Jest wiele wizji przyszłości, które dotyczą naszego cyfrowego życia. Jest jednak coś, je wiele z nich łączy. Sporo osób twierdzi, że w przyszłości i to bliskiej pożegnamy się z urządzeniami, które znamy jako smartfony. Gdyby wyglądały i działały tak jak Humane AI Pin, to zgadzam się na taką przyszłość.

Można uszczypliwie zwrócić uwagę, że moja zgoda nie jest nikomu potrzebna. W końcu i tak technologia skłoni się ku temu co wybierze ogół. To z kolei wcale nie musi być za to świetnym rozwiązaniem.

//dzisiaj na dailyweb

W zeszłym roku wpadł mi w oko ciekawy pomysł — Humane AI Pin — to urządzenie, które ma być kolejnym krokiem w ewolucji komputerów i telekomunikacji. Wcześniej traktowałem to jako ciekawostkę, teraz zrobiło się jednak naprawdę gorąco!

Humane AI Pin ma zastąpić Twój smartfon

W zeszłym roku, gdy przeczytałem o tym pomyśle, nie wiedziałem o nim praktycznie nic. Byłem sceptyczny, bo widziałem tysiące podobnych projektów, które nigdy nie zeszły ze szkicownika (czy też ekranu tabletu). Zastanawiałem się też czy to nie jakiś scam, bo obietnice były nierealne.

Humane AI Pin
Imran Chaudhri na TED opowiada o Humane AI Pin.

Wszystko wskazuje jednak, że Humane AI Pin naprawdę wypali! Firma Humane została założona w 2018 roku przez Imrana Chaudhri oraz Bethany Bongiorno (są małżeństwem). Oboje są byłymi pracownikami Apple. Imran przez 20 lat był projektantem, który uczestniczył w stworzeniu najważniejszych produktów. Bethany z kolei była dyrektorką w dziale oprogramowania i to za jej kadencji poczyniono największe zmiany w systemie. Oboje postanowili jednak coś zmienić w swoim życiu. Założyli więc razem firmę, której misją jest stworzenie urządzeń, bazujących na ludzkich zachowaniach i percepcji.

Humane AI Pin
Imran Chaudhri oraz Bethany Bongiorno założyciele Humane i byli pracownicy Apple. Fot. Humane

Firma może się pochwalić sporym dorobkiem. Pozyskano już prawie 250 milionów dolarów, które w większości pochodzą z funduszu inwestycyjnego Kindred Ventures. Sporo dołożyli się do tego również Microsoft, Sam Altman (założyciel Open AI), LG, Qualcomm czy Volvo oraz wiele innych ciekawych firm. Te, które wymieniłem z nazwy bardzo blisko współpracują z Humane w celu wprowadzenia technologii na rynek. Nie udałoby się to jednak bez utalentowanych ludzi. Na tym polu firma również nie zwiodła, zbierając liczną grupę naukowców, projektantów i specjalistów z różnych dziedzin.

Humane AI Pin
Humane ma już ponad 250 pracowników.

Czym jest Humane AI Pin? To urządzenie komunikacyjne i komputer w przyszłościowej formie. Małe kwadratowe urządzenie, jest magnetycznie montowane na ubraniu. Dysponuje modułem aparatu fotograficznego, głośnikiem i mikrofonem. Ma też dodatkowe wskaźniki, jak wskaźnik prywatności, który pokazuje z ilu modułów śledzących korzysta urządzenie (np. czy aktywna jest kamera i mikrofon).

Humane AI Pin

Humane AI Pin

Humane AI Pin korzysta z własnych zasobów danych i technik kognitywnych, które nie zostały jeszcze ujawnione. Trzonem systemu jest też ChatGPT 4 (Sam Altman zainwestował w firmę). Głosowa komunikacja w urządzeniu opiera się więc na sztucznej inteligencji. Wiadomo, że urządzenie będzie miało dostęp do Internetu oraz możliwość wykonywania połączeń telefonicznych. Dodatkowo potrafi ono w projekcyjny sposób wyświetlać obraz na bliskie dystanse. W ten sposób widzieliśmy, że Imran Chaudhri odebrał telefon od żony.

Humane AI Pin

Mesjasz technologii will.i.am znowu chce Wam coś sprzedać. Tym razem to smartmaseczka z wentylatorem i słuchawkami – Xupermask za jedyne 1150 zł

Oczywiście nadal jest sporo pytań odnośnie do urządzenia. Nadal wiele czynności (jak, chociażby przeglądanie TikToka i Instagramu) będzie lepsze na smartfonie. Kierunek Humane AI Pin wydaje się jednak naprawdę dobry. Pamiętajmy też, że pierwsze smartfony były kiepskie i wymagały rozwoju.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Humane AI Pin ma zostać zaprezentowany już 9 listopada. Naprawdę czekam na tę premierę! Więcej informacji na stronie Humane AI Pin.