Amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła właśnie funkcję wykrywania bezdechu sennego w Galaxy Watch i jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku. Kiedy sprzęt pojawi się w sklepach?
Mamy do czynienia z bardzo istotnym wydarzeniem z punktu widzenia elektroniki użytkowej. Koreańczycy otrzymali zgodę na komercyjne wdrożenie w swoich produktach funkcji wykrywania bezdechu sennego, będącego niebezpiecznym dla zdrowia schorzeniem.
Jak dotąd, to Apple kreowało się na lidera branży inteligentnych zegarków, które dbają o nasze zdrowie i w wielu sytuacjach po prostu ratują życie. Firma poświęca temu zagadnieniu bardzo wiele uwagi i skupia ogromne siły, nierzadko wpadając przy okazji w tarapaty prawne. Tym razem jednak to największy konkurent Amerykanów osiągał coś, co nie udało się jeszcze nikomu w branży.
Galaxy Watch w parze ze smartfonem Galaxy wykryje bezdech senny
Noszone przez nas na co dzień smartwatche i inne podobne urządzenia, jak na przykład smartbandy są w stanie monitorować wiele parametrów zdrowotnych. Wyposażone w szereg czujników mogą wyłapać anomalie kardiologiczne (należy jednak pamiętać, że wciąż nie są to urządzenia medyczne) czy wykryć upadek. Część z tego typu funkcji nie podlega urzędowej weryfikacji, jednak niektóre są na tyle istotne, że poprawność ich działania musi być sprawdzana i dopiero po uzyskaniu zgody państwowego nadzorcy, jest możliwe wprowadzenie takich rozwiązań na rynek konsumencki.
Apple Watch ratuje kolejną osobę. Tym razem powiadomił służby o zaczadzonej studentce
Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, takim organem regulacyjnym jest najczęściej Agencja Żywności i Leków (FDA), która zaaprobowała właśnie bardzo zaawansowane rozwiązanie Samsunga. Mówiąc bardziej konkretnie, producent urządzeń z serii Galaxy otrzymał autoryzację „De Novo”. Co to takiego? Posłużę się tutaj oficjalnymi zapisami FDA:
Wniosek De Novo umożliwia otwarcie ścieżki marketingowej w celu sklasyfikowania nowych wyrobów medycznych, dla których ogólne kontrole lub ogólne i specjalne kontrole zapewniają wystarczającą pewność co do bezpieczeństwa i skuteczności dla zamierzonego zastosowania, ale dla których nie ma legalnie wprowadzonego do obrotu wyrobu referencyjnego.
Innymi słowy, FDA zezwoliła Samsungowi na sprzedaż Galaxy Watch jako urządzenia do wykrywania bezdechu sennego, ponieważ jest pewne, że sprzęt jest bezpieczny i skuteczny, oraz co możemy wyczytać w ostatnim zdaniu definicji pojęcia De Novo, nie ma jeszcze na rynku innego tego typu rozwiązania.
W komunikacje prasowym Samsung podkreślił, że na obturacyjny bezdech senny (OSA) cierpi nawet 25% mężczyzn i 10% kobiet w Stanach Zjednoczonych. Schorzenie to powoduje, że osoba tymczasowo przestaje oddychać podczas snu, co oczywiście negatywnie wpływa nie tylko na jego jakość, ale przede wszystkim może być niebezpieczne dla ogólnego stanu zdrowia.
Bezdech łączy się też niestety z wieloma poważnymi chorobami układu krążenia, takimi jak nadciśnienie, choroba wieńcowa, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, a nawet udar mózgu. Dlatego tak ważne jest, by móc odpowiednio wcześnie wykryć symptomy i jak najszybciej zgłosić się do specjalisty w celu dalszej diagnozy.
Samsung przekazał, że aby funkcja mogła działać, zbierać i analizować potrzebne dane, wymagane jest połączenie zegarka ze smartfonem serii Galaxy. Wedle zapowiedzi, wykrywanie bezdechu sennego zostanie wprowadzone już w trzecim kwartale tego roku. Póki co nie określono jednak, które konkretnie modele Galaxy Watch będą umożliwiały skorzystanie z tej funkcji. Mógłby to być Galaxy Watch 6 i Watch 6 Classic, aczkolwiek na horyzoncie rysuje się premiera Galaxy Watch 7 i być może to ten model otrzyma premierowo najnowsze rozwiązanie.
Co ciekawe, Samsung podał też, że aby skutecznie monitorować swój sen pod kątem ewentualnych objawów bezdechu, należy mieć ukończone 22 lata. Mam nadzieję, że europejski odpowiedni FDA także zaakceptuje rozwiązanie Samsunga i już wkrótce pierwsze urządzenia z tą funkcją trafią na rynek.