Produkty gotowe, wizja sprzedaży rozrysowana, koszty oszacowane, ale brakuje jednego elementu układanki. Gdzie wystawić swoje produkty? Bez platformy sprzedażowej może być ciężko wystartować z własnym biznesem online, ale bez obaw, nie jest to tak przerażający proces, na jaki wygląda. Zapraszam na przegląd trzech wybranych systemów sprzedaży: Presta, WooCommerce oraz _Stores.

Co wyróżnia poszczególne platformy sprzedażowe i co sprawia, że użytkownicy zostają przy wybranych rozwiązaniach na dłużej? Jakie są haczyki w tańszych pakietach i na co zwrócić szczególną uwagę przy starcie?

_Stores

PrestaShop, WooCommerce a może _Stores?

W dzisiejszych czasach prowadzenie sklepu internetowego stało się nie tylko modne, ale również niezwykle opłacalne. Zazwyczaj kiedy w głowie przedsiębiorcy tworzy się cała wizja rozwoju sklepu, mamy o wiele większą tendencję chodzenia na skróty, aby wystartować jak najszybciej. Z tego względu, często początkowi posiadacze sklepów internetowych sięgają po ogólnodostępne platformy sprzedażowe typu open source, które tylko pozornie, są bezpłatnie.

Znalezienie odpowiedniej platformy e-commerce, która spełni nasze wymagania, jest przyjazna dla użytkownika i pozwoli na sprawną sprzedaż produktów, może być jednak wyzwaniem. Wśród wielu dostępnych opcji na rynku, w tym artykule skupię się na trzech wybranych platformach wzbudzających zainteresowanie na rynku: PrestaShop, Woocommerce i _Stores. Czym się różnią? Która z nich jest najlepsza? Wybrać rozwiązanie typu open source czy jednak wykupić gotowy pakiet?

Open source kontra SaaS

Dyskusja, która rozpala specjalistów na rynku do granic możliwości to przede wszystkim kwestia typu platformy sprzedażowej. Rozwiązanie open source takie jak WooCommerce bądź PrestaShop jest często bezpłatne i tworzone przez społeczność. Oznacza to, że każdy, kto ma techniczne zacięcie i pomysł na rozwój, może kontrybuować w rozwoju danej platformy. Minusem tego rozwiązania jest przede wszystkim wysoki próg wejścia, czyli posiadanie technicznych umiejętności i zdolność do wdrażania dowolnych zmian bezpośrednio w kodzie strony. Z drugiej strony, takie platformy często oferują liczne dodatkowe wtyczki, które mają wbudowane funkcjonalności niezbędne do prowadzenia sklepu internetowego. Przykładowe wtyczki potrafią zainstalować moduł płatności, przygotować automatyczną wysyłkę mailingową czy wyświetlić pop-up zachęcający do zapisu do newslettera. Ale nie jest to rozwiązanie idealne, nadmierna ilość wtyczek na stronie potrafi solidnie spowolnić nasz sklep, a zarazem narazić go na większą ilość potencjalnych problemów (np. brak kompatybilnej wersji WordPressa z najnowszą wersją WooCommerce). Przyjrzyjmy się jednak wybranym platformom sprzedażowym.

_Stores

Prestashop – wszechstronność i elastyczność, a jednak ma swoją cenę

Pierwszą platformą, którą przyjrzymy się bliżej, jest PrestaShop. Jest to popularny system zarządzania treścią e-commerce, który umożliwia tworzenie sklepów internetowych o różnej skali i złożoności. Zdecydowanie powstał z myślą o e-commerce i to właśnie większe sklepy świetnie się na tym silniku sprzedażowym odnajdą. Jedną z największych zalet PrestaShop jest jego wszechstronność i elastyczność, jednak większość dodatkowych wtyczek jest płatna. Minusem jest brak wsparcia technicznego (dostępne tylko za opłatą w wybranych pakietach), a także wymóg posiadania umiejętności technicznych, aby dostosować sklep do swoich potrzeb. Rozwiązanie ma sens przy dużych i „opasłych” sklepach internetowych, które wymagają dużej personalizacji i częstych, autorskich zmian.

WooCommerce – integracja z WordPress, wtyczki do wszystkiego

Kolejną popularną platformą typu open source e-commerce jest WooCommerce. Nie jest to jednak samodzielny moduł sprzedażowy, a zaledwie rozszerzenie dla systemu WordPress, które pozwala na prostą transformację strony internetowej w pełnoprawny sklep online. WooCommerce określam czasem żartobliwie „sklepem na sterydach”, bo bez wtyczek w tym rozwiązaniu ani rusz. Oznacza to, że absolutnie każdy wymagany moduł musi być instalowany osobno. Rozwiązanie odpowiednie dla osób, dla których czas nie odgrywa kluczowej roli w zarządzaniu swoją pracą. Można postawić na tym przyzwoity sklep, ale nie zmienia to faktu, że można zrobić dokładnie to samo, oszczędzając wiele tygodni życia. Jedną z głównych zalet WooCommerce jest jego prostota. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika i przyjaznemu dla początkujących podejściu, tworzenie sklepu staje się łatwe i szybkie, a od startu dzieli nas zaledwie kilka prostych kroków. Ponadto Woocommerce zapewnia doskonałą integrację z WordPress, co oznacza, że można korzystać z wielu dostępnych motywów i wtyczek, aby dostosować wygląd i funkcjonalność sklepu. Minusem jest całkowity brak wsparcia technicznego, bardzo częste aktualizacje, które mogą nie być kompatybilne z innymi modułami w obrębie platformy. Zdarza się to, niestety, nagminnie i stwarza całkiem sporty problem dla osób, które są przekonane, że to bezpłatne rozwiązanie typu open-source, jest naprawdę darmowe.

_Stores – nowa jakość w e-commerce, gotowe rozwiązanie do startu

W ostatnich latach na rynku pojawiła się także platforma _Stores od Cyber Folks, która zdobyła całkiem spore uznanie. Gotowa koncepcja sklepu do wdrożenia w kilka chwil całkowicie do mnie trafia i myślę, że można to szczególnie rekomendować do osób, które nie chcą spędzać długich tygodni nad warstwą wizualną swojego sklepu. Co wyróżnia_Stores? Przede wszystkim to zaawansowany system e-commerce, który oferuje innowacyjne rozwiązanie dla sklepów internetowych. Wybierając jeden z dostępnych pakietów, zyskujemy kompleksowe rozwiązanie, gotowy do wdrożenia layout sklepu, a także wsparcie techniczne, z którego może skorzystać na każdym etapie wdrożenia. Jedną z głównych zalet _Stores jest prostota obsługi. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i łatwym w użyciu narzędziom użytkownicy mogą szybko stworzyć i zarządzać swoim sklepem internetowym. Ponadto _Stores zapewnia zaawansowane funkcje, takie jak personalizacja, automatyzacja procesów, czy rozbudowany system raportowania a do tego możemy całkowicie zapomnieć o długich i czasochłonnych aktualizacjach poszczególnych modułów. Wszystkie kwestie administracyjne zapewnia dostawca usługi, a dzięki temu zostaje jeszcze więcej czasu na rozwój swojego nowego sklepu internetowego.

_Stores

Podsumowanie

Wybór platformy sprzedażowej, na której będziemy prowadzić swój sklep internetowy, jest jedną z ważniejszych decyzji na początkowym etapie rozwoju. To, co trzeba wziąć pod uwagę, bardzo często jest pomijane na starcie, a w konsekwencji staje się problematyczne na dłuższą metę. Rozwiązania typu open source bywają bezpłatne, natomiast każda pojedyncza funkcja wymaga osobnej wtyczki, co w konsekwencji, znacząca obciąża i spowalnia nasz sklep. Dedykowane gotowe rozwiązania, takie jak sklepy _Stores, są o wiele prostsze, pochłoną o wiele cennego czasu, a przy tym nadal zapewnią wszystko to, co jest potrzebne na dobry start.