Po co Ci 5 aparatów w telefonie, skoro można mieć jeden, ale z zoomem? To trafne pytanie, które zadają sobie Koreańczycy. Samsung kupił właśnie firmę odpowiedzialną za „kominkowe” układy optyczne z zoomem. Flagowce tego producenta z aparatami ze zmienną ogniskową aparatu, są już prawie pewne!
Minęło kilkanaście dni od chwili, gdy Kuba pisał o Oppo Poseidon, posiadającym aparat fotograficzny z zoomem. Mało kto zwrócił jednak uwagę, że aparat w tym modelu to dzieło całkiem innej firmy. Mowa tu o izraelskim startupie, badającym nowe układy i standardy optyczne dla urządzeń przenośnych — firmie Corephotonix.
Corephotonix to startup założony w 2012 roku. Dotychczas firma pozyskała ponad 50 milionów dolarów, a jednym z największych inwestorów był Samsung Ventures. Prawdopodobnie osiągnięcia firmy w dziedzinie mobilnej fotografii tak bardzo zaimponowały koreańskiemu molochowi, że ten postanowił go kupić za kwotę 155 milionów dolarów.
Dużo więcej niż tylko zoom
Izraelski Corephotonix ma imponujące portfolio partnerów biznesowych i technologicznych. Są to między innymi Oppo (układy z 10x zoomem), OmniVision (to oni robią aparaty dla Motoroli), Primax, Qualcomm, Mediatek, Foxconn oraz kilka innych poważnych „graczy”. Równie ciekawie prezentuje się ich baza projektowa. Firma specjalizuje się zwłaszcza w układach optycznych dla smartfonów, ale ma też aspiracje do obsługi branży atomotive (serwa dla samochodów autonomicznych).
Te najciekawsze projekty (oraz gotowe produkty) to systemy Dual Lens, aparaty z peryskopowym (kominkowym) zoomem, systemy optycznej stabilizacji obrazu, systemy rozbijania obrazu na warstwy czy w końcu rozwiązania hybrydowe, które umożliwią czyste, nawet 25-krotne zbliżenie obrazu.
Samsung z zoomem to pewnik
Oczywiste jest, że Samsung chce mieć w swoim portfolio smartfony zapewniające bezkonkurencyjne układy optyczne. Wiadomo też, że moduły fotograficzne z kilkoma obiektywami to etap przejściowy. Samsung ma doświadczenie w produkcji telefonów z optycznym zoomem. Niestety modele te, raczej nie mogły być uznane za udane. Kupno Corephotonix to odważny krok, który może wkrótce dać przewagę nad konkurencją.
Zobacz także: Samsung Galaxy S10 – to będzie rewolucja
Ten krok Samsunga to również podwójny cios dla Apple. Samsung zyska przewagę technologiczną oraz umocni swoją pozycję w bataliach sądowych. Corephotonix w 2017 roku wytoczył Apple pozew za naruszenie swoich patentów, co jest na rękę Koreańczykom.