Ile zarabia projektant UX? Dane z całego świata

Ile zarabia projektant UX? Dane z całego świata

Opublikowano 29.08.2018 11:32 Aktualizacja: 29.08.2018 11:33 -


Projekt UX Designer Salaries pokaże nam dane odnośnie do zarobków projektantów User Experience oraz pokrewnych profesji. Dane zebrane z 95 krajów, w tym także Polski, na podstawie około 2700 zgłoszeń.

Temat zarobków jest bardzo często w Polsce tematem tabu. Zmienia się to dość powoli. W Wiśle jednak musi jeszcze wiele wody upłynąć, zanim transparentność zarobków będzie powszechną praktyką. Wydaje mi się, że warto, aby chociaż ogólne dane były dostępne, aby ludzie mogli lepiej wyceniać swoją pracę. Nie chodzi mi tylko o etat, ale także o wycenianie zleceń startującym freelancerom.

Na stronie można zobaczyć informacje, że dane zostały zebrane głównie w 2016 i 2017 roku. Jest to jednak według mnie tylko znak o ostatnich aktualizacjach strony. Zapewne odbywają się raz do roku, jednak daty nowych zgłoszeń, które można przeglądnąć, świadczą o tym, że projekt nadal żyje.

ile zarabia projektant ux

Na interaktywnej mapie świata zobaczyć można, że z Polski pochodzi 89 zgłoszeń. Średnia zarobków niezależnie od stażu pracy wynosi w naszym kraju 28 372 dolarów.

Według dzisiejszego kursu USD (3.66 PLN) wychodzi na to, że średnio w Polsce projektant UX zarabia 103 841zł. Ważne – brutto, ze wszystkimi premiami. Na miesiąc wychodzi 8653zł brutto. Przy Umowie o pracę oraz autorskich kosztach uzyskania przychodu wynik to 6 794zł na rękę. Strona przelicza automatycznie dwa razy dziennie wartości podane w zgłoszeniach na podstawie aktualnych kursów walut.

W tym miejscu mam dla Ciebie prośbę. Zajmujesz się UX, Product Designem lub większość z Twoich zadań jest związana z tą tematykę? Dodaj swoje dane (anonimowo), aby ulepszyć statystyki. Link do strony znajdziesz na końcu tego artykułu.

Aktualnie najwięcej zgłoszeń pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (685). Na mapie USA jest rozróżnienie na poszczególne stany. Polska zajmuje 6 miejsce pod względem ilości zgłoszeń.

Najlepiej zarabiają projektancie ze Szwajcarii (102 188$), USA (96 168$), oraz z Australii (79 320$).

Ewidentnie potrzeba więcej danych. Skąd to wiem? Wg zgłoszeń, w Polsce projektant z więcej niż 13-letnim doświadczeniem (ostro) zarabia mniej niż junior (0-3 lat w branży). 13+ lat = 18 429$, 0-3 lat = 21 051$. O ile dane dla juniora wydają się bliskie rzeczywistości, o tyle widać, że więcej danych na pewno pomoże.

 UX Designers Salaries

Wieści z Rozładowani.pl