Mateusz pisząc o swoich ulubionych wtyczkach do samego Chrome, zainspirował mnie, by przygotować podobną listę z jedną drobną różnicą. Moja wersja będzie odnosić siędo WordPressa, o którego naturalnie oparte jest DailyWeb.

6 wtyczek dla Chrome bez których nie wyobrażam sobie pracy

Wielokrotnie pytaliście czy to mejlowo, czy na żywo o wtyczki z których korzystamy w ramach naszego bloga. Jest ich kilka, te bardziej oczywiste, te mniej, w każdym razie chciałbym przedstawić listę tych, bez których funkcjonowania sobie nie wyobrażam. Przez te kilka lat, kiedy prowadzę DailyWeb ich ilość się dynamicznie zmieniała, niemniej ta, która funkcjonuje z pewnością nie będzie ostateczna. Powód jest bardzo prosty. Cały czas pojawiają się nowe, interesujące narzędzia, które warto sprawdzić, a inne potrafią tworzyć problemy lub być po prostu porzucone.

OneSignal

onesignal

To moje ostatnie odkrycie, które jest dla mnie absolutnie nieocenione. Pełną recenzję możecie znaleźć na łamach DailyWeb, którą popełniłem kilka tygodni temu:

OneSignal – doskonałe narzędzie do wysyłania powiadomień, które zwiększy ruch na Twojej stronie

Cóż to narzędzie potrafi? Otóż jego głównym zadaniem jest wysyłanie powiadomień Push do przeglądarek czy systemów operacyjnych takich jak Android, macOS czy iOS. W jakim celu zapytasz? Otóż OneSignal integruje się z WordPress i dzięki temu możesz informować zapisanych Czytelników o nowym kolejnym wpisie lub wysyłać zupełnie customową wiadomość. Świetne narzędzie, które przekłada się na ruch. Przy naszej bazie 500 zapisanych, po publikacji w zasadzie sekundę później mamy kilkanaście osób, które kliknęły w powiadomienie.

Mamy także ciekawy pomysł jak wykorzystać potencjał tego narzędzia, polecam się zapisać do naszych powiadomień. Ah i jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. OneSignal jest absolutnie za darmo.

YOAST

yoast

Narzędzie, które w bardzo kompleksowy sposób załatwia całe miliony spraw na naszym blogu. Oczywiście nie trzeba go specjalnie przedstawiać, bo to jeden z największych kombajnów tego typu funkcjonujący na WordPressowym rynku. W naszym przypadku korzystamy intensywnie z możliwości zmiany tytułów podstron, zaczynając od ich nazw Title, kończąc na zmienionych nazwa podstron.

Szczególnie fajnym ficzerem jest integracja z kartami portalów społecznościowych. Dzięki temu, YOAST pobiera miniaturkę zdjęcia i opis wraz z tytułem, a kiedy chcemy link opublikować na Facebooku, wszystko ładnie się zaciąga tam. To samo dotyczy chociażby Twittera. Gorąco polecam.

Jest także sporo innych opcji, takich jak np. zarządzanie mapami strony w formacie XML. To w skrócie oznacza, że możecie automatycznie generować mapę waszej witryny i dodać ją następnie do Google Search Console, co by kolega robot indeksujący wiedział, gdzie i co ma odwiedzić.

Disqus

disqus_logo_-_white_on_blue_background

Wtyczka, która chyba już na stałe się wdarła do naszego polskiego świata internetowego. Właściwie to cała blogosfera stoi w oparciu o Disqus. Samo narzędzie ma oczywiście sporo wad, chociażby przetrzymywanie wszystkich komentarzy w zewnętrznej bazie czy zwiększający upierdliwie czas ładowania strony, ale ma także plusy. Tym największym jest fakt, że mając jedno konto jesteś właściwie zalogowany we wszystkich mniejszych i większych serwisach/blogach.

Przymykając oko na drobne problemy, które niegdyś mi się przytrafiały z Disqusem (niewczytujący się skrypt), to generalnie lubie to narzędzie, za prostotę i spore możliwości. A pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu nikt o tym narzędziu nie słyszał, a w naszej polskiej sieci królował domyślny system komentarzy w WordPress…

Disqus Notify Post/Page Author

banner-772x250-2

Używasz Disqus i prowadzisz serwis, w którym tworzone są teksty przez kilku autorów, posiadających swoje konta w WordPress? To wtyczka absolutnie prosta w działaniu i absolutnie świetna jeśli chodzi o pewien drobiazg. Informuje ona za każdym razem autora wpisu o pojawieniu się nowego komentarza. Absolutnie świetne i bardzo praktyczne, gdyż każdy z piszących na DailyWeb jest na bieżąco informowany, o tym że pod jego wpisem jest interakcja, do której będzie mógł się odnieść.

Szczególnie świetnie sprawdza się przy starszych wpisach, do których Czytelnicy trafiają wprost z Google, a do których na bieżąco się nie zagląda.

Autoptimize

banner-772x250

Kolejna świetna wtyczka, szczególnie dla tych, którzy z kwestiami optymalizacji swojego szablonu są na bakier i chcą zrobić to kilkoma kliknięciami. Wtyczka ta pozwala na minifikację kodów JS, CSS czy HTML. Z początku byłem mocno sceptyczny, ale po kilku testach wyszło mi, że warto się nią zainteresować. Oczywiście prawdziwy guru, powinien zrobić to ręcznie na etapie projektowania szablonu, ale umówmy się – nie każdy wie jak to zrobić.

Gorąco polecam, wtyczka jest naprawdę intuicyjna i gdyby się okazało, że jakaś minifikacja powoduje problemy, zawsze można jednym checkboxem wrócić do poprzednich ustawień.

iThemes Security

banner-772x250-3

Prawdziwy kombajn do bezpieczeństwa. W zasadzie nie wyobrażam sobie jak można utrzymywać swojego WordPress bez analogicznych rozwiązań. Systematycznie zaglądam do logów, by sprawdzić co się wyprawia i łapie się za głowę jak wiele botów skanuje i próbuje atakiem słownikowym dostać się do panelu.

Możliwości tego narzędzia są ogromne, zaczynając od drobiazgów typu blokowanie automatycznie każdego użytkownika, który będzie próbował zalogować się jako admin, idąc przez możliwość zmiany domyślnego adresu panelu, kończąc na śledzeniu zmian w plikach. Gorąco polecam, jeśli brakuje wam wiedzy jak skonfigurować to narzędzie poproście o pomoc na naszej WordPressowej grupie na Facebooku, chętnie pomożemy.

MailChimp for WordPress

mailchimp-for-wordpress-plugin

Kolejne narzędzie, którego nie można pominąć. Oczywiście jeśli chcecie posiadać własny niusletter. Gorąco polecam, ja byłem sceptyczny, kiedy w naszym zespole padł pomysł korzystania z tej formy komunikacji. Byłem w błędzie, a niemal kolejny błąd popełniłem nie wybierając MailChimp. Absolutnie świetne i darmowy do prostych mejlingów, oczywiście z gotową wtyczką do WordPress. Korzystamy na codzień w każdym miejscu, gdzie zapraszamy Was do niuslettera. O jak np. tu:

[mc4wp_form]

Zapraszamy i obiecujemy nie spamować :-)

Shortcodes Ultimate

banner-1544x500

Powiedzieć, że to potężna wtyczka do wszelkich elementów umieszczanych w treści, to jak nic nie powiedzieć. Z Shortcodes Ultimate możecie wstawiać do Waszej treści cuda, wszystko za sprawą dodatkowego przycisku, który pojawi się w Waszym edytorze do tworzenia tekstów stron czy wpisów. A w nim cuda takie jak buttony, wyrównania tekstów, tabelki, wcięcia, stylizowanie tekstu i wiele więcej. Na naszym blogu wszystkie buttony w sekcji miniblog stylizowane są właśnie za pomocą tego narzędzia.

SyntaxHighlighter Evolved

zrzut-ekranu-2016-10-16-o-21-14-44

Wygodne narzędzie do kolorowania najpopularniejszej składni. Jest z nami od zawsze i w sumie sprawdza się bez zarzutów. Szczególnie wygodne jest stosowanie tagów takich jak [html], [css] etc. Polecam.

Contact Form 7

banner-772x250-5

Wtyczka legenda. Wszystkie formularze kontaktowe, formularze konkursowe, formularze rekrutacyjne czy te odpowiedzialne za dodawanie nowego wpisu obsługujemy właśnie tym narzędziem. Możliwości ma ogromne, możecie wysyłać załączniki, tworzyć nieograniczoną ilość pól etc. Absolutny must have do każdego WordPress.

Hotjar Connecticator

zrzut-ekranu-2016-10-16-o-21-17-02

Oczywiście sam łącznik niewiele daje, ale i wręcz na odwrót. W końcu ta wtyczka to wrota do potężnego narzędzia, które nosi nazwę Hotjar. Kto z Was jeszcze nie miał okazji korzystać, pozycja absolutnie wymagana, by poznać bliżej Waszych Czytelników. Dzięki Hotjar możecie nawet nagrywać swoich użytkowników, jakie akcje wykonują na Waszej stronie. Naszym hitem jest jeden z Czytelników, który kręcił kółka kursorem myszy przez niespełna godzinę. Szanujemy

Fondy

unnamed 1

FONDY to nie tylko bramka płatnicza, ale również wielofunkcyjna platforma zintegrowana z wtyczką WordPress WooCommerce , umożliwiająca przyjmowanie płatności w ponad 100 walutach – za pomocą kart bankowych, bankowości internetowej, systemów płatności mobilnych. FONDY może być wyświetlona na stronie internetowej jako: wbudowany formularz, strona płatności w sklepie lub jako przycisk przekierowujący do płatności. Gdy dokonywane jest opłacanie zamówienia, wtyczka przesyła szczegóły, komentarze i statusy transakcji bezpośrednio do strony zamówienia w WooCommerce. Dzięki czemu firmy mogą szybko przeprocesować przychodzące zamówienia od klientów na CMS WordPress.

Oto lista tych wtyczek, które na codzień wykorzystujemy do pracy na DailyWeb. Oczywiście wtyczek jest nieco więcej, ale nie ma się czym chwalić, tu w myśl zasadzie: im mniej tym lepiej. Mam nadzieję, że prócz wtyczek, które uchodzą za wręcz standardowe, znaleźliście coś co i Wam się w codziennej pracy z WordPress przyda.