Dzisiejszy artykuł chciałabym poświęcić ciekawej inicjatywie European Rover Challange, która jest jedną z niewielu akcji pozwalającej studentom rozwijać swoje zdolności programistyczne na tak dużą skalę.

ERC to bardzo rozbudowana akcja proakademicka. Dzięki niej każdy student może sprawdzić się w projektowaniu i programowaniu marsjańskich łazików. Dodatkowo zawody ERC umożliwiają stałe nabywanie nowej wiedzy, ponieważ nad całym wydarzeniem czuwają eksperci związani z branżą technologii kosmicznych.

Czym jest European Rover Challange?

European Rover Challange

Niektórzy mogą sobie pomyśleć: meh, pewnie zawody ERC odbywają się w typowym laboratorium uniwersyteckim lub nudnej przestrzeni. Otóż nic bardziej mylnego. Na potrzeby konkursu ERC, w Kielcach został zbudowany prototyp Marsa, MarsYard. Jak? Na to pytanie odpowiedziała mi Anna Łosiak, geolożka planetarna, główna projektantka toru marsjańskiego:

MarsYard zbudowany jest głównie ze zwietrzeliny pochodzącej z lokalnej kieleckiej kopalni „Józefka”. Mimo że powierzchnia wygląda zupełnie jak na Marsie (i dlatego jej używamy) to skład chemiczny jest zupełnie inny niż to, czego możemy oczekiwać na Marsie (na Czerwonej Planecie większość skał to bazalty). Nasz MarsYard jest z węglanowych skał osadowych, dlatego uważne oko dojrzy ślady niewielkich muszelek i pięknych kryształów.

Ziemski Mars, jako przestrzeń do testowania robotów planetarnych

European Rover Challange

No dobrze, ale dlaczego akurat Mars jest motywem przewodnim zawodów ERC, a nie np.: Jowisz czy Uran? Odpowiedź jest wbrew pozorom bardzo prosta. Mars to planeta, która ma największe szanse na to, aby zostać zamieszkana przez ludzi. Aby jednak to się stało, trzeba sukcesywnie przeprowadzać na nim badania. Do tego mają właśnie służyć łaziki, które za nim wyruszą na Marsa, powinny zostać przetestowane pod względem hardware’u i software’u.  Stworzenie MarsYardu umożliwiło testowanie kosmicznych technologii na ziemi. 

Studenci to część idei European Rover Challange

European Rover Challange

To, co najbardziej mnie urzekło w tym projekcie to idea. Idea, która wyciąga rękę do nas, czyli do studentów. Doskonale pewnie wiecie, jak trudno zaistnieć na rynku, nie mając żadnej praktyki, czy też znajomości. Oczywiście są jednostki, którym udaje się szybko wybić z tłumu. Jednak duża część z nas może borykać się z problemem związanym z dostaniem się do branży, dlatego zawody takie jak ERC zdecydowanie mają rację bytu.

Co ważne, ERC nie zostawia nas tylko z wyposażeniem w postaci nowej wiedzy. Projekt ma również dać młodym ludziom inspirację do działania, która jest bardzo silnym kołem napędowym. W końcu doskonale wiemy, że bez inspiracji, nie ma motywacji, a bez motywacji, nie ma produktywnego działania.

Jak zapisać się do zawodów European Rover Challange?

  • Co roku wszystkie informacje dotyczące rejestracji przedstawiane są na stronie www.roverchallenge.eu oraz na mediach społecznościowych
  • Dokładne informacje (m.in. lista wymaganych dokumentów oraz sposób ich dostarczenia i rejestracji zespołu) znajdują się w regulaminie publikowanym tuż przed rozpoczęciem zapisów na zawody

W jaki sposób wyłania się finalistów European Rover Challange?

European Rover Challange

Pewnie wielu z was interesuje też temat związanych z wyborem finalistów zawodów ERC. Odpowiedź na to pytanie udało mi się uzyskać od Marcina Wygachiewicza, który obecnie pełni rolę przewodniczącego komisji oceniającej projekty w zawodach European Rover Challange.

Od momentu rejestracji zespoły przygotowują dwa dokumenty – Proposal, czyli dokument prezentujący wstępną propozycję konstrukcji łazika oraz Preliminary Report – tj. wstępny raport prezentujący rozwinięcie koncepcji przedstawionej na samym początku. Obydwa dokumenty oceniane są przez sędziów i na podstawie liczby otrzymanych punktów zapada decyzja o kwalifikacji danego zespołu.

Kim są ludzie pracujący przy ERC? Co ich łączy?

European Rover Challange

Na to pytanie również odpowiedział nam Marcin Wygachiewicz.

Zespół ERC to ludzie pracujący w sektorze kosmicznym albo interesujący się nim. Trzeba zaznaczyć, że są to również osoby reprezentujące różne dyscypliny – od inżynierii po nauki ścisłe, a czasami nawet humanistyczne. Warto tu zaznaczyć, że branża kosmiczna jest bardzo interdyscyplinarna i znajdzie się w niej miejsce praktycznie dla każdego. W przypadku ERC niewątpliwie mamy również do czynienia z pasjonatami, którzy lubią dzielić się wiedzą z zawodnikami i tym samym rozwijać ich umiejętności.

Jak widać zawody European Rover Challange tworzą ludzie o różnych specjalizacjach. Oznacza to, że każdy, kto interesuje się kosmosem i posiada o nim solidną wiedzę może być częścią grupy ERC. W związku z tym nie musisz być specjalistą robotyki, żeby móc być zaangażowany w ten projekt.

Mieliśmy w rękach Samsung Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4: pierwsze wrażenia z premiery składanych smartfonów