Dobra wiadomość dla wyjeżdżających na zagraniczne wakacje – certyfikat COVID właśnie zaczął obowiązywać w UE.
Od 1 lipca na terenie krajów Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać cyfrowe zaświadczenie COVID. W Polsce można je wygenerować m.in. przez aplikację mObywatel.
Czym jest Unijny Certyfikat COVID?
Zaświadczenie COVID mogą otrzymać wszyscy obywatele UE, którzy:
- zostali zaszczepieni,
- przeszli test z wynikiem negatywnym,
- są ozdrowieńcami.
Cyfrowe zaświadczenie wystawiają bezpłatnie organy krajowe. Jest ono uznawane przez wszystkie 27 państw członkowskich UE oraz przez Szwajcarię, Islandię, Norwegię i Liechtenstein.
Treść zaświadczenia jest zapisana po angielsku i w języku krajowym. Zaświadczenie składa się z kodu QR, który można wyświetlić na urządzeniu mobilnym (smartfonie lub tablecie) lub wydrukować, i z podpisu cyfrowego, weryfikowanego poprzez bramę sieciową EU Gateway.
Kiedy zaświadczenie COVID zacznie działać?
Zaświadczenie będzie aktywne od 1 lipca 2021 r. i będzie bezpłatne. System będzie działać przez 12 miesięcy.
Państwa, które 1 lipca nie będą jeszcze gotowe do wystawiania zaświadczenia, będą miały 6 miesięcy na wdrożenie technologii. W tym czasie będą mogły nadal stosować własne formaty, które powinny być uznawane także w innych państwach UE.
Certyfikat COVID. Co trzeba wiedzieć?
Zaświadczenie ułatwi bezpieczne podróżowanie po UE, gdyż będzie dowodem, że zostało się zaszczepionym, otrzymało negatywny wynik testu lub jest się ozdrowieńcem. Zaświadczenie będzie szybkie do zweryfikowania, co pomoże zapobiec pojawianiu się fałszywych wersji w UE.
Trzeba pamiętać, że certyfikat COVID sam w sobie nie będzie dokumentem podróży takim jak paszport czy dowód osobisty (w UE). Innymi słowy – oprócz niego trzeba będzie mieć przy sobie paszport lub inny dowód tożsamości.
Zaświadczenie nie jest niezbędne do przekroczenia granicy, ale znacznie ułatwi przemieszczanie się. Posiadacze zaświadczeń powinni zasadniczo być zwolnieni z testów i kwarantanny.
Jak uzyskać certyfikat COVID?
W Polsce najprostszym sposobem na uzyskanie certyfikatu COVID jest wygenerowanie go w aplikacji mObywatel. Aby zdobyć Unijny Certyfikat COVID, potrzeba ściągnąć aplikację mObywatel. Jest ona dostępna na Androida i iOS. Po uruchomieniu aplikacji powinno pojawić się wyskakujące okienko z możliwością uzyskania certyfikatu COVID. Jest on także dostępny z głównego menu pod ikonką „Unijny certyfikat Covid”.
Certyfikat można wygenerować także na platformie pacjent.gov.pl po zalogowaniu na swoje indywidualne konto pacjenta.
Zaświadczenie można uzyskać w 3 przypadkach:
- gdy przeszło się szczepienie jakąkolwiek szczepionką przeciwko Covid-19,
- gdy wyzdrowiało się z infekcji wirusem Covid-19 i od daty pozytywnego testu nie upłynęło jeszcze 180 dni,
- gdy przeszło się test na Covid-19 z wynikiem negatywnym (PCR lub RAT).
Obywatele UE zaszczepieni poza UE mogą wystąpić o unijne cyfrowe zaświadczenie COVID do państwa członkowskiego, którego są obywatelami lub rezydentami.
Jakie dane zawiera zaświadczenie? Czy dane te są bezpieczne?
Informacje na zaświadczeniu to wyłącznie:
- imię i nazwisko,
- data urodzenia,
- data wydania,
- informacja o szczepieniu, teście lub ozdrowieniu,
- niepowtarzalny identyfikator.
Dane te pozostają na zaświadczeniu i nie są kopiowane ani rejestrowane podczas automatycznej weryfikacji kodu QR czy kontroli dokumentu przez człowieka. Wszystkie inne dane zdrowotne pozostają w gestii organu krajowego, który wystawił zaświadczenie.
Podróż z certyfikatem COVID
Posiadacze ważnego zaświadczenia nie powinni zasadniczo być poddawani testom ani kwarantannie podczas podróży po UE. Państwa UE muszą akceptować zaświadczenia dotyczące szczepionek, które uzyskały unijne dopuszczenie do obrotu. Dodatkowo mogą postanowić, że będą honorować także inne szczepionki.