DuckDuckGo, wyszukiwarka internetowa nastawiona na prywatność, przez kilka dni była niedostępna w Indiach. Zamierzone działanie, czy oberwała rykoszetem przy okazji blokady 59 aplikacji? Wyszukiwarka jest już dostępna, ale niesmak pozostał.
Głośno zrobiło się ostatnio o Indiach w kontekście zablokowania 59 aplikacji przez tamtejszy rząd. Wśród nich znalazła się aplikacja ciesząca się ogromną popularnością, czyli TikTok, który drugi raz spotyka się z oporem w Indiach. Podstawą takiego działania miały być względy bezpieczeństwa oraz prywatności użytkowników. Pamiętajmy, że wszystkie zablokowane aplikacje, które znalazły się na liście, są chińskie.
Brak dostępu do DuckDuckGo
Okazuje się, że użytkownicy w Indiach nie mieli również dostępu do wyszukiwarki DuckDuckGo. Dość dziwna sytuacja, bowiem wyszukiwarka nie jest chińska, a amerykańska. Ponadto, stawia na bezpieczeństwo i prywatność użytkowników, czego właśnie oczekuje rząd w Indiach. DuckDuckGo zapewnia, że nie przechowuje danych o użytkownikach, nie śledzi w celach reklamowych, a także nie dostarcza spersonalizowanych wyników wyszukiwania. Skoro wyszukiwarka jest taka bezpieczna, to co się nagle stało, że mieszkańcy Indii nie mieli do niej dostępu? Dotknął ją taki sam zakaz jak chińskie aplikacje, chociaż nie widnieje na liście? Może oberwała rykoszetem? Na razie nie ma żadnej oficjalnej informacji na ten temat. Wiadomo natomiast tyle, że dostawcy usług internetowych zablokowali wyszukiwarkę, wykorzystując swoje serwery DNS. Dlatego też DuckDuckGo zachęcało do skorzystania z zewnętrznych serwerów DNS, sugerując Cloudflare.
Przywrócenie dostępu
DuckDuckGo informuje, że użytkownicy w Indiach mogą już korzystać z wyszukiwarki. Oni sami również to potwierdzają. Problem wydaje się zażegnany. Jeśli któryś z dostawców internetu nadal nie zdjął blokady, DuckDuckGo prosi o zgłoszenie tego faktu za pośrednictwem odpowiedniego formularza.
To, co się wydarzyło, było dość dziwne. Niewątpliwie pozostanie niesmak po tej sytuacji. Szkoda, że dotychczas nie ma żadnego oficjalnego komunikatu z jej wyjaśnieniem, podaniem powodu, dlaczego tak się stało. Może faktycznie DuckDuckGo nie jest tak bezpieczne dla użytkowników, jak to komunikuje? Jeśli pojawi się jakiekolwiek wyjaśnienie powodów zablokowania wyszukiwarki, zaktualizujemy niniejszy tekst.
Źródło: Android Police