Od teraz wszystkie plany Google One obejmują dostęp do wirtualnej sieci prywatnej (Virtual Private Network). Darmowy VPN jest staje się bowiem częścią również najtańszej subskrypcji, która kosztuje mniej niż kawa. Pytanie, czy warto korzystać z tego typu rozwiązania?

Prywatność w sieci praktycznie nie istnieje i nie jest to żadną tajemnicą. Niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystamy, przeglądając strony internetowe, logując się do przeróżnych usług, czy korzystając z aplikacji na smartfony lub tablety, z automatu narażamy się na swoistą inwigilację. Usługodawcy, dostawcy połączenia internetowego oraz – co oczywiste – instytucje rządowe, otrzymują niemalże na tacy dokładnie informacje o Twojej aktywności. Mowa o lokalizacji, historii odwiedzonych stron, uzupełnione formularze, a nawet treści korespondencji. W przypadku nieszyfrowanych usług może nawet dojść do naruszenia bezpieczeństwa i ujawnienia hasła. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli przebywamy z dala od domu i korzystamy z publicznych sieci WiFi. Jeśli zamierzamy w dość istotnym stopniu „ukryć” nasze aktywności, powinniśmy skorzystać z VPN. Najlepiej, żeby był to darmowy VPN. Okazuje się, że wcale nietrudno takowy znaleźć.

VPN

Darmowy VPN od Google od teraz nawet w najtańszym planie Google One

Anonimowość? Tak, choć tylko do pewnego stopnia. Specjaliści z odpowiednich instytucji w niektórych przypadkach i dużej motywacji mogliby sobie z tym poradzić. Ale powiedzmy sobie jasno – nikt z nas nie jest (prawda?) terrorystą i istnieje małe prawdopodobieństwo, że CIA, ABW czy Komitet Walki z Otyłością z Wąchocka Wschodniego będzie śledził nasze ruchy. Oznacza to, że VPN zapewni nam potężną dawkę prywatności.

Niemal w każdym przypadku, sensowny VPN oznacza konieczność ponoszenia dodatkowych opłat. Niekiedy niemałych. Okazuje się, że Google oferuje darmowy VPN i to w całkiem satysfakcjonującej opcji. No dobrze, nie jest może darmowy, a raczej gratisowy. Aby móc z niego skorzystać, musimy wykupić subskrypcję na chmurę Google One. Dotychczas opcja VPN była ograniczona do najdroższych wariantów. To właśnie się zmienia. Nowość trafi również do najtańszego planu, którego cena w Polsce wynosi dokładnie 1,99 USD lub 8,99 zł w PLN. Oczywiście to stawka miesięczna. Jest jednak pewien problem…

Dostępność

Aby móc korzystać z ograniczenia śledzenia online poprzez ukrywanie adresu IP (tunelowanie połączenia), a także z ochrony przed posłuchem i tak zwanego prywatnego połączenia, konieczne jest wykupienie pakietu w określonej lokalizacji. Darmowy VPN w ramach subskrypcji Google One działa w krajach, takich jak: Austria, Australia, Belgia, Kanada, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Islandia, Irlandia, Włochy, Japonia, Meksyk, Holandia Norwegia, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone. Na liście nie ma co prawda Polski, ale to zapewne z czasem ulegnie zmianie.

Jeśli więc mieszkacie poza Polską, a z naszych danych statystycznych wynika, że jest Was niemało, koniecznie zainteresujcie się subskrypcją Google One i Darmowym VPN.

MSI Modern AM242P 12M – czyli doskonały sprzęt na start przygody z komputerami? Pierwsze wrażenia