w końcu da się zrozumieć.

„KicksterTV”– czy da się driftować Passatem? Co się stanie, gdy wrzucisz „P” podczas jazdy? Co na pierwszą furę? Nie wiesz? Zajrzyj na kanał!

„Copernicus Center” – lekcja psychologii, nauka czytania, kiedy nauka staje się science fiction. Centrum Kopernika na YouTube to złoto.

„MM Joga” – czyli Małgosia Mostowska o jodze, ale i znaczeniu slow life. Najbardziej kojący damski głos na YouTube.

„Mafia PL” – o polskiej mafii dowiecie się tutaj bardzo dużo.

Moja lista mogłaby tak ciągnąć się w nieskończoność, ale równie chętnie poznam Wasze wybory! Stawiacie na kanały popularnonaukowe? Czy raczej wywiady? A może samą muzykę?