Idąc śladem iPada i iPhone’a Apple ma zamiar zmienić specyfikację swojej serii komputerów osobistych i zrezygnować z procesorów Intela na rzecz własnych produktów.
Coroczny event organizowany przez Apple zbliża się wielkimi krokami. WWDC ma się odbyć 22 czerwca 2020 roku, ale całkowicie online. Nie zmienia to faktu, że fani produktów z logo jabłka mają czego oczekiwać, bo firma ma kilka ciekawych nowości do ogłoszenia.
Koniec z intelem w Macach?
Przed weekendem pisaliśmy o spodziewanym odświeżeniu iMaca, a więc osobistego komputera domowego w gamie Apple. Przestarzały design obecnego modelu niezbyt pasuje do 2020 roku, dlatego wygląda na to, że gigant z Cupertino wreszcie zmniejszy ramki wokół ekranu i nawiąże do iPada Pro czy Pro Display XDR. Kolejnym dużym wydarzeniem WWDC będzie migracja komputerów Apple na procesory ARM.
Bloomberg dotarł do informacji, według których chipy Intela przestaną zasilać urządzenia z systemem MacOS od 2021 roku. Apple przeniesie się na własne procesory oparte o technologię firmy ARM Ltd i znane już z iPadów czy iPhone’ów. Zmiana nie będzie natychmiastowa z kilku powodów – przede wszystkim chodzi o dopasowanie aplikacji do nowego środowiska.
Poza tym ciężko uwierzyć, by firma zdecydowała się na porzucenie dotychczasowych modeli wszystkich komputerów i od razu stworzyła zupełnie nową serię – w końcu Apple ma w sprzedaży Macbooka Air, Macbooka Pro, iMaca, iMaca Pro, Mac Pro i Mac Mini, a niektóre z nich dopiero co zostały zaprezentowane. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zastosowanie procesora opartego na A14 w Macbookach Air.
Ekosystem jeszcze lepszy
Co ciekawe, już procesor A12Z z iPada Pro wykazuje lepszą moc niż i3 i i5 stosowane w notebookach. Łatwo więc zauważyć, że wykorzystanie ich w większej wersji z lepszym chłodzeniem pozwoli na uzyskanie nie tylko jeszcze lepszych wyników, ale też poprawienie efektywności układu dzięki integracji niemal wszystkich części wraz z systemem MacOS. Apple już teraz jest niepokonanym mistrzem ekosystemu dzięki niemal idealnemu powiązaniu wszystkich urządzeń, a własne chipy będą tylko krokiem ku powiększeniu swojej supremacji na rynku.