Jeżeli jesteście fanami retro konsol oraz macie sentyment do Gameboyów, to Gameboyów jest zdecydowanie dla was. Wkrótce na rynku pojawi się nowa przenośna konsola,  która zapowiada się bardzo obiecująco.

W ostatnim czasie segment konsol przeżywa pewien kryzys, ponieważ na rynku nie pojawia się nic świeżego. Z tego względu wielu deweloperów zdecydowało się na swoisty powrót do przeszłości. Firmy takie, jak Sony czy Nintendo wpuszczają w obieg odświeżone wersje retro dawnych konsol, do których często dołączone są zestawy kultowych gier z lat 80 i 90. Podobny kurs obrała firma Analogue, która jakiś czas temu wypuściła preorder kieszonkowej konsoli Pocket.

Wnętrzności Analogue Pocket

Analogue Pocket

To, co chyba najbardziej interesuje graczy, gdy wybierają swój docelowy sprzęt, to wnętrzności urządzenia. Konsola Analogue Pocket będzie składać się z trzech głównych komponentów, czyli z Pocketa, docka oraz trzech różnych adapterów.

Pocket składać się będzie z 3,5-calowego ekranu o rozdzielczości 1600 × 1440. Sprzęt będzie wyposażony w akumulator litowo jonowy o pojemności 4300 mAh. Producenci zakładają, że powinna ona wytrzymać do 10 godzin, przy średnim użytkowaniu. Jednak doskonale wiadomo, że trwałość baterii jest zdecydowanie zależna od tego, w jaki sposób korzystamy z urządzenia. W związku z tym nie zdziwi mnie, jeśli przyszłe testy wytrzymałości baterii Analogue Pocket będą przynosiły nieco niższe wyniki. Pocket będzie również zawierać wejście na kartę micro SD oraz output na słuchawki o końcówce audio Jack 3,5 mm. W docku znajdziemy między innymi: port HDMI, dwa inputy USB oraz wejście do ładowarki. Dodatkowo w zasilaczu zawarta będzie technologia Bluetooth. 

Pocket będzie obsługiwany przez autorski system operacyjny Analogue OS. Dodatkowo konsola będzie wspierana przez układ logiczny FPGA, który ma na celu zmniejszyć emulację programu oraz umożliwić rozbudowywanie urządzenia we własnym zakresie.

Oceniam, po okładce, czyli o dizajnie Analogue Pocket

Analogue Pocket 2

Wygląd konsoli Analogue Pocket to istny majstersztyk. Układ przycisków nie pozostawiają wiele do życzenia.  Zewnętrzna architektura urządzenia w zgrabny sposób nawiązuje do wyglądu kultowego Gameboya z 1996 roku. Równocześnie konsola od Analogue utrzymuje się w aktualnych minimalistycznych trendach. Według mnie design Analoguge Pocket to przykład bardzo dobrego połączenia vintage stylu z nowoczesną prostotą.

Do takich wniosków skłania mnie nie tylko architektura urządzenia, lecz także wersje kolorystyczne, które nie są przypadkowe. Analogue Pocket możemy nabyć w czarnym lub białym kolorze.  Barwy te w pewien sposób pełnią funkcje logotypu firmy Analogue, ponieważ zarówno ich strona, jak i pozostałe produkty są utrzymane w biało-czarnej kolorystyce. Oczywiście, nie zawsze trzymanie się utartych schematów jest korzystne. Jednak w tym przypadku, jak najbardziej ma to sens, ponieważ firma Analogue pokazuje w ten sposób swoją autentyczność i oryginalność.

Co jest takiego „WOW” w konsoli Analogue Pocket?

Analogue Pocket

Czy warto zainwestować w konsole Analogue Pocket? Osobiście, uważam, że tak. Kieszonsolka od Analogue ma sporo do zaoferowania. Oprócz gamingowej rozrywki, możemy używać konsoli do tworzenia własnych gier oraz muzyki.  Myślę, że w tym miejscu warto, abym również wspomniała o współpracy firmy Analogue z GB Studio, które oferuje swoim użytkownikom narzędzia, służące do projektowania retro gier. Oznacza, to, że każdy z nas będzie mógł stworzyć swoją vintage grę na konsole Analogue Pocket. A co według mnie jest w tym wszystkim najlepsze, to fakt, że nie musimy posiadać szczegółowej wiedzy o kodowaniu gier. Innymi słowy, zarówno zwykły, szary człowiek, jak i zaprawiony deweloper będzie mógł cieszyć się konsolom Anlogue Pocket.

Recenzja Xiaomi Smart Band 7: mistrz w swojej kategorii