W ostatniej aktualizacji aplikacji mObywatel dodano opcję wygenerowania unijnego certyfikatu COVID. Umożliwia on szybką weryfikację osób zaszczepionych przeciw wirusowi.

Aktualizacja z certyfikatem COVID miała zostać wprowadzona 25 czerwca, ale udało się ją opublikować kilka dni wcześniej. Najpierw dostali ją użytkownicy Androida, a chwilę później – iOS.

Unijny Certyfikat COVID zaczyna obowiązywać w całej UE. Oto, co warto o nim wiedzieć

Certyfikat COVID – jak wygenerować?

Aby zdobyć Unijny Certyfikat COVID, potrzeba ściągnąć aplikację mObywatel. Jest ona dostępna na Androida i iOS.

Certyfikat COVID w aplikacji mogą zdobyć osoby, które:

  • są w pełni zaszczepione – otrzymały dwie dawki szczepienia Astra Zeneca, Moderna, Pfizer lub przyjęły jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson. Certyfikat jest ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki;
  • otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin);
  • wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Osoby, które mają już mObywatela – a jest ich ponad 3 miliony – wystarczy, że zaktualizują aplikację. Wówczas po uruchomieniu aplikacji powinno pojawić się wyskakujące okienko z możliwością uzyskania certyfikatu COVID. Jest on także dostępny z głównego menu pod ikonką „Unijny certyfikat Covid”.

– Tych, którzy do tej pory nie zainstalowali mObywatela w swoich telefonach – zachęcamy, aby to zrobili – mówi minister ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński. – UCC zastąpi dostępne do tej pory w mObywatelu krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu – dodaje.

I faktycznie – do tej pory w aplikacji funkcjonowało specjalne elektroniczne zaświadczenie z kodem QR. Można je było wygenerować zaraz po otrzymaniu drugiej dawki szczepienia przeciw COVID. W aplikacji zaświadczenie wyświetlało się wraz ze zdjęciem użytkownika. W nowej wersji ta opcja całkowicie zniknęła i została zastąpiona Unijnym Certyfikatem COVID.

Aplikacja mObywatel w telefonie i Unijny Certyfikat Covid

Unijny Certyfikat COVID dostępny także bez Internetu

Dostępny w aplikacji mObywatel Unijny Certyfikat COVID działa także w trybie offline. To znaczy, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą nie będziemy musieli mieć dostępu do Sieci. – To spora wygoda i oszczędność – mówi minister Janusz Cieszyński. W Certyfikacie znajdziemy nasze zdjęcie z dowodu osobistego – to ułatwi kontrolę – i duży, wyraźny kod QR, dzięki któremu zminimalizowano ew. trudności przy skanowaniu kodu.

Dane, które zawierają szczegółowe informacje o właścicielu Certyfikatu – zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej. W krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej. Dlatego nie każdy kontrolujący powinien mieć wgląd do wszystkich danych – ocenia ministerstwo.

Certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy dowolną aplikacją, którą dysponować będą służby graniczne danego kraju. Jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.

Tinder chce walczyć z COVID-19 i nękaniem. Będzie m.in. naklejka „Jestem zaszczepiony”