ChatGPT pojawi się w przeglądarce Opery! Na razie niedostępny jeszcze w Polsce, a więc trzeba ten artykuł przeczytać do końca.

ChatGPT na Operze ma się pojawić w formie paska bocznego jako wbudowana na stałe nowa ikonka. Funkcja ta po angielsku nazywać się będzie SHORTEN, czyli po prostu SKRÓĆ. To taka opcja dla leniuchów – dzięki niej nie będziemy musieli czytać całego artykułu na stronie internetowej. Po kliknięciu nowej wtyczkę wyświetli z boku przeglądarki chatbot. Wygeneruje on zgrabne i wypunktowane podsumowanie. Opera udostępniła krótki, instruktażowy film, który znajdziecie na kanale Opery.

ChatGPT
Zrzut ekranu z prezentacji YouTube o funkcji SHORTEN na Operze

ChatGPT w Operze będzie streszczał artykuły

ChatGPT i jego debiutująca funkcja na Operze raczej nie przydałaby się wam podczas lektury tego wpisu, bo tutaj nie ma się co rozpisywać i nabijać znaków. Jako autor newsów, wpisów autorskich oraz osoba, tworząca na swoim blogu recenzje filmów i seriali podchodzę do tego sceptycznie. Pisząc obszerny tekst odnośnie do danego tytułu, chciałbym, aby czytelnik przeczytał ją w całości, bez sztucznie wygenerowanych skrótów. Jako bloger, niewypluwający z siebie treści pod zasięgi, a bardziej dbający o obszerniejszą treść i mający problem z krótką formą na taką możliwość patrzę nieprzychylnie. Brak jednego zdania potrafi zmienić kontekst i nie jestem do końca przekonany, czy ChatGPT wychwytuje sarkazm oraz w jakim stopniu będzie to zaawansowane streszczenie.

Jednak z drugiej strony, biorąc pod analizę krótsze formy nieautorskie – totalnie informacyjne taka funkcja może mieć całkiem użyteczne rozwiązanie. Jako autor nie miałbym problemu, że akurat taki artykuł byłby streszczony. Oczywiście mam nadzieję, że nie musielibyście używać ChataGPT, ale w internecie jest masa długich wpisów o clickbaitowym tytule, a treści znikomej. Ile razy na samym końcu newsa, po stercie reklam i punktowaniu słowa kluczowego aż do przesady, dowiedziałem się w jednym zdaniu, o co chodzi. Nie wspominając już o artykułach, których nagłówek to zwykła ściema. Znam parę portali, w których wiem, że użyłbym tej funkcji bez skrupułów.

ChatGPT

ChatGPT w Operze w Polsce jeszcze się nie pojawił, ale wkrótce to nastąpi. Będą również kolejne usprawnienia przeglądarki

ChatGPT w Operze jako streszczenie treści? TAK – dla newsów, NIE – dla tekstów autorskich. Jestem ciekaw, jak dokładne będą te skróty i zapewne przetestuje na swoich recenzjach oraz krótszych formach informacyjnych. Ciekawe czego się dowiem. Przykładowo zdanie z mojej rozprawki na temat Kolejnych 365 dni (nie wnikać – masochizm czasem wchodzi w tryb bojowy) o treści: To tylko odwrócenie uwagi! Białowąs, ty cwana lisico, ale tutaj plot twistów zupełnie znienacka! Mógłby zostać potraktowany zupełnie serio, dając czytelnikowi mylny osąd, że to plus filmu, a nie sarkazm, wyjaśniony w dalszej części tekstu.

ChatGPT na polskiej Operze jeszcze się nie pojawił. Sprawdzałem i niestety musimy jeszcze poczekać na tę funkcję w przeglądarce. Jan Standel, wiceprezes ds. marketingu i komunikacji w Operze wypowiadał się, że wkrótce to nastąpi. Zapowiedział również, że to nie koniec wsparcia sztucznej inteligencji i pasek boczny zyska nowe popularne usługi. Szczegółów brak, więc musimy uzbroić się w cierpliwość, czego możemy się tam spodziewać.

Google goni ChatGPT i rozwija swoje AI – poznajcie BARD