Audio-Technica ATH-CKS50TW to słuchawki kompletne i dopracowane, które oferują angażujące brzmienie i wszelkie nowe rozwiązania, których nie powstydziliby się konkurenci z jeszcze wyższej półki.
Minął rok od kiedy ostatni raz testowałem słuchawki japońskiej legendy – Audio-Technica. Co ciekawe z zeszłym roku, testowałem podobny model do tego, który trafił do mnie teraz. Nowsze konstrukcyjnie Audio-Technica ATH-CKS50TW przynoszą jednak kilka nowych funkcji i poprawiają te starsze, czyniąc ten model jeszcze bardziej atrakcyjnym. Zresztą sami się przekonajcie.
Audio-Technica ATH-CKS50TW
Japońska firma, tworząc te słuchawki, chciała połączyć kilka kluczowych cech: zaawansowaną technologię akustyczną, imponujący bass, fizyczną wygodę i dopasowanie oraz naprawdę długi czas pracy. Wszystko te cechy udało się zaimplementować — wygodę gwarantuje lekka przemyślana konstrukcja z 4 rozmiarami gumek, nowy 9-milimetrowy przetwornik (Solid Bass HD TWS) oraz aż 50 godzin czasu pracy (20 godzin natywnie + 30 godzin dzięki etui z powerbankiem).
To jednak nie wszystko, czym dysponują te słuchawki. Słuchawki obsługują funkcję krystalicznie czystych połączeń głosowych dzięki Qualcomm cVc 8.0. Aby ułatwić obsługę, umieszczono na każdej ze słuchawek fizyczny przycisk do obsługi wielu funkcji.
To jeszcze nie koniec z kolejnych wartych wymienienia cech koniecznie trzeba jeszcze wspomnieć o normie IPX4, która pozwoli używać sprzętu w deszczu czy na siłowni, automatycznym włączeniu i wyłączaniu, funkcją Android Fast Pair, obsłudze kodeków aptX i niskiej latencji (co pokochają miłośnicy filmów i gier) oraz technologii Sony’s 360 Reality Audio.
Oczywiście słuchawki wspierają też wszelkie funkcje znane z poprzednich modeli firmy jak parowanie wielu urządzeń czy obsługę trybów ambient oraz ANC. Sporo tego jak na takie małe słuchawki prawda? Sprawdźmy więc ile są warte naprawdę Audio-Technica ATH-CKS50TW, bo w salonach Top Hi-Fi & Video Design skąd do nas trafiły na testy, kosztują 799 zł.
Zawartość opakowania
Zestaw, w jakim dostarczone zostają do nas słuchawki Audio-Technica, nie zmienia się od dawna. To mały kartonik, w którym znalazło się wszystko, co powinno. Nie jest przesadni duży ani kolorowy — tu najbardziej liczy się wnętrze.
W jego środku znalazła się wytłoczka, która dobrze segreguje zawartość. Tradycyjnie dla tego producenta mamy tu zestaw gumek. W przeciwieństwie do niektórych produktów teraz to 4 pary gumek w różnych rozmiarach zamiast trzech par gumek i jednej pary pianej Comply. To z pewnością przemyślane działania, w końcu obiecywano nam świetne dopasowanie słuchawek.
W kartoniku znalazło się również miejsce dla sporej liczby instrukcji, kabla USB — USB C oraz etui ładującego wraz ze słuchawkami.
Pierwsze wrażenia
Moje pierwsze wrażenie i słowa wypowiedziane w myślach, po otworzeniu przesyłki to „ja to już widziałem”. To całkiem usprawiedliwione słowa, bo forma i wygląd słuchawek można pomylić, z modelem Audio-Technica testowałem przeszło rok temu. To dobrze, bo wtedy mi się to podobało i podoba mi się nadal. Zwłaszcza to, że słuchawki mają płaską podstawę. W poprzednim modelu port USB C znajdował się z boku, teraz przeniesiono go na tył. Nadal pozwala to ładować słuchawki, krótkim kablem wprost z laptopa — co na pewno spodoba się minimalistom. Klapka etui podnosi się do góry jak przyłbica rycerskiego hełmu. Po otwarciu nie kołysze się, wiec często podczas pracy miałem je otwarte.
Pierwsze, co udało mi się sprawdzić to zasięg słuchawek. Nowy moduł Bluetooth w standardzie 5.2 pewnie miał na to wpływ, bo ich zasięg jest lepszy niż moich prywatnych słuchawek, które zawsze miałem za wzór w tej sprawie. Dla Audio-Technica ATH-CKS50TW nie miało znaczenia, czy siedzę przy biurku, gdzie znajdował się mój telefon, czy też poruszam się z samymi słuchawkami po całym mieszkaniu. Co więcej, zasięg tracił się dopiero po wyjściu z domu. To spora zaleta!
Kolejna rzecz, którą doceniłem już na samym porządku to rewelacyjne brzmienie (ale o tym za chwilę) oraz tryb Ambient i ANC. Nie to, żeby produktom tej japońskiej firmy wcześniej coś dolegało pod tym względem, ale teraz tryby te są tak dobre jak topowe modele konkurencji.
Obsługa, ergonomia i wygoda
To nie tajemnica – Audio-Technica to jedna z moich ulubionych firm z kategorii premium audio. Są szczegóły, które mają dla mnie ogromne znaczenie i którym ta firma jest wierna. Jednym z przykładów jest obsługa słuchawek — gdy inne marki rezygnują z przycisków na obudowie – Audio-Technica dopracowuje je do perfekcji. Są ty w zasadzie tylko dwa, po jednym na każdej kopułce słuchawki, ale działa to idealnie. Każdy z nich daje jednak dostęp do kilku funkcji. Przyciski są małe, ale dobrze wyczuwalne a ich klik responsywny. Mój prywatny benchmark i test, zakładał obsługę w rowerowych rękawiczkach podczas jazdy — słuchawki zdały go celująco.
Co do pracy na baterii Audio-Technica ATH-CKS50TW to model, który jest w czołówce jeśli chodzi o długi czas pracy na baterii. Realny sprawdzian z powodu bardzo długiego czasu pracy jest niemal nie do wykonania. Podczas 3 tygodniowych testów tylko dwa razy rozładowałem zestaw słuchawki + etui do zera – a uwierzcie mi, słucham dużo. Tym samym przychylam się do tego, że producent nie kłamie pisząc o 20 godzinach czasu pracy i kolejnych 30 dzięki doładowaniu z etui (czyli łącznie nawet 50 godzin). Czas ten skraca się podczas używania funkcji ANC oraz Ambient i wynosi 15 godzin dla samych słuchawek. Mało tego, testowane słuchawki wspierają również szybkie ładowanie — wystarczy 10 minut w ładowarce, aby wydłużyć czas pracy o kolejne 90 minut.
Dodatkowe funkcje i aplikacja
Audio-Technica ATH-CKS50TW to jedne z pierwszych słuchawek tego producenta, które wspierają technologię 360 Reality Audio. To technologia symulowania dźwięku przestrzennego za pośrednictwem słuchawek lub małych głośników, stworzona przez Sony i wspierana przez kilka innych firm. Co ciekawe technologia ta bazuje na analizie naszej małżowiny usznej. W tym celu konieczne jej wykonanie im zdjęcia aparatem w telefonie i wysłanie ich na serwer, który dokona potrzebnej analizy i stworzy dedykowany dla nas profil muzyczny.
Minusem tej technologii jest to, że jej wsparcie ogranicza się jedynie do serwisów streamingowych Amazon, TIDAL, Dezeer oraz nugs.net. Spróbowałem tego, i faktycznie efekt jest dość ciekawy i imersyjny. Niestety nie byłem w stanie sprawdzić, jak bardzo pomaga dodatkowa analiza poprzez fotografowanie naszych uszu. Testowałem to wyłącznie na sobie.
Od dawna większość sprzętu nie sprawia już problemów przy parowaniu. Sprzęt Audio-Technica nie sprawiał kłopotu nigdy. Japońscy inżynierowie, stwierdzili jednak, że „dobrze” to nadal mało. Dlatego też postanowiono to jeszcze ułatwić i wprowadzono wsparcie dla funkcji Android Fast Pair. To kolejny świetny krok, trzeba przypomnieć, że funkcja ta nie tylko nie jest standardem, ale nie oferują jej niektóre najdroższe modele konkurencji.
Podobnie jak innym produktom, również Audio-Technica ATH-CKS50TW towarzyszy dedykowana aplikacja. W tym wypadku wprowadza ona dodatkowo obsługę, wspomnianej wyżej funkcji 360 Reality Audio wraz z procesem konfiguracji. Mamy do dyspozycji też całą funkcjonalność, którą mogą znać stali użytkownicy produktów tej firmy. Są to między innymi korektor graficzny z możliwością zapisu własnych profili, wybór kodeka audio, wybór między trybami ANC i Ambient, informacje o akumulatorze czy też możliwość sprawdzania dostępnych aktualizacji softu słuchawek (w trakcie testów, słuchawki dostały aktualizację).
Odsłuch, redukcja szumów, tryb ambient
Nie da się jednak ukryć, że słuchawki stworzono by cieszyć się muzyką, a nie głęboko ją analizować. Dlatego też model ten ma wyraźnie zaznaczoną charakterystykę w układzie V. Góra wybrzmiewa równie przyjemnie jak doły. Jest równie donośnie, ale nadal plastycznie. Muzyka elektroniczna i nowe style polubią się z tymi słuchawkami. Trochę mniej polubi się klasyczny rock, średnica jest tu trochę przytłoczona i miejscami lekko poza kurtyną. Jestem przekonany, że słuchawki przypadną do gustu znakomitej większości klientów.
Miałem do czynienia ze słuchawkami Audio-Technica, gdy firma ta implementowała technologie ANC i Ambient w swoich pierwszych konstrukcjach. Od tamtego czasu poczyniono wiele postępów w tej materii. Mam też wrażenie, że odsłona słuchawek podnosi poprzeczkę w tym temacie. Nie to, żeby czegoś bardzo im brakowało. Po prostu jest coraz lepiej i to słychać! Można śmiało powiedzieć, że testowym słuchawkom naprawdę blisko do czołówki. Nie było scenerii, żeby ANC sobie w nie radziło — nie ma znaczenia czy to ruch uliczny, monotonny szum odkurzacza czy nieskoordynowane ujadanie psa mojego sąsiada — ANC świetnie separowało mnie od tych dźwięków. Tryb Ambient był dobrze zauważalny i wzmacniał dźwięki otoczenia, jeśli czegoś w moim otoczeniu nie słyszałem mając słuchawki w uszach to z tym trybem słyszałem to tak samo jak gdybym słuchawek nie miał w uszach (albo i lepiej).
Wrażenia końcowe
Audio-Technica ATH-CKS50TW najłatwiej opisać słowem — kompletne. Jest ono nadużywane wśród dziennikarzy technologicznych, ale w tym wypadku jest to słowo jak najbardziej na miejscu. Zresztą sami zobaczcie — słuchawki są wygodne i pewnie leżą w uszach, mogą być też używane w deszczu czy podczas wysiłku. Dzięki łączności i obsłudze Bluetooth z profilem o niskiej latencji świetnie sprawdzają się podczas seansu z Netflixem czy też partyjce PUBG, Fortnite lub innej gry. Tryby Ambient i ANC doprowadzono do perfekcji, dzięki czemu naprawdę się sprawdzają w każdej scenerii. Aplikacja towarzysząca jeszcze bardziej rozszerza możliwości słuchawek dzięki całej palecie funkcji konfiguracyjnych.
Specyfikacja
Type | Dynamic |
Driver Diameter | 9 mm |
Frequency Response | 5 to 20,000 Hz |
Sensitivity | 110 dB/mW |
Impedance | 20 ohms |
Weight | Headphones: Approx. 8 g (0.28 oz) (L side), approx. 8 g (0.28 oz) (R side); Charging case: Approx. 60 g (2.1 oz) |
Charging Time | Headphones: Approx. 3 hours
Charging case: Approx. 3 hours The figures above depend on operating conditions. |
Operating Temperature | 5 °C to 40 °C (41 °F to 104 °F) |
Operating Time | Continuous transmission time (music playback): Max. approx. 20 hours (headphones), Max. approx. 50 hours (if charging case is used in combination)
The figures above depend on operating conditions. |
Microphone Type | MEMS type |
Microphone Sensitivity | -38 dB (1 V/Pa, at 1 kHz) |
Microphone Frequency Response | 100 to 8,000 Hz |
Microphone Polar Pattern | Omnidirectional |
Power Supply | Headphones: DC 3.7 V lithium ion battery
Charging case: DC 3.7 V lithium ion battery |
Water-Resistant (drip-proof) Performance | IPX4
Headphones only |
Accessories Included | USB charging cable (30 cm (12″), USB Type-A / USB Type-C), Eartips (XS, S, M, L) |
Notes | For product improvement, the product is subject to modification without notice.
|
Bluetooth® | |
Bluetooth® Version | Bluetooth version 5.2 |
Operating Range | Line of sight – approx. 10 m (33′) |
Maximum RF Output | 10 mW EIRP |
Frequency Band | 2.402 GHz to 2.480 GHz |
Modulation Method | GFSK, Pi/4DQPSK, 8DPSK |
Spread Spectrum Method | FHSS |
Compatible Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, HFP |
Support Codec | Qualcomm® aptX™ Adaptive audio, Qualcomm® aptX™ audio, AAC, SBC |
Supported Content Protection Method | SCMS-T |
Supported Sample Rates | 44.1 kHz, 48 kHz |
Supported Bit Rates | 16 bit, 24 bit
When using Qualcomm® aptX™ Adaptive audio. |
Transmission Band | 20 to 20,000 Hz |
Galeria zdjęć
Sprzęt do testów otrzymaliśmy od sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design.
Artykuł partnerski, stworzony przy współpracy z zewnętrznym partnerem.