Facebook zjada zbyt dużo Twojego czasu jednak jest Ci potrzebny ponieważ zastępuje Ci komunikator? Nie wiem jak dokładnie jest w Twoim przypadku ale u mnie tak właśnie to wyglądało.

Jedną z zakładek zawsze otwartych w przeglądarce był Facebook, z czasem coraz mniej podyktowany potrzebą sprawdzenia co tam na streamie się dzieje, ale po to aby mieć włączony komunikator.

Niestety z racji tego, że chat jest tylko jedną z naprawdę wielu funkcjonalności oferowanych przez Facebooka prawie zawsze zdarzało mi się tam na chwilę zatrzymać bo coś ciekawego się znalazło.

Na CSS ConfEU udało mi się zamienić kilka słów z gościem odpowiedzialnym za UI oddzielnej usługi Facebooka – messengera – Horia Dragomir. Tego samego messengera, którego na codzień używamy na swoich telefonach, tylko w postaci aplikacji dostępnej przez www. Messenger.com – ta domena od listopada 2014 roku należy właśnie do firmy Marka. Ile zapłacili za przejęcie? Nie wiem, ale się domyślam (że sporo).

Pod tym adresem znajdziemy wydzieloną usługę chatu Facebooka. Tego właśnie mi było potrzeba :)

Fajnie by było mieć to jako osobną aplikację. I w tym właśnie artykule opiszę jak to zrobić w kilku prostych krokach. Ja tak zrobiłem i bardzo do aplikacji messengera się przyzwyczaiłem. Na Windowsie jest to o wiele prostsze niż na OSX ale na obu da się to zrobić i działa:) Sposób wykorzystuje ogólnodostępne mechanizmy więc każdą stronę WWW możesz wydzielić jako aplikację.

 

Windows:

Co potrzebujemy? Chrome.

Wchodzimy sobie na www.messenger.com.

56a8886a92854

Następnie z menu Chrome wybieramy „Więcej narzędzi” i „Dodaj do paska zadań…”

Bez nazwy-1

Akceptujemy nazwę w oknie które nam wyskoczyło i na pasku zadań pojawia się ikona messengera.

dw

Od teraz masz aplikację messengera w osobnym oknie bez funkcjonalności przeglądarki.

dw2

To było proste, teraz czas na coś bardziej wymagającego.

 


 

OSX:

Co potrzebujemy? Chrome + magiczny skrypt + ikona.

Skrypt można znaleźć w sieci lub wziąć stąd – zaoszczędzę Ci trochę czasu.

Dlaczego potrzebujemy jakiegoś skryptu? Ano dlatego, że nie wiadomo czemu ale funkcja Chrome, która jest dostępna na Windowsie nie istnieje na OSX.
1m

Znaczy istnieje, ale robi co innego – dodaję stronę jako skrót do ekranu aplikacji wewnątrz chrome, ot zakładka. Ikona natomiast jest potrzebna ponieważ skrypt w ostatnim kroku jej potrzebuje i nie akceptuje odmowy :) 2m

No to lecimy. Odpalamy sobie terminal:

3m

A w nim nadajemy prawa naszemu skryptowi poprzez wpisanie w terminalu: chmod +x ścieżkaDoSkryptu, aby szybko dodać ścieżkę przeciągnij skrypt do terminala.

4m

Uprawnienia nadane, przeciągamy skrypt jeszcze raz, tym razem nic nie dopisując i wciskamy enter. Zapyta się nas o nazwę naszej aplikacji (nie akceptuje spacji):

5m

Teraz kolejne pytanie: z jakiej strony chcemy utworzyć naszą aplikację. W naszym przypadku jest to https://www.messenger.com ale można zrobić z każdej innej którą chcemy zamknąć w okienku. Enter. Następnie podajemy śnieżkę do ikony (również ją przeciągając do terminala). Enter.

6m

Aplikacja została utworzona i jest widoczna w systemie!

7m

Nie pozostaje nic innego jak ją odpalić i cieszyć się naszym nowym komunikatorem.

8m

 

Od jakiegoś czasu już w ten sposób korzystam z messengera i muszę przyznać że znacznie udało mi się ograniczyć czas jaki spędzam na Facebooku. Dodatkowym plusem jest przyjazny interfejs i uwaga: więcej opcji niż na chacie wbudowanym. Polecam :)


 

PS. Dzięki Bartkowi dowiedziałem się że ktoś poświęcił swój czas, zaprzągł do pracy nw.js i stworzył z tego aplikację, więc na skróty można po prostu wejść tutaj: messengerfordesktop. Dzięki Bartek! Jednak sposób sam w sobie dalej jest przydatny – można na przykład fajnie wydzielić gmaila czy też inną SaaS’ową usługę (innych chyba nie ma po co) :)


 

Przydatny tekst? Podziel się nim ze znajomymi.

Chcesz być na bieżąco z naszym serwisem? Zostaw lajka – nic tak nie motywuje :)