Kilka dni temu Marcin opisał zmiany z najnowszej aktualizacji iOS 17.3. Wyobraźcie sobie, iż Apple działa tak szybko, że w planach jest już kolejna. Jedną z potwierdzonych zmian w iOS 17.4 będą nowe emotikony.

To coś, czego nikt się nie spodziewał, ale każdy i nie każdy potrzebował. Nowe emotikony to jednak doskonały sposób na wyrażanie emocji, nastroju czy szybsze tworzenie wiadomości.

//dzisiaj na dailyweb

Nowa aktualizacja do iOS 17.4 będzie niesamowita. Wprowadzi obsługę zewnętrznych sklepów z aplikacjami czy strumieniowanie gier (w określonych usługach, jak Xbox Cloud Gaming czy NVIDIA GeForce NOW). Oczywiście to nie koniec nowości.

Apple z nowymi emotikonami

Apple

Apple dostosowuje się do wymogów i zaleceń organizacji UNICODE, która walczy, aby każdy mógł posługiwać się własnym językiem, a jego cechy liternicze wyświetlały się w identyczny sposób niezależnie od miejsca, czasu i urządzenia. Od kilkunastu lat UNICODE nadzoruje i rekomenduje stosowanie w tablicy znaków nowych emotikon. Te wybierane są spośród kandydujących typów.

W zeszłym roku w październiku, jak co roku, wybrano kolejną paczkę emotikon. Aktualizacja do Unicode 15.1 i Emoji 15.1 przyniosła wiele zmian w znakach językowych, symbolach i emotikonach. Tych ostatnich zatwierdzono minimalnie więcej, bo 118. Łącznie nasze urządzenia mogą wyświetlać już ponad 3700 emotikon. Pragnę jednak wszystkich uspokoić — w większości są to warianty, czyli wersje z różnym kolorem skóry lub wariantami płci. Są to też multiemotikony, czyli połączenia znanych emotikon, które stają się czymś nowym.

Stało się! Apple w iOS 17.4 umożliwi użytkownikom w UE pobieranie aplikacji poza App Store

Nowe emotikony, które wprowadzi Apple, odpowiadają zaleceniom organizacji. Jest to w sumie 118 ikonek, z których 6 jest całkiem nowych, 4 dotyczą rodzin o niesprecyzowanej płci oraz 108 osób różnych postaw zwróconych w prawo (idące, biegające, poruszające się z pomocą laski dla niewidomych, na wózku czy też klęczących). Ostatnia grupa jest najliczniejsza, bo jest rozróżniona na płeć i kolor skóry.

emoji
Lista wszystkich emoji Fot. Emojipedia.

Aktualizacja iOS 17.4 została już udostępniona testerom. Wedle pierwszych informacji miałaby ona zostać wydana już w marcu lub kwietniu. Tempo zmian jest jednak tak szybkie, że spodziewamy się jej znacznie wcześniej.