Kilka dni temu zapowiadaliśmy nasz zwariowany OnePlus TECHtrip po krajach Bałkańskich. Obiecaliśmy treści technologiczne i te, które mają z nią trochę mniej wspólnego. W każdym razie wszystko to łączy się z OnePlus Nord 3 5G, a dziś powiemy sobie o tym, dlaczego jego ekran jest taki ważny. Bez zbędnego przedłużania – do rzeczy.

Jak wspominałem, w ramach projektu OnePlus TECHtrip wspólnie z marką OnePlus przemierzamy Półwysep Bałkański. Towarzyszą nam również Damian Kucharki z serwisu gsmManiak oraz Maksym Słomski z portalu Instalki. Musicie nam to przyznać, ale jeśli trzy konkurujące ze sobą redakcje łączy wspólna przygoda, to nie może być nudno! Mamy dla Was ciekawy materiał, z którego dowiecie się, czym charakteryzuje się dobry ekran w telefonie. Za przykład posłuży OnePlus Nord 3 5G, który na ten moment towarzyszył nam w słonecznym Kolasinie oraz Parku Narodowym w Biogradska Gora. Przed nami jeszcze intensywniejszy czas w Chorwacji, w której słońce da się we znaki również baterii. Jak mocno? Sprawdzimy i opowiemy w kolejnym materiale.

OnePlus Nord 3 5G miksuje najlepsze cechy

Matryca

Ekran telefonu nie może być mały. Badania już dawno pokazały, że nie chcemy małych telefonów. Wyświetlacz OnePlus Nord 3 5G ma 6,74-cala i rozdzielczość 2772 × 1240 pikseli (450 PPI). Współczynnik proporcji wynosi 20.1:9.  To złoty środek, który zadowoli każdego. Dodatkowo to matryca, która została stworzona w technologi Super Fluid AMOLED. Charakteryzuje się rewelacyjnymi kolorami, ostrością i dynamiką. Obsługuje przestrzeń barwną P3, 10-bitową głębię kolorów oraz HDR10+. To wszystko może niewiele mówić komuś, kto nie zna się na technologii. Ale duży ekran, który został wykonany w dominującej technologii i obsługuje najlepsze standardy, powinien przekonać każdego – zwłaszcza te osoby, które lubią naturalny, ale angażujący obraz lub wykorzystują telefon, również pochłaniając materiały na YouTube, Netflix i innych podobnych serwisach.

01 2

Dodatkowo OnePlus zadbał o warstwę oprogramowania, która w modelu Nord 3 5G odpowiada również za komfort oczu, zwiększając ostrość, optymalizując kolory dla obrazu i wideo, dodając tryby kolorów, automatyczną jasność oraz temperaturę barwną (np. cieplejsze kolory w nocy, by nie męczyć wzroku), dodatkowy tryb HDR oraz profesjonalny tryb kolorów z 10-bitową paletą kolorów. Czy miało to wpływ na komfort pracy podczas naszego OnePlus TECHtrip? Zdecydowanie, szczególnie że rejestrowaliśmy setki zdjęć i chcieliśmy na bieżąco podglądać efekt. Sprzęt sprawił, że byłem w pełni ukontentowany.

Przekątna, BTSR i DPI

Jak już wspomniałem, matryca w OnePlus Nord 3 5G to ekran o przekątnej 6,74-cala. Charakteryzuje się też świetną rozdzielczością, która wynosi aż 450 PPI (piksel per inch, czyli pikseli na cal). To ważna informacja, bo pozwala nam stwierdzić już teraz, że obraz dzięki temu będzie wyjątkowo ostry i czytelny. Nieważne czy przeglądacie Instagrama, oglądacie film czy robicie zdjęcia aparatem, wyższe DPI jest ważne w każdym aspekcie pracy z telefonem. Kiedy pojawi się konieczność dłuższej pracy z tekstem „w biegu”, docenicie rzeczone cechy. Sprawdziłem i podpisuję się pod tym rękoma i nogami.

01 3

Ważny jest też parametr, który nazywamy BTSC (body to screen ratio). Opisuje on stosunek powierzchni obudowy do powierzchni ekranu. W przypadku OnePlus Nord 3 5G to aż 93,5%. Jest to jeden z najlepszych wyników na rynku. Dzięki temu można oddać się wręcz imersyjnemu uczuciu telefonu bez widocznych ramek. Mają one zaledwie 1,46 mm po każdej stronie ekranu i 2,31 mm pod nim (do tego bez czarnej plastikowej obwódki często spotykanej
w innych smartfonach ze średniej półki). To naprawdę robi niesamowite wrażenie i wpływa pozytywnie na wymiary samego urządzenia.

Jasność

Chyba nie muszę tłumaczyć, że to jeden z kluczowych parametrów. Przecież telefon z ciemnym wyświetlaczem to coś, co może doprowadzić do szaleństwa – zwłaszcza  gdy próbowaliśmy strzelić fotki z niesamowitych miejsc podczas naszej podróży. To właśnie w takich chwilach docenia się najbardziej ten parametr – bo nic nie irytuje tak, jak czarny ekran, na którym ciężko złapać kadr. Bałkańskie słońce jest ostre i mocne, na szczęście OnePlus Nord 3 5G, który nam towarzyszy, może pochwalić się jednym z najjaśniejszych ekranów na rynku!

01 9

Jego jasność to aż 1415 nitów. To naprawdę widać, jednak to nie koniec! Wyświetlacz ten charakteryzuje się aż 8193 poziomami jasności, dzięki czemu można mieć pewność, że każda osoba będzie czuć się komfortowo, patrząc na ekran. Płynna i co ważne – automatyczna regulacja jasności tym, bez czego trudno mi wyobrazić sobie pracę mobilną. Tak wiem, to niuans, ale dla mnie istotny na równi z drobnostką, którą jest odpowiednia haptyka.

OnePlus TECHtrip: kierunek Bałkany. Przez 8 dni będziemy testować dla Was możliwości modelu Nord 3 5G

Odświeżanie

Super Fluid AMOLED, który zastosowano w OnePlus Nord 3 5G cechuje się też 120 Hz odświeżaniem ekranu. Dzięki temu obraz nie smuży się i sprawia wrażenie niezwykle płynnego. Ba, nie tyle sprawia, ile naprawdę jest „smooth”. Co ciekawe, odświeżanie ekranu ma też wpływ na indywidualne uczucia, które wiążą się z naszą fizjologią. Osoby z chorobami wzroku lub zaburzeniami równowagi mogą odczuwać dyskomfort, patrząc na ekran o niskiej responsywności. Nasila się to też podczas jazdy samochodem nawet u zdrowych osób. W przypadku OnePlus Nord 3 5G mamy też do czynienia ze skalowalnym odświeżaniem w zakresie od 40 Hz do 120 Hz. Oznacza to, że jeśli telefon nie będzie tego potrzebował, będzie rzadziej odświeżał ekran, co wydłuży czas pracy i oszczędzi energię. Na ile skutecznie? Sprawdzam to i mam już wyrobioną opinię na ten temat, którą podzielę się w następnej publikacji.

01 5

Pamiętam, gdy ze znajomymi jechaliśmy autobusem i czytałem książkę na telefonie, koleżanka stwierdziła, że musi odłożyć telefon, bo się od niego „pochoruje”. Podczas naszego bałkańskiego TECHtripu wysokie odświeżanie istotnie wpływało na komfort obsługi telefonu — to nie tylko efektowne animacje interfejsu, ale również efektywna praca, która nie męczy oczu i nie wywołuje mdłości.

OnePlus Nord 3 5G ma też niesamowicie wysoką częstotliwość próbkowania dotyku, która wynosi 1000 Hz. To jeden z najlepszych wyników wśród urządzeń mobilnych. Dzięki temu nie doświadczycie uczucia, gdy dotykacie wyświetlacza, a on reaguje ze zwłoką. Da to Wam również przewagę nad wrogiem, jeśli lubicie mobilne gry sieciowe.  Zastanawialiście się, dlaczego wróg tak jakby strzelał szybciej? To macie już odpowiedz — Wasz dotyk był zbyt wolny ;). Uściślając – lwia część naszego wyjazdu to intensywna, choć satysfakcjonująca praca, ale nie będę ukrywał… zdarzyło mi się rozegrać kilka meczów w popularnych battle royale.

01 6

Wytrzymałość

Możesz mieć najlepszy i najdroższy telefon, ale jeśli nie będzie on wytrzymały, to nie nacieszysz się nim zbyt długo. Wakacyjne przygody to czas, kiedy może zdarzyć się wszystko. Życiem rządzi przypadek i nieprzewidziane zdarzenie, więc nie powinieneś się dziwić, gdy z ręki wyleci Ci telefon lub zapomnisz, że w kieszeni z telefonem miałeś też klucze, które niczym piła w drzewie, zostawiają bruzdy na ekranie. Mam kolegę, którego ekran telefonu wygląda jak lodowisko po 3 tercji hokeja. On się tym nie przejmuje a ja nie protrafię na to patrzeć.

W takich warunkach OnePlus Nord 3 5G sprawuje się wyśmienicie:

Warunki naszej podróży mogły nie raz odcisnąć się na ekranie i obudowie testowanego OnePlusa. Na szczęście producent przewidział takie sytuacje. Ekran telefonu pokryty jest wyjątkowo odpornym szkłem Dragontrail. Tył urządzenia chroni zaś równie dobre szkło Gorilla Glass 5. Dzięki takiemu zabezpieczeniu mogłem poczuć się pewniej, a zamiast zwracać uwagę na telefon, mogłem swobodnie realizować plan naszego projektu. Nie, nie obchodziłem się ze sprzętem, jak z jajkiem. Przy dość „swobodnym” i nieostrożnym traktowaniu smartfonu, mogłem spodziewać się rys na ekranie. Te się jednak nie pojawiły.

Przed nami jeszcze niemal tydzień intensywnej pracy, która będzie testem dla OnePlusa Nord 3 5G. Lada moment na łamach dailyweb pojawią się kolejne testy, które pokażą Wam, jak rzeczony model sprawuje się w nietypowych – jak dla Polaka – warunkach.

Autorzy: Marcin Karbowiak, Daniel Buliński

Przebieg naszej przygody możecie śledzić na kanałach społecznościowych marki OnePlus, na których znajdziecie jeszcze więcej materiałów z kilku perspektyw.