Google ma się czego obawiać, patrząc na wznoszącą falę sukcesów, które odnosi ChatGPT. W odpowiedzi na to ogłoszono, że prace nad nowym modelem AI do wyszukiwarki Google właśnie ruszyły.

Chat GPT otworzył nowy rozdział w rozwoju technologii, nie ma tu żadnej wątpliwości. Ostatnie pogłoski o tym, że wyszukiwarka Bing ma korzystać z tej funkcjonalności, musiały mocno zmotywować Google do szybkiej odpowiedzi. Ogłoszono właśnie, że przyszłością rozwoju wyszukiwarki będzie sztuczna inteligencja w całkowicie nowej odsłonie.

ChatGPT Google BARD AI

Model BARD potrafi dyskutować

Model sztucznej inteligencji trenowany do tego, aby umiał prowadzić dyskusję, otrzymał nazwę BARD. Przed ogłoszeniem ChatGTP zapewne byłaby to niezła rewolucja, teraz trzeba stwierdzić jedno – spóźniłeś się, poczciwy wujku Google. 

Model AI został oddany w ręce testerów w fazie beta i według informacji od Google, będzie łączył w sobie wszystkie funkcjonalności z innych modelów. Już teraz usiłowano rozwijać wyszukiwanie głosowe w wyszukiwarce, które w Polsce nie trafiło zresztą na podatny grunt. Nie ma się co dziwić, skoro niemal żadna funkcja voice serach nie wspiera języka polskiego.

Wykorzystanie BARD w SEO

Moja pierwsza myśl dotycząca planów rozwoju modelu BARD przez Google była jedna – świat SEO stanie się jeszcze ciekawszy i wymusi nowe, nieznane dotąd rozwiązania. Jak będzie wyglądało pozycjonowania pod wymagania AI? Jak znaleźć się najwyżej w odpowiedziach sugerowanych przez ten model? Według infografik przypomina to w dużej mierze tzw. zero click search, czyli skrótowe odpowiedzi pojawiające się nad wynikami wyszukiwania.

Google AI BARD

Ok Google, ale co z prywatnością?

Wiadomość o tym, że Google rozwija swoją wersję AI, robi się jeszcze ciekawsza, jak dołożymy do niej temat związany z prywatnością i bezpieczeństwem. Już teraz jest to całkiem niezły labirynt wymagań europejskich z niedostosowaną do nich technologią amerykańską, natomiast w przypadku sztucznej inteligencji będzie to trudny orzech do zgryzienia. Obecna faza beta testów ma wykazać, że Google AI będzie bezpieczne dla użytkowników i uwzględni niezbędne wymagania w zakresie prywatności.

sztuczna inteligencja, AI, AI serach

Następca modelu BERT

Pierwszym modelem bazującym na AI od Google był BERT. Wprowadzenie go spowodowało niezłe zamieszanie w świecie SEO, głównie za sprawą nieznane dotychczas dostosowania słów kluczowych do zapytań użytkowników. Model BARD ma bazować na swoim poprzedniku, ale uwzględniać model konwersacyjny i większe rozumienie mowy naturalnej. Trzeba przyznać, że ciekawe czasy dla świata online i nowych technologii.

Microsoft przysięga: „Nie grzebiemy Wam po dysku szukając prywatnych danych”