System Pegasus został stworzony do inwigilacji. Według ujawnionych informacji jest on w stanie „wejść” na każdy telefon w dowolnym miejscu na świecie. Oczywiście mowa o smartfonach.

W Polsce zaczyna powracać dyskusja na temat tego, czy w ogóle nasz rząd zakupił ten system. To raczej jest już niezaprzeczalne, ale pytanie jest inne – czy wykorzystywano go już do inwigilacji nie tylko zwykłych obywateli, ale też polityków czy dziennikarzy. Z pomocą przychodzi pewne narzędzie, które pozwala na weryfikację, czy nasz telefon był infekowany Pegasusem.

Czy Twój telefon był szpiegowany poprzez system Pegasus?

W ostatnich dniach ujawniono, że Pegasus, opracowany przez NSO Group był na szeroką skalę używany w Meksyku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy też w Maroku. Opublikowane dane pokazują, że na inwigilację mogło być narażonych nawet 50 tysięcy osób.

Telefony są dość szybko hakowane najczęściej poprzez wysłanie linka, który atakuje urządzenie w sposób błyskawiczny. Co ciekawe najnowsze raporty od Citizen Lab pokazują, że nawet najnowsza (do wczoraj) wersja systemu iOS 14.6 jest podatna na tego typu atak. Organizacji udało się udostępnić narzędzia, które są w stanie sprawdzić czy nasze smartfony były infekowane. Działają one zarówno na systemie iOS, jak i Android. Wykonywana jest kopia zapasowa (po ówczesnym jailbreak’u), przez co możemy znaleźć logi IOC, a to właśnie ten słaby punkt wykorzystuje Pegasus.

techcrunch.com
techcrunch.com

Jak twierdzi serwis TechCrunch narzędzie jest banalnie proste dla ogarniętego obsłudze wiersza poleceń użytkownika. Wystarczy pobrać pakiet z GitHuba, przeczytać instrukcje i sprawdzić swój telefon.