40 proc. freelancerów w branży IT obsługuje kilku klientów jednocześnie, co oznacza, że coraz chętniej przechodząc na formę zatrudnienia B2B, nie pracujemy tylko nad jednym projektem. Badanie dotyczące zachowań i preferencji freelancerów w tej dziedzinie wykazało, że prawie 70 proc. ekspertów to osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a 88% z nich pracuje na podstawie umowy B2B. Praca dla jednej firmy to wybór większości freelancerów, którzy liczą na wyższe zarobki, jednak ponad 40 proc. badanych świadczy usługi nie tylko dla jednego podmiotu.
Raport No Fluff Jobs pokazuje, że zmiana na rynku pracy w sektorze IT nadal postępuje i coraz chętniej eksperci rezygnują z umowy o pracę lub innych typów umów, na rzecz zatrudnienia B2B. Zyskują przy tym o wiele większą swobodę, wyższe zarobki netto, ale też możliwość współpracy z więcej niż jednym podmiotem. Według raportu, pracy projektowej na jednym konkretnym projekcie podjęło się 23 proc. respondentów, z kolei 55 proc. freelancerów pracuje tylko dla jednego klienta.
Freelancerzy na rynku IT
Freelancerzy w branży IT decydują się na formę zatrudnienia na B2B głównie ze względu na możliwość uzyskania wyższych zarobków (78%.) oraz elastyczne godziny pracy (54 proc.). Raport No Fluff Jobs wykazuje, że 71 proc. freelancerów pracuje zdalnie, a 22%. hybrydowo. Co oznacza, że łącząc różne projekty przy pracy online, specjaliści są bardziej skorzy do współpracy na dodatkowych projektach.
Średni zarobek freelancerów w IT przekracza 5 tys. euro netto miesięcznie (ok. 20 tys. złotych). Ponad 28% badanych zarabia więcej niż 5 tys. euro, a co czwarty freelancer osiąga dochód w przedziale od 4 do 5 tys. euro netto. Z kolei tylko 7 proc. ankietowanych jest zadowolonych z zarobków.
Przez 60% freelancerów w branży IT umiejętności komunikacyjne są uważane za najważniejsze w ich pracy. Największym wyzwaniem okazało się radzenie sobie ze stresem, co deklarowało 25%. Headhunting jest najpopularniejszym sposobem znalezienia zleceń dla freelancerów IT według 57% respondentów, a kandydaci znajdują najwięcej ofert głównie na platformie Linkedin.
Sektor IT jest zupełnie innym przypadkiem w świecie pracy na B2B w Polsce, a główną motywacją pozostają wysokie zarobki i elastyczność pracy. Jednocześnie freelancerzy w tym segmencie płacą wyższe podatki, mają wyższe oczekiwania względem swojej płacy, ale też mają o wiele większy wybór na rynku, biorąc pod uwagę umiejętności techniczne i często biegły angielski.
Elon Musk porzuca Twittera? Czyżby miliarder znalazł odpowiednio głupią osobę na swoje stanowisko? Wygląda na to, że tak!