Codziennie dbamy o nasze mieszkania, domy, samochody instalując coraz to nowsze i lepsze zabezpieczenia. Nie do końca jednak mamy świadomość zagrożeń jakie czyhają na nas w Internecie. Obecnie już nie chodzi o wymyślenie bardzo silnego hasła do naszych skrzynek pocztowych. Problem jest bardziej złożony technologia wspiera nas w zabezpieczeniach, jednak należy pamiętać również o kilku innych czynnikach.

Czym jest DNS?

DNS jest to zbiór wpisów na serwerze, informujący inne serwery i komputery gdzie i na jakim serwerze znajduje się strona.

Obrazowo możemy to porównać do spisu treści jaki znajduje się w książce. Dzięki spisowi treści możemy w łatwy sposób odnaleźć interesujące nas zapisy. Za taki internetowy spis treści odpowia właśnie DNS.

Co to jest DNSSEC?

DNSSEC (ang. Domain Name System Security Extensions), jest to zestaw dodatkowych rozszerzeń dla protokołu DNS. Rozszerzenia zapewniają wiarygodność i integralność otrzymywanych odpowiedzi z Internetu. Powyższe wyjaśnienie definicji zapewne u niejednej osoby wywołało zakłopotanie, a na pewno grymas zdziwienia na twarzy – ale o co chodzi? Wiele razy na pewno zdarzyło się Wam trafić na stronę, która bardzo przypomina oryginał. Wszystkie wyświetlane elementy przypominają oryginalny wygląd, jednak coś jest nie tak. Podmiana takiego adresu strony łudząco przypominającą oryginał nazywana jest phishingiem. Jest to nic innego jak zmiana w adresach DNS, przejęcie nad nimi kontroli. Tutaj z pomocą przychodzi protokół dodatkowych zabezpieczeń jakim jest DNSSEC. Aktualnie zabezpieczenie domen protokołem DNSSEC polega na tym, że każda domena ma swój indywidualny klucz, który za każdym odpytaniem do serwera DNS jest uwierzytelniany. Jest to coś na wzór naszego zamka zabezpieczeń w drzwiach, każdy klucz jest bardzo indywidualny i zawiera charakterystyczne elementy. Tak samo w przypadku klucza i podpisanej domeny protokołem DNSSEC. Protokół zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo dla naszych domen. Jesteśmy w stanie stwierdzić czy wszystkie dane, a przede wszystkim wyświetlana strona jest prawdziwa, a nie wyłącznie fałszywą stronę (podszywającą się). Kru.pl dbając o bezpieczeństwo Klientów zabezpiecza wszystkie domeny protokołem DNSSEC zarówno PL jak też EU. Należy pamiętać, że DNSSEC to również doskonałe narzędzie dla instytucji funkcjonujących w Internecie, którym zależy na bezpieczeństwie swoich Klientów.

Co to jest Registry Lock?

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy tracimy dostęp do panelu zarządzania domenami. Aż ciarki przechodzą na samą myśl, ile czarnych scenariuszy może się wydarzyć. Jednak jest na to sposób – Registry Lock. Już wyjaśniam, istnieje możliwość wprowadzenia dodatkowego zabezpieczenia dla naszej domeny. A dokładniej, objęcia ochroną wszystkich operacji jakie możemy wykonywać dla domeny. Od zmian ustawień serwerów na które kieruje nasza domena, przekierowania domeny, pobrania kodu AuthInfo kończąc na zmianie Abonenta. Utrzymując domenę w Kru.pl istnieje możliwość skorzystania z dodatkowego zabezpieczenia naszej domeny jaki jest Registry Lock. Proces aktywacji funkcjonalności Registry Lock, jak również jej deaktywacji jest zautomatyzowany i odbywa się w Panelu Klienta. Zabezpieczając swoją domenę masz pewność, że nawet w przypadku utraty danych dostępowych do panelu zarządzania domeną żadna operacja z jej udziałem nie zostanie przeprowadzona. Takie zabezpieczenie możemy porównać do zastrzeżenia naszych kart kredytowych w banku lub zastrzeżenia dowodu osobistego. Zespół Kru.pl dba o bezpieczeństwo domen swoich Klientów, śledząc trendy rynkowe i wprowadzając wszystkie niezbędne zabezpieczenia.

Jak zabezpieczyć swoje domeny?

Internet zna wiele przypadków przejęć domen jak również rejestracji przez firmy konkurencyjne. Szczególną uwagę należy zwrócić przy wyborze odpowiedniej domeny. Oprócz domeny z rozszerzeniem PL warto rozważyć również inne popularne rozszerzenia. W Kru.pl oprócz domen polskich znajdziesz również domeny globalne oraz nTLD. Zarejestrowanie kilku domen z naszą nazwą pozwala nam uniknąć wielu nieprzyjemności w przyszłości. Wielokrotnie zdarzały się przypadki, gdzie agencje reklamowe na potęgę rejestrowały różne domeny dla nowo otwieranych przedsiębiorstw, żeby móc zaproponować swoje usługi oraz sprzedać domenę. Czy jest to etyczne zachowanie? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Załoga Kru.pl zdaje sobie doskonale sprawę, że osoby rozpoczynające przygodę w Internecie zastanawiają się nad każdym wydatkiem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. W Kru.pl do pakietów hostingowych dajemy możliwość zarejestrowania 5 domen za 0 zł, są to domeny polskie, o różnych rozszerzeniach jak również domena eu. Przy wyborze odpowiedniej domeny zwróć uwagę na jej poprawny zapis, nie bój się stosować polskich znaków. Możesz również wykorzystać zapisy z wykorzystaniem myślników. Warto zastanowić się nad domenami regionalnymi, szczególnie jeżeli nasza działalność skupia się na wybranym regionie. Na zabezpieczenie domeny wpływa nie tylko DNSSEC, Registry Lock oferowany w Kru.pl, ale również my sami. Wybierając odpowiednią nazwę i zabezpieczając ją w kilku innych rozszerzeniach mamy pewność, że nikt niepowołany nie zacznie oferować podobnych produktów lub usług co my, z wykorzystaniem naszej nazwy. Zarejestruj lub przenieś domenę do Kru.pl, a poczujesz się bezpiecznie.


Autorem artykułu jest Damian Zboch, Business Manager Kru.pl.

Kru.pl to nowa marka na polskim rynku hostingowym, tworzona przez założycieli i byłych zarządzających lidera małopolskiego rynku telekomunikacji B2B oraz inżynierów z rynku hostingowego. Kru.pl wyróżnia się prawdopodobnie najtańszymi domenami w Polsce, marka jednak przede wszystkim dba o najlepsze wsparcie Klientów przed i po sprzedaży. Kru.pl jest akredytowanym rejestratorem NASK oraz EURID, firma jest również członkiem RIPE NCC.