Kilka razy wspominaliśmy o dziwnych komputerach i maszynach do pisania Freewrite. Dzisiaj omówimy kolejną, ale w nietypowym wydaniu, ponieważ możemy ją stworzyć w swoim domu. Jeśli narzekasz na nudę i masz trochę wolnego czasu, to ZeroWrite jest projektem dla Ciebie!
Co raz więcej osób pochłania nurt „Distraction Free”. Nic dziwnego, bo żyjemy w czasach, gdy przez cały dzień bombardują nas powiadomienia, wiadomości, służbowe maile oraz zwykłe rozmowy.
ZeroWrite to rozwiązanie dla tych, którzy chcą odciąć się chociaż na chwilę od całego zgiełku, żeby w pełni skupić się na pisaniu. Nie trzeba jednak kupować do tego drogich urządzeń, jak Freewrite czy Pomera. Wystarczy niewielka suma (od 50 do 200 dolarów), czas oraz podstawowe zdolności manualne i komputerowe, aby cieszyć się własnoręcznie złożonym sprzętem, który zrobi wrażenie na znajomych.
ZeroWriter na kłopoty z rozkojarzeniem
ZeroWriter to projekt, który zyskał dużą sławę na platformie Hackaday.io oraz forum Reddit. To w zasadzie kilkuosobowa inicjatywa, która powstała w dużej mierze dzięki inspiracji komputerem Penkēsu. Cieszył się on popularnością i był odpowiedzią na amatorskie i skomplikowane cyberdecki (terminale i komputery w formie cyberpunkowego new retro), które nie dość, że są użyteczne, to jeszcze rewelacyjnie wyglądają.
ZeroWriter zbudowano w oparciu o ekran E-Ink o przekątnej 4,2 cala, klawiaturę Vortex Core w rozmiarze 40% (najdroższy element zestawu) oraz mikrokomputer Pi Zero 2 W (zalecany). Dodatkowo twórcy projektu udostępniają oprogramowanie, pełną listę sprzętu oraz projekt obudowy do druku 3D.
Twórcy twierdzą, że ZeroWriter można dowolnie zmodyfikować – w zależności od preferowanych komponentów. Ich wersja jest jednak prosta w budowie oraz wykorzystuje najbardziej przystępne i niezawodne podzespoły.
Maszyna do pisania z ekranem E-Ink to na pewno ciekawy sposób na walkę z wszelkimi „rozpraszajkami”. Jeśli komuś znudziło się sklejanie modeli lub ogrywanie nudnych gier, to ma całkiem ciekawą alternatywę do wyboru. Odsyłam też do projektu Penkēsu, który był dla ZeroWriter inspiracją.
Wszelkie dodatkowe informacje znajdziecie na stronie projektu w Hackaday.io, w repozytorium Git Hub projektu oraz dzięki pomocy na forum Reddit.