Sound Burger – jeden z klasycznych, ale też bardzo nietypowych przenośnych odtwarzaczy muzycznych powraca. Nietypowych, bo mowa tu o przenośnym odtwarzaczu… płyt winylowych!

Ja jestem za młody, by biegać po osiedlu z walkmanem, jednak pół podbazy i całą gimbazę przechodziłem z discmanem, zdzierając dziesiątki płyt i rozładowując jakieś 123 456 baterii AA. Aktualnie zbieram płyty winylowe, jednak nie wpadłbym na pomysł, żeby słuchać ich poza domem.

//dzisiaj na dailyweb
Sound Burger budowa
fot. SoundBurgerAT727

Sound Burger – przenośny odtwarzacz do winyli od Audio-Technika powraca w nowej formie

Sound Burger, a właściwie AT727/770, to pomysł marki Audio-Technica na przenośny odtwarzacz płyt winylowych. Sprzęt powstał w latach 80. zeszłego wieku i pozwalał zabrać ze sobą swoją ulubioną płytę winylową na wycieczkę i słuchać jej na podpinanych słuchawkach praktycznie w każdej możliwej sytuacji. Wbrew temu, co napisałem wyżej, jestem sobie w stanie wyobrazić kilka zastosowań takiego przenośnego zestawu do odsłuchu winyli. To idealny sprzęt dla osób, które chcą kupować używane płyty na giełdach, a nie potrafią ocenić ich stanu na oko. 

Sound Burger, otoczony został pewnym kultem. Sprzęt był awaryjny (często regulować trzeba było napęd gramofonu) i sprawiał mnóstwo problemów (zużywał sporo energii z trzech baterii C), jednak do dziś jego ceny przekraczają 500 dolarów. A wszystko to, pomimo że Audio-Technica już dawno przestała produkować kompatybilne wkładki.

soundburger reklama
fot. SoundBurgerAT727

Nowy Sound Burger – AT-SB2022

Nowy Sound Burger – AT-SB2022 dziedziczy wygląd kultowego poprzednika, jednak w środku znajdziemy wszystko, co w tego typu sprzęcie powinno znaleźć się w 2022 roku. AT-SB2022 potrafi odgrywać płyty winylowe z prędkością 33 i 45 obrotów. Poza wyjściem słuchawkowym gramofon wyposażono w bluetooth, więc bez problemów podłączymy go do naszych słuchawek bezprzewodowych, czy głośnika bluetooth. Nowy Sound Burger otrzymał wbudowany akumulator, ładowany kablem USB-C, pozwalający na 12 godzin odtwarzania. Gramofon cechuje dość standardowa, wymienna igła ATN3600L.

Nowy Sound Burger AT-SB2022, podobnie jak kilka innych sprzętów, powstał z okazji 60. rocznicy powstania marki Audio-Technica. Do sprzedaży ma trafić zaledwie 7 000 Sound Burgerów. Każdy z nich wyceniono na 199 dolarów. To jeden z najtańszych gramofonów tego producenta, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę wbudowany bluetooth. To także sporo mniej od używanych klasycznych Sound Burgerów.

Nowy Sound Burger AT-SB2022 to intrygujący sprzęt, który jednak dla mnie jest jedynie ciekawostką, będącą miłą rocznicową niespodzianką, dla fanów klasycznych Sound Burgerów. Sprzęt ten nie zyska raczej sporej popularności, bo za podobną cenę znaleźć można klasyczne gramofony, które zdecydowanie bardziej nadają się do słuchania muzyki z płyt winylowych. Cieszy natomiast, że Audio-Technica nie przesadziła z ceną, bo 199 dolarów to moim zdaniem uczciwa wycena tego sprzętu.

Słuchawki Audio Technica SR50BT czyli selektywność dźwięku, pełnia wrażeń