Każdemu z nas choć raz w życiu przydało się dodawać jakiekolwiek zdjęcia na jakąkolwiek stronę internetową – nie uwierzę, że ktoś z Was nie miał w przeszłości bloga na Onecie, czy innej podobnej platformie blogowej! Wtedy zapewne nie byliście świadomi, jak ważne jest dobranie odpowiedniego formatu zdjęcia, by wyświetlało się ono poprawnie na tworzonej przez Was stronie. Teraz być może niektórzy z Was także nie mają takiej świadomości. Specjalnie dla tych drugich – dziś krótki przewodnik po najpopularniejszych formatach obrazów. Rzućmy okiem na te dziś powszechnie używane formaty obrazów.

rastrowa

JPG

W użyciu od ponad 25 lat. JPG to standard, który przetrwał próbę czasu. JPEG jest bardzo dobry w „kompresji obrazów z płynnymi przejściami tonalnymi” – tak encyklopedycznie. Przekładając na nasz język, JPG sprawdzi się przy wielobarwnych fotografiach, zawierających płynne przejścia między kolorami. Format ten nie jest idealny przy kompresji obrazów o ostrych krawędziach lub tych, które zawierają „hałaśliwe” tekstury – może spowodować niewłaściwe wyświetlanie ostrych krawędzi i rozmycie drobnych detali.

GIF

W dawnych czasach, kiedy Internet dopiero raczkował, jeśli obraz nie miał formatu JPG to miał format GIF.
Format GIF jest dobry wtedy, kiedy wykorzystywany przez nas obraz ma dużą ilość powtarzających się lub identycznych kolorów – każdy piksel jest bowiem reprezentowany przez jeden z liczącej 256 kolorów palety. Warto zaznaczyć, że format ten obsługuje przezroczystość i animację. Bardzo słaba konwersja obrazu sprawia, że choć dawniej był on wykorzystywany bardzo często, dziś używa się go zazwyczaj tylko wtedy, kiedy chcemy uzyskać efekt animacji.

PNG

PNG to alternatywna dla formatu GIF z kilkoma różnicami. Na plus, oczywiście. PNG nie ma limitu 256 kolorów i dysponuje lepszą kompresją. Wspiera on także przezroczystość kanału alfa. Co to oznacza? W skrócie: obraz może być częściowo przezroczysty, całkowicie przezroczysty lub zupełnie nieprzezroczysty. PNG radzi sobie także lepiej z ostrymi krawędziami niż GIF, jednak w przypadku fotografii wciąż lepiej wykorzystywać JPG. Gdzie PNG się sprawdzi? Ikony, przyciski, loga.

wektor

SWF

Format ten został stworzony przez firmę Adobe. Umożliwia zapis dowolnych figur geometrycznych o dowolnych konturach i rodzajach wypełnienia. Co przyniosło mu taką popularność? Przede wszystkim możliwość zawarcia animacji i interaktywnych funkcji. Kiedyś był bum na strony, które zawierały grafikę właśnie w tym formacie. Pamiętacie? Aby poprawnie wyświetlał się na stronie, użytkownik musi zainstalować odpowiednią wtyczkę w przeglądarce – np. Adobe Flash Player. Format ten nie jest obsługiwany przez niektóre urządzenia mobilne. Kiedy stosować? Kiedy mamy do czynienia zaawansowanymi animacjami i interaktywnymi prezentacjami.

SVG

SVG to kolejny format do zapisu grafiki wektorowej. Podobnie jak SWF nie jest obsługiwany przez niektóre urządzenia mobilne. Gdzie szukać jego zastosowania? Przede wszystkim przy statycznej i animowanej grafice wektorowej oraz w różnego rodzaju prezentacjach na stronach WWW. Tylko z umiarem. ;-)

Mam nadzieję, że nieco bardziej przybliżyłem Wam kwestię doboru odpowiedniego formatu do rodzaju pliku, którym dysponujemy. Pamiętajcie – jeśli format będzie odpowiednio dobrany, obraz będzie dobrze się prezentował, nie straci na jakości. Obecnie coraz większą popularność zdobywają także 2 inne formaty: WebP i JPEG-XR, które w wielkim skrócie można nazwać formatami PNG i JPG „na wyższym poziomie”. Niestety, nie są one jeszcze wspierane przez wszystkie przeglądarki, dlatego dopóki to się nie zmieni, staraj się ich nie wybierać.