Komedia, dramat, horror, fantastyka, klasyka – dla każdego coś dobrego. Istnieje jednak jeszcze jeden gatunek filmowy, o którym zdarza nam się często zapominać. Film dokumentalny. Jeśli jest zrobiony dobrze, to nie tylko wciąga od pierwszej minuty, ale i poszerza horyzonty, wzbogacając o wiedzę, o którą trudno w odmętach Internetu, na studiach, czy w szkole. W tej sytuacji pojawia się jednak pytanie – który z dokumentów warto zobaczyć i gdzie takich filmów szukać? Tak się składa, że jestem weteranem w organizowaniu dokumentalnych maratonów i z przyjemnością podzielę się z Wami tymi najciekawszymi.

Zapraszam. Weźcie popcorn, litr gorącej herbaty i ciepły kocyk, oglądanie możemy skończyć nad ranem!

„ZIEMIA NOCĄ. RÓWNINY W ŚWIETLE KSIĘŻYCA”, Netflix

Nie przepadam za dokumentami z lektorem, ale czy jest coś bardziej oczywistego od Krystyny Czubówny, opowiadającej o pięknie otaczającego nas świata? W tym przypadku – doskonała narracja połączona z obrazem wysokiej jakości, ujmuje niemalże od pierwszej minuty.

Film, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik, wprowadza nas w mroczny świat najbardziej otwartych równin, gdzie cykl życia dyktują fazy Księżyca. Polowania gepardów, życie lwów, walka o przetrwanie małych gryzoni, czy kwitnące nocą kaktusy na meksykańskiej pustyni – to tylko namiastka ciekawostek, jakie znajdziecie w tym, dosłownie mrocznym, filmie dokumentalnym.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

„PANDEMIA ZABÓJCZEJ GRYPY”, Dokumentalne.net

Pomimo, że to opowieści o pandemii grypy z 1918 roku jest przywołana w fabule – temat można by powiedzieć, zdecydowanie na czasie.

W cieniu fanfar i radości związanej z końcem I wojny światowej (w tamtych czasach zwaną Wielką Wojną), wraz z żołnierzami powracającymi do domu, pojawia się cichy zabójca. Życie społeczne zamiera, zamykane są szkoły, kina, szpitale z każdą godziną zbliżają się do przepełnienia, a stale rosnące stosy trumien wyraźnie wskazują na to, że cywilizacji ponownie przyszło zmierzyć się ze śmiercionośnym wirusem. Zaraza, która zgładzi niemal jedną trzecią ówczesnej ludności, zbiera żniwo znacznie większe niż obie wojny światowe łącznie.

Film jest chronologicznie zbudowaną historią, rozpoczynającą się od żołnierza, który przeniósł wirusa na front zachodni, aż do przedstawienia postaci lekarza podejmującego się walki z grypą. Dzięki lekturze nieupublicznianych wcześniej pamiętników i zapisków naocznych świadków, autorom „Pandemii zabójczej grypy” udało się przeprowadzić dokładną analizę nierównej walki, pomiędzy rozprzestrzeniającym się patogenem a przerażonym człowiekiem.

flu

„SPIELBERG”, HBO GO

Twórca takich dzieł, jak „Indiana Jones”, „Szeregowiec Ryan”, „Złap mnie, jeśli potrafisz”, „Raport mniejszości”, czy „Park Jurajski”, przedstawiony jak jeden z nas.

Steven Spielberg na dobre zapisał się na kartach ogólnoświatowej kinematografii, stając się legendą już za życia. Jednak autorzy dokumentu spotykają się z mistrzem reżyserii nie po to, aby dywagować z nim o karierze, a bardziej o życiu prywatnym. Jaki jest prawdziwy Spielberg z drugiej strony kamery? Czego się boi? Jak wyglądało jego dzieciństwo? Czym się inspiruje i jak patrzy na otaczający go świat? Ciekawostką dla miłośników twórczości artysty z pewnością będzie to, że pojawiają się tutaj niepublikowane dotąd materiały zza kulis największych hitów oraz rozmowy z wieloma aktorami współpracującymi z reżyserem.

„Spielberg” to zdecydowanie ukłon w stronę jednego z najwybitniejszych filmowców w historii. To dokument, który warto obejrzeć, bez względu na znajomość największych osiągnięć genialnego umysłu Stevena.

https://www.youtube.com/watch?v=xPDtHzx-q6M

„WHAT DID LEONARDO DA VINCI’S „LAST SUPPER” REALLY LOOK LIKE?”, YouTube

Coś dla fanów sztuki i historycznych zagadek. Punktem wyjścia do stworzenia tego, nomen omen, obrazu było odnalezienie dwóch kopii ostatniej wieczerzy, wykonanych przez uczniów Leonarda.

Twórcy dokumentu, dosłownie i w przenośni, biorą pod lupę inne osiągnięcia artysty oraz charakterystyczne dla epoki renesansu realia, próbując jednocześnie odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądał oryginalny fresk „Ostatniej wieczerzy”. Jak się okazuje, jedynie 20% obrazu jest autorstwa samego da Vinciego, a pozostałą część stanowią efekty prób renowacji.

Zdecydowanie warto wybrać się w tę niezwykle pasjonującą podróż po Europie, podczas której odkryjemy nie tylko ciekawostki związane z malarstwem.

https://www.youtube.com/watch?v=2pJD5HtlKwg&t=1738s

„MORDERSTWO PO AMERYKAŃSKU. ZWYCZAJNA RODZINA”, Netflix

Jako znawca wyborowy dokumentów o zbrodniach i psychopatach, całkiem szczerze muszę stwierdzić, że jest to propozycja ciekawa, acz zabrakło mi tutaj omówienia taktyk psychologicznych, czy rozłożenia na czynniki pierwsze zachowań mordercy. Nie mniej jednak, „Morderstwo po amerykańsku” to ciekawa analiza – krok po kroku – zbrodni, która obnaża najbardziej mroczne oblicze człowieka. Retrospekcje, prywatne nagrania, urywki z przesłuchań FBI, a także fragmenty procesu sądowego tworzą niezwykle ciekawą i wciągającą fabułę, by pod koniec zaprowadzić nas do wniosku, że najbardziej bezwzględni psychopaci mogą być bliżej, niż nam się wydaje.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

„OCEANS”, CDA Premium

Magiczna podróż wraz z Disneyem do wciąż nie do końca odkrytego świata oceanów. „Oceans” to film zrealizowany z dużym rozmachem, który nie tylko prezentuje niezwykłość błękitu w całej rozciągłości, ale także zwraca uwagę na zagrażające Ziemi niebezpieczeństwa. Francuski reżyser Jacques Perrin oraz scenarzysta Jacques Cluzaud, zabierają nas w podróż niemalże na inną planetę, ukazując ogrom wód na całym globie i kluczowe ich znaczenie dla człowieka i jego życia.

Doskonałe zdjęcia, a pomimo sędziwego, jak na dokument, wieku – mnóstwo wciąż aktualnych ciekawostek.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Filmy dokumentalne pozwalają zgłębiać tajniki otaczającego nas świata, ukazując istotne informacje, często niedostępne dla przeciętnego człowieka. Jest to doskonały nośnik wiedzy, przedstawiony w ciekawej formie. Wiele dokumentów zmusza do myślenia i inspiruje do działania, czasem całkowicie zmieniając nasz światopogląd. To też „łatwo przyswajalny” obraz, poruszający trudne do wytłumaczenia zagadnienia społeczne, naukowe, religijne, czy historyczne.

Dobry dokument jest jak lekarstwo na całe zło zalewającego nas zewsząd absurdu telewizji i mass mediów.