Niedawno snułem Wam wizję przyszłości, w której Humane AI Pin zastępuje w codziennym życiu standardowego smartfona. Jeszcze kilka tygodni temu ta wizja była czymś całkiem odległym. Dziś staje się bardzo wyraźna! Urządzenie zostało zaprezentowane, znamy cenę i datę rozpoczęcia sprzedaży.
To niesamowite, bo nikt chyba nie spodziewał się, że zaraz po prezentacji urządzenie trafi szybko na rynek. Jest gotowe, działa i naprawdę świetnie się prezentuje. Wrażenie robi nie tylko forma, ale to jak wiele udało się upchnąć do tak małego urządzenia.
Dodatkowo zaprojektowano je w fantastyczny sposób. Przemyślano i zrewolucjonizowano jego każdy aspekt jak baterię, wyświetlacz czy możliwość odtwarzania spersonalizowanego dźwięku. Zresztą sami zaraz to zobaczycie.
Humane AI Pin zapowiada się fantastycznie!
O kulisach powstania Humane AI Pin już Wam opowiadałem w tym artykule. W wielkim skrócie firmę założyła dwójka byłych pracowników Apple, która wcześniej zajmowała się projektowaniem kluczowych urządzeń. Do Humane szybko dołączyło sporo innych utalentowanych osób. Szybko pojawili się również inwestorzy, a firmę wsparli również giganci technologii jak Qualcomm, Microsoft, LG i Volvo. Całość opiera się na AI i własnym modelu językowym, tu na pewno pomagał jeden z inwestorów — Sam Al Altman z OpenAI.
Teraz Humane ujawnia wszystkie tajemnice i pokazuje nam, czym dokładnie jest ich urządzenie. Ciężko je zdefiniować w jednym zdaniu, ale spróbuje. Humane AI Pin to urządzenie, które zmienia sposób, w jaki komunikujemy się z technologią dzięki wykorzystaniu AI.
Dzięki AI Pin można dzwonić i komunikować się ze znajomymi, szukać informacji z wykorzystaniem czatu głosowego AI, robić zdjęcia, słuchać muzyki, a nawet tłumaczyć w locie rozmowy w innych językach. W równoległym świecie jeśli taki by istniał, tak właśnie mogłyby wyglądać smartfony. Tyle że zamiast wyświetlacza i klawiatury wykorzystywalibyśmy własny głos i dodatkowe czujniki.
Humane AI Pin — platforma sprzętowa
Urządzenie jest całkiem niezależne i dysponuje łącznością komórkową, którą realizuje sieć T-Mobile (nie wiemy, czy globalnie). Pracuje one pod kontrolą platformy Qualcomm. Ma 4 GB RAM oraz 32 GB wbudowanej pamięci na dane. Na froncie znalazło się miejsce dla aparatu 13 MP (120° FOV, f/2.4, obiektyw z 5 soczewkami z prawdziwego szkła), który posiada ultraszerokokątny obiektyw. Służy on do skanowania obiektów — możecie np. zapytać, ile kalorii ma pokazywany produkt spożywczy, czy jak nazywa się kwiat, który widzicie w ogrodzie. W jednej z aktualizacji udostępniona zostanie również funkcja nagrywania filmów.
Urządzenie wspiera systemy GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou oraz system pozycjonowania z wykorzystaniem WiFi. Jest tu też Bluetooth 5.1. Umieszczono w nim również sensor wykrywania głębi (ToF), akcelerometr, żyroskop, natężenia światła i magnetometr.
To jednak nadal nie wszytko. Humane AI Pin posiada dwa mikrofony oraz głośnik HRTF (Head Related Transfer Function). Działa on w myśl technologii Spatial Audio, tworząc osobistą bańkę z dźwiękiem, którego projekcja odpowiada odbiorcy. Oznacza to, że będzie on lepiej brzmiał i będzie głośniejszy dla właściciela urządzenia niż osób pobocznych.
Na boku urządzenia znalazła się informacyjna dioda dla właściciela. Dużą uwagę położono tu na prywatność i zaufanie — kolorowy panel na froncie informuje osoby w naszym otoczeniu, czy AI Pin używa właśnie kamery, przechwytuje dźwięk lub wykorzystuje inne czujniki.
To nadal nie wszystko, front urządzenia to płaski dotykowy panel pokryty szkłem Gorilla Glass Victus. Obsługuje on gesty (chociaż można używać gestów z wykorzystaniem kamery). Czymś jeszcze ciekawszym jest Laser Ink Display — to rodzaj obrazowania, który wykorzystuje laser do projekcji obrazu na dowolnej powierzchni (w tym wypadku na dłoni). Ma on rozdzielczość 720P i wysoką jasność. Pozwala wyświetlać informacje tekst i monochromatyczne obrazy.
Urządzenie dostępne jest w trzech wersjach wykończenia — lunar, eclipse, equinox. Ma wbudowaną baterię i etui podobne do tego od słuchawek TWS. Montuje się je za pomocą magnetycznej płytki, po obu stronach ubrania.
Dostępna jest też dodatkowa bateria, która doładowuje urządzenie bezprzewodowo w trakcie dnia, zapewniając mu energii od rana do wieczoru. W przypadku grubych płaszczy i kurtek możliwe jest użycie specjalnego klipsa. Przewidziano również dodatkowe etui ochronne w wielu kolorach.
https://www.youtube.com/watch?v=-Ag5VQT1vUk
Cena i dostępność