Już 30 sekund dziennie i kilka nieskomplikowanych czynności może wystarczyć, aby zaoszczędzić do kilku godzin żywotności baterii w iPhone.
To nie jest wpis z cyklu „Nie uwierzysz!” czy „10-tricków, o których nie miałeś pojęcia”. Stali użytkownicy iOS lub osoby, dla których problem z baterią w iPhonie nie jest nowy, mogą nie znaleźć tu niczego nowego. Niektóre funkcje, takie jak chociażby „Tryb niskiego zużycia energii” są dostępne już od czasów iOS 9. Nie powinni jednak zawieść się ci, którzy dopiero co rozpoczęli swoją przygodę z jabłkiem lub przeskoczyli z nieco starszych modeli na iPhone z iOS 12.
Sposoby na wydłużenie czasu pracy baterii w iPhonach
A) Oczywiste
1. Przeanalizuj zużycie baterii
Jest to w zasadzie pierwsza czynność, jaką powinniśmy wykonać, gdy tylko zauważymy, że coś z baterią urządzenia może być nie tak. iPhone posiada własny tracker, który pokazuje, jakie aplikacje i w jakim stopniu odpowiedzialne są za zużycie jego baterii. Po przeanalizowaniu tej listy możesz dojść do wniosku, że nie wszystkie są Ci tak naprawdę niezbędne. Jak łatwo się domyślić, będą to przede wszystkim aplikacje, z których korzystamy najczęściej — Safari, komunikatory i social media. Ja w ten sposób pożegnałam się z aplikacją Facebooka, która okazała się prawdziwym zabójcą baterii w moim telefonie.
Ścieżka: Ustawienia > Bateria > scrolluj do Użycie Baterii Wg Aplikacji
2. Włącz tryb samolotowy
Być może banalne, jednak wciąż bardzo skuteczne rozwiązanie. W sytuacjach ograniczonego zasięgu lub w momencie, gdy po prostu nie potrzebujemy korzystania z połączenia z siecią, warto postawić na tryb samolotowy urządzenia. Zużycie baterii zostanie w ten sposób mocno ograniczone. Tutaj ciekawostka: jeśli włączymy Wi-Fi podczas trybu samolotowego, gdy uruchomimy tryb samolotowy ponownie, będzie ono i tak włączone. Jeśli nie jest to naszą intencją, musimy pamiętać o jego wyłączeniu.
3. Włącz Tryb niskiego zużycia energii
Tryb niskiego zużycia energii oszczędza baterię, wyłączając lub wyciszając funkcje, takie jak pobieranie wiadomości e-mail, funkcja „Hej Siri”, odświeżanie aplikacji w tle, czy automatyczne pobieranie i bibliotekę zdjęć iCloud. Tryb uaktywnia się automatycznie w przypadku, gdy poziom naładowania baterii spadnie do 20%. Używanie go jako trybu domyślnego skutecznie przedłuża żywotność baterii. Ja polecam go zwłaszcza na wyjazdach, gdy dostęp do gniazdka z ładowarką może być ograniczony, a odświeżanie aplikacji w tle nie jest niczym niezbędnym.
Ścieżka: Ustawienia > Bateria > Tryb niskiego zużycia energii
4. Zmniejsz jasność ekranu
Kolejny dość oczywisty, a jednak bardzo skuteczny sposób. Obniż jasność ekranu do co najmniej 70% (dla mnie wystarczy nawet 45%) i przekonaj się sam, jak wpłynie to na żywotność baterii Twojego urządzenia.
Ścieżka: Ustawienia > Ekran i jasność > Jasność
B) Mniej oczywiste
Ścieżka: Ustawienia > Tryb samolotowy
1. Przyjrzyj się funkcji Rozmowy przez Wi-Fi (Wi-Fi Calling)
Rozmowy przez Wi-Fi to opcja dostępna we wszystkich iPhonach od modelu 5c. O tym, czy jesteś w stanie jej użyć, decyduje jednak Twój operator sieci. Funkcja pozwala na prowadzenie rozmów w miejscach bez zasięgu komórkowego, a z dostępem do Wi-Fi. Jeśli opcja ta jest dla Ciebie zbędna lub Twój operator jej nie obsługuje, jej wyłączenie może odciążyć baterię. Z drugiej strony, jeśli przebywasz w pomieszczeniu, w którym pojawia się problem z zasięgiem sieci, to właśnie rezygnacja z połączenia z siecią (np. poprzez włączenie trybu samolotowego) i aktywacja Wi-Fi oraz funkcji Rozmowy przez Wi-Fi wydłuży czas pracy akumulatora.
Ścieżka: Ustawienia > Telefon > Rozmowy przez Wi-Fi
2. Wyłącz Siri
Wirtualny asystent Apple potrafi być prawdziwym pożeraczem baterii. Widać to szczególnie w najnowszej generacji urządzeń. W sieci nie brakuje głosów, że aplikacja odpowiada za 20-30% zużycia baterii i to przy sporadycznym korzystaniu. Warto więc zastanowić się, czy wyżej cenimy sobie to, co robi dla nas Siri, czy też dłuższy czas pracy baterii.
Ścieżka: Ustawienia > Siri > wyłącz wszystkie opcje
Podsumowanie
Powiedzmy sobie szczerze: kompulsywni użytkownicy smartfonów, raczej nie mają co marzyć o ładowaniu iPhone co dwa dni. Mam tu na myśli osoby, które potrafią przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie przełączać się między aplikacjami, a przy okazji oglądać YouTube, Netflixa i wbijać kolejne poziomy w grze. Mimo to, takie zabiegi jak włączenie trybu energooszczędnego, zmniejszenie jasności ekranu czy pozbycie się kilku zbędnych aplikacji z pewnością zauważalnie zwiększy żywotność baterii w naszych urządzeniach. Również w przypadku ich intensywnego użycia.