Rząd w Indiach poinformował o zakazie korzystania przez obywateli z 59 aplikacji mobilnych i usług internetowych, w tym bardzo popularnego serwisu TikTok. Swoją decyzję tłumaczy obawami w zakresie bezpieczeństwa danych oraz ochrony prywatności.

W komunikacie prasowym wydanym przez rząd w Indiach znalazła się informacja o zakazie korzystania z 59 aplikacji mobilnych oraz usług internetowych, które według tamtejszych władz szkodzą bezpieczeństwu państwa, suwerenności, a także integralności Indii. Na dołączonej do komunikatu liście widnieje 59 chińskich aplikacji i usług, w tym popularny TikTok, czy Weibo.

Powody wprowadzenia zakazu

Jako powody wprowadzenia zakazu korzystania przez obywateli z aplikacji podano także kwestie dotyczące bezpieczeństwa danych i ochrony prywatności. Rząd powołuje się na otrzymane liczne skargi i doniesienia, w tym także od obywateli, o niewłaściwym wykorzystaniu przez aplikacje mobilne i usługi danych, które to w nieautoryzowany sposób miały być przekazywane na serwery znajdujące się poza Indiami. Chcąc chronić interesy oraz prywatność swoich obywateli rząd zdecydował o zakazie korzystania z aplikacji.

Zablokowane aplikacje

Wśród aplikacji, które znalazły się na liście, można znaleźć wymienionego wcześniej TikToka. Popularna nie tylko w Indiach, ale na całym świecie aplikacja, służy do publikowania krótkich materiałów video. Z kolei Weibo jest chińskim serwisem społecznościowym służącym do mikroblogowania. Uznawany jest często “chińskim klonem Twittera”. Ponadto na liście można znaleźć aplikacje Mi Community, Mi Video Call, ES File Explorer, a także WeChat.

Aktualny zakaz jest pokłosiem tarć na linii Indie – Chiny i sporu granicznego. Mowa tu o naruszeniu terytoriów obydwu państw w zachodnich Himalajach, które miało miejsce w połowie czerwca. Teren ten stanowi część granicy między obydwoma państwami i jest powodem wieloletnich sporów.

Przypomnijmy, że TikTok kolejny raz spotyka się z zakazem w Indiach. W ubiegłym roku rząd zwrócił się do Apple oraz Google o zablokowanie aplikacji w swoich marketach, a jako powód podawano narażanie nieletnich obywateli na kontakt z treściami o charakterze seksualnym.

Na chwilę obecną nie wiadomo czy i kiedy zakaz korzystania z aplikacji zostanie zniesiony.

Poniżej lista wszystkich 59 aplikacji objętych zakazem:

 1. TikTok
 2. Shareit
 3. Kwai
 4. UC Browser
 5. Baidu map
 6. Shein
 7. Clash of Kings
 8. DU battery saver
 9. Helo
 10. Likee
 11. YouCam makeup
 12. Mi Community
 13. CM Browers
 14. Virus Cleaner
 15. APUS Browser
 16. ROMWE
 17. Club Factory
 18. Newsdog
 19. Beutry Plus
 20. WeChat
 21. UC News
 22. QQ Mail
 23. Weibo
 24. Xender
 25. QQ Music
 26. QQ Newsfeed
 27. Bigo Live
 28. SelfieCity
 29. Mail Master
 30. Parallel Space
 31. Mi Video Call – Xiaomi
 32. WeSync
 33. ES File Explorer
 34. Viva Video – QU Video Inc
 35. Meitu
 36. Vigo Video
 37. New Video Status
 38. DU Recorder
 39. Vault- Hide
 40. Cache Cleaner DU App studio
 41. DU Cleaner
 42. DU Browser
 43. Hago Play With New Friends
 44. Cam Scanner
 45. Clean Master – Cheetah Mobile
 46. Wonder Camera
 47. Photo Wonder
 48. QQ Player
 49. We Meet
 50. Sweet Selfie
 51. Baidu Translate
 52. Vmate
 53. QQ International
 54. QQ Security Center
 55. QQ Launcher
 56. U Video
 57. V fly Status Video
 58. Mobile Legends
 59. DU Privacy

Autorem artykułu jest Jarosław Konstantynowicz.

Źródło: Rząd Indii