Wojna między Palestyną i Izraelem ma wydźwięk również w świecie technologii. Nie chodzi tu jednak o nowoczesny sprzęt do walki a prozaiczny błąd, który triggeruje setki tysięcy osób. Okazuje się, że spora grupa osób doświadcza problemu, który po wpisaniu „jerusalem” podpowiada emotkę z flagą Palestyny.

Sporo osób twierdzi, że to nie przypadek a celowy trolling, którego dopuścili się pracownicy Apple. Nikt nie chce bowiem uwierzyć, że zwykła aktualizacja może aż tak namieszać.

Apple co prawda zapowiedziało naprawienie błędu, ale sprawa w kontekście historii jest więcej niż tylko ciekawa.

Flaga Palestyny elementem błędu Apple

AirDrop

Wiele osób donosi, że po wpisaniu wyrazu „jerusalem”, Apple w oknie podpowiedzi wyświetla flagę Palestyny. Nie byłoby tematu, gdyby nie historyczne i polityczne zaszłości, przez które ludzie wpadają w oburzenie i doszukują się teorii spiskowych w zwykłym błędzie. Zasadniczo faktycznie sytuacja może dziwić, bo ma miejsce u osób, które zaktualizowały ostatnio swój telefon do iOS 17.4.1. Wcześniej błąd nie występował, a zmiany w aktualizacji nie dotyczą przecież słownika wpisywanych wyrazów i podpowiedzi.

Trzepanie czaszki, grzyby i feniksy w ogniu. Apple ma dla Was coś nowego

Kontekstem powoduje napięcie, jest fakt, że Jerozolima jako miasto przez stulecia (czy nawet ostatnie tysiąclecie) było miejscem, gdzie zderzały dwie kultury — żydów i muzułmanów. W 1967 roku w wyniku wojny 6-dniowej wojska izraelskie zajęły Wschodnią Jerozolimę. Od 1980 roku Izrael uznaje ją jako swoją stolicę. To kontrowersyjny ruch, którego nie poparła Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz wiele niezrzeszonych w tej organizacji państw. W 2017 roku Donald Trump ogłosił, że USA uznaje protektorat Izraela nad Jerozolimą oraz to, że miasto jest stolica Izraela. Polski MSZ przypomniał wtedy swoje stanowisko, które nie uznaje takiego faktu. Wedle Polskiego Rządu w mocy pozostaje rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 1947 r., która podzieliła Palestynę na kraje żydowskie i arabskie. Zgodnie z tą rezolucja Jerozolima miała zostać podmiotem o statusie międzynarodowym (corpus separatum). Polska jako jeden z nielicznych rządów ostrzegał przed ingerencją w statut polityczny miasta i proponował w tym temacie wstrzemięźliwość i rozwagę.

Twitt zamieszczony przez Brytyjską dziennikarkę telewizyjną zbulwersowaną przez sytuację. Znaczenie może mieć tu jednak to, że aktywnie uczestniczy ona w rozmowach na temat sytuacji na bliskim wchodzie. To może mieć impakt na słownik z podpowiedziami.

Wiele osób mocna zirytowała flaga Palestyny, która widniała po wpisaniu nazwy spornego miasta. To tak, jakby przypisać jego przynależność do państwa arabskiego i opowiedzieć się po konkretnej stronie. Z oczywistych względów Apple nie ma zamiary stawać, po żadnej ze stron i zapowiedziało naprawienie sytuacji, jeśli faktycznie jest błędem (takie dopasowania może być wynikiem stylu pisania użytkownika).