O Pegasusie jest ostatnio znowu bardzo głośno.
System Pegasus to nic innego, jak wirus, który infekuje nasze smartfony. Do tego też musimy się przyłożyć. Cały świat ostatnio mówi o nadużyciach rządów i szpiegowaniu nie tylko dziennikarzy, ale i znane osoby. Odkryto, że ponad 50 tysięcy numerów mogło być zainfekowanych.
W Polsce co jakiś czas wyciągany jest temat Pegasusa i tego, czy nasz rząd jest w posiadaniu tego narzędzia. Chociaż jest to tajemnica poliszynela, to nikt oficjalnie tego nie potwierdził. Ostatnio wspominałem o tym, jak się dowiedzieć, czy Pegasus nas szpiegował. Dzisiaj jednak przyjrzę się temu, jak Pegasus działa i jak wskakuje na smartfony.
Jak działa Pegasus?
O nim jest głośno, o nim mówi każdy, jednak mało kto wie, że działanie narzędzia jest banalne. Nie różni się zbytnio od wirusów, które znamy. Tutaj jednak mamy do czynienia z wykorzystywaniem go przez władze, a to już nie jest grupka ukrytych hakerów.
Program został stworzony przez firmę NSO Group. Jest to izraelski podmiot, a celem napisania narzędzia była od początku sprzedaż rządom z całego świata, bo to jest najbardziej dochodowe. Zazwyczaj hakerzy tworząc takie rozwiązania, tworzą je na własny użytek, bo po co sprzedawać coś, co może im samym dać niezły dochód. I tak się złożyło, że Pegasus trafił do wielu krajów, w tym m.in. Maroka, Meksyku i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Żeby nasz telefon został zainfekowany, wystarczy zwykły SMS, który zawiera link. Odnośnik ten prowadzi rzecz jasna do strony internetowej, która bez naszej wiedzy wgra oprogramowanie na nasze urządzenie. Oczywiście dalej nie będziemy mieli o tym zielonego pojęcia, bo wszystko zadziała w tle. I tak: na wirusa podatny jest zarówno Android, jak i iOS.
Następnie taki wirus hakuje nasz system i zezwala mu na instalację oprogramowania z nielegalnych źródeł. I tu jest właśnie pies pogrzebany, bo nie możemy się przed tym zabezpieczyć. Tym bardziej, że Pegasus jest ciągle rozwijany i dostosowywany do łatek aktualizacyjnych od Google i od Apple.
Dalej dzieje się już wszystko: infekowane są nasze aplikacje, połączenia, wiadomości, a także multimedia. Atakujący ma bezproblemowy dostęp do tych wszystkich rzeczy, a my – dalej nic nie wiemy.
How Pegasus Spyware Works- pic.twitter.com/GbE4RBUTvJ
— Rohan (@rohanreplies) July 19, 2021
Właśnie w przypadku Apple i ich smartfonów jest sporo zamieszania. Nie od dzisiaj wiadomo, że firma z Cupertino chwali się tym, że ich system jest zamknięty i praktycznie nie jest podatny na infekcje. Tak banalny program, jak Pegasus jest jednak w stanie złamać nawet iOS. I tak się składa, że to właśnie jailbreak jest słabym punktem systemu na iPhone’y.
Pozostaje nam liczyć na to, że tak szybko nie zostaniemy zaatakowani Pegasusem, dlatego ciągle będę powtarzał, że wiele zależy od nas – nie klikamy, nie wchodzimy, nie pobieramy czegoś, czego nie znamy!