Prywatność w sieci odgrywa obecnie coraz większą rolę.

Na dostępie do naszych prywatnych informacji mogą skorzystać między innymi reklamodawcy i portale społecznościowe. Sporym ryzykiem jest także stale rozwijająca się cyberprzestępczość. Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? Jednym ze sposobów jest ukrycie adresu IP

W jakim celu ukrywa się adres IP?

Istnieje wiele różnych sposobów, by ukryć swój adres IP. Możemy zrobić to zarówno z wykorzystaniem specjalnych programów, jak i z poziomu samego systemu operacyjnego smartfona lub komputera. W pierwszej kolejności warto jednak dowiedzieć się, jakie informacje można określić na podstawie adresu IP.

Podstawowym zadaniem IP jest umożliwienie zidentyfikowania konkretnego komputera w sieci. Najczęściej nie chodzi właściwie o konkretny komputer – w domowych warunkach ruch do otwartego internetu przechodzi zazwyczaj przez router. Choć zewnętrzna sieć w takim przypadku zobaczy tylko adres routera, może być to wystarczająca ilość informacji, by określić przybliżoną lokalizację użytkownika. Narzędzia pozwalające namierzyć urządzenie po IP są łatwo dostępne – to jedno z głównych zagrożeń związanych z przekazywaniem adresu bez dodatkowych zabezpieczeń.

Dodatkowo pozyskanie adresu IP przez hakerów może stanowić punkt wyjścia do dalszych ataków. Niektóre metody opierają się na stałym skanowaniu znanych IP w celu wykrycia ewentualnych luk w bezpieczeństwie. Jeżeli dany komputer nie jest wystarczająco chroniony, a jego adres IP trafi w niepowołane ręce, konsekwencje mogą być bardzo poważne – od kradzieży danych aż po włamania na konta bankowe. Ryzyko związane z tą informacją może zatem być całkiem spore, wobec czego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia.

Ukrywanie IP przez serwer proxy

To rozwiązanie, które opiera się o bardzo prosty mechanizm: żądania wychodzące z naszego urządzenia są po prostu przesyłane przez inny serwer. W efekcie druga strona połączenia nie widzi naszego IP, tylko adres serwera proxy. Tego typu serwery mogą także przechowywać kopie najczęściej odwiedzanych stron, co w niektórych sytuacjach przekłada się na sprawniejszą obsługę sieci.

Skorzystanie z serwera proxy wymaga dostosowania odpowiednich ustawień, które zazwyczaj są wbudowane w system operacyjny lub przeglądarkę. Korzystanie z tego typu usług jest bardzo proste, jednak równie łatwo jest wykryć, że łączymy się poprzez proxy. Z tego względu niektóre strony blokują ruch przechodzący przez takie serwery. Dodatkowo dane najczęściej nie są szyfrowane, przez co poziom bezpieczeństwa jest realnie niewiele niż przy standardowym połączeniu.

VPN – ukrycie IP i wiele więcej

Podczas korzystania z wirtualnej sieci prywatnej (ang. „virtual private network”, czyli właśnie VPN) ruch z urządzenia użytkownika jest kierowany przez inne serwery, podobnie jak w przypadku proxy. W ten sposób IP jest również ukryte na tej samej zasadzie – docelowy host zna wyłącznie adres innego komputera. Dlaczego zatem warto postawić na VPN zamiast na proxy? Jedną z głównych zalet jest skuteczniejsza ochrona danych – informacje są szyfrowane, przez co osoby i urządzenia „z zewnątrz” nie będą w stanie ich zrozumieć. Dodatkowo działanie VPN opiera się na specjalnych protokołach, które dodatkowo zwiększają poziom bezpieczeństwa w sieci. Ruch z wirtualnej sieci prywatnej może wyglądać dokładnie tak, jak z komputera, który nie korzysta z tego typu rozwiązań. Z tego powodu usługi i strony internetowe zazwyczaj nie mają możliwości, by zablokować połączenie przez VPN.

Zwiększona prywatność i bezpieczeństwo podczas przeglądania internetu to kluczowe zalety sieci VPN, jednak nie jest to koniec atutów tego rozwiązania. Ze względu na fakt, że dostawcy usług sieciowych otrzymują mniej informacji o połączeniu, możemy ominąć pewne ograniczenia w szybkości transferu. Wirtualne sieci prywatne są także często wykorzystywane w firmach – to dobry sposób, by kontrolować dane trafiające do sieci i zagwarantować, że krytyczne informacje nie trafią w niepowołane ręce.

Jak wybrać odpowiedni VPN?

Poszczególne oferty sieci VPN różnią się od siebie pod wieloma względami. Jedną z kwestii, które mogą mieć największe znaczenie, jest liczba możliwych połączeń. Jeżeli wszystkie urządzenia łączą się z internetem przez jeden router, może wystarczyć nawet VPN obsługujący tylko jeden sprzęt. Dobrym pomysłem może być także konfiguracja połączenia VPN bezpośrednio na routerze.

Część VPN-ów może także ograniczać przepustowość, by móc obsłużyć większą liczbę użytkowników. Jeśli zależy nam na szybkim pobieraniu plików i sprawnym streamingu, warto postawić na rozwiązania bez limitów. Nieco bardziej technicznym aspektem są zastosowane protokoły szyfrowania – eksperci od cyberbezpieczeństwa rekomendują OpenVPN, IPSec oraz L2TP. Więcej o VPN można przeczytać w serwisie DobryVPN.pl.

Tor – wysoka anonimowość i bezpieczeństwo

Sieć Tor, której pełna nazwa – The Onion Router – pochodzi od protokołu trasowania cebulowego, jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych metod łączenia się z internetem. Dodatkowo zyskujemy dostęp do stron z końcówką .onion, które są osiągalne tylko z poziomu specjalnej przeglądarki Tor. Jest to istotna część tak zwanego darknetu, w którym znajdują się liczne nielegalne usługi i treści nieakceptowane w otwartej sieci, jednak wielu użytkowników korzysta z Tora całkowicie legalnie. Największym plusem takiego połączenia jest wysoki poziom bezpieczeństwa i ukrycie wszystkich danych o użytkowniku.

Jak działa korzystanie z internetu z przeglądarką Tor? Typowe połączenie w zwykłych przeglądarkach polega po prostu na przesłaniu danych od urządzenia do docelowego serwera – informacje mogą być szyfrowane zależnie od protokołu, jednak stosowana jest tylko jedna warstwa. W przypadku Tora warstw jest znacznie więcej, a zanim ruch trafi do żądanej strony, kolejne elementy sieci odszyfrowują kolejne warstwy. W ten sposób ostatni punkt na trasie do celu nie przekazuje informacji dotyczących użytkownika, który zainicjował żądanie. Nasz adres IP pozostaje zatem całkowicie ukryty, podobnie jak wszelkie inne informacje o połączeniu. Do wad tego rozwiązania należy mniejsza szybkość transferu oraz konieczność łączenia się przez osobną przeglądarkę.

Publiczne Wi-Fi

To metoda, która niesie ze sobą pewne dodatkowe ryzyko, jednak w razie braku dostępu do innych sposobów może sprawdzić się w celu ukrycia IP. Łącząc się z publiczną siecią, otrzymujemy tymczasowy adres, który zwykle jest zamieniany na inny przy każdym połączeniu. Dzięki temu możemy chwilowo korzystać z innego IP, jednak problemem pozostaje dostęp innych osób do tej samej sieci. Aby nieco zniwelować to zagrożenie, warto łączyć się z publicznym Wi-Fi wyłącznie poprzez VPN.


Artykuł sponsorowany, dostarczony przez partnera.