NASA opublikowała tym razem nagranie dźwiękowe.
Za chwilę minie miesiąc odkąd łazik Perseverance wylądował na Marsie. Od tamtej pory bada Czerwoną Planetę i co jakiś czas przesyła zgromadzone dane na Ziemię. NASA natomiast dzieli się materiałami z nami, a każda kolejna publikacja robi wrażenie.
Tym razem NASA opublikowała nagranie dźwiękowe. Słychać na nim, jak łazik Perseverance odpala swoje lasery, a następnie wysyła wiązkę kilkudziesięciu strzałów. Jest to wiązka o średnicy niespełna milimetra. Wycelowana z odległości 6 metrów uderza w skały, a łazik i jego kamery analizują efekty, które wywołuje uderzenie.
Nagranie laserowych strzałów z Marsa
Misja łazika trwa w najlepsze, pojazd zbiera próbki marsjańskiej gleby, które następnie zostaną poddane wnikliwym badaniom. Celem misji jest szukanie śladów życia, a także sprawdzenie warunków do zasiedlenia Marsa przez ludzi.
Tak! Łazik bezpiecznie wylądował na Marsie. Mamy pierwsze zdjęcia Czerwonej Planety z Perseverance
Łazik napędzany jest specjalnym paliwem opartym na plutonie. Według inżynierów zasilania może starczyć nawet na kilkanaście lat. Raczej nie będzie potrzebny aż tak długi okres, gdyż wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy załogowej misji na Marsa, która powinna odbyć się w ciągu najbliższych 4-5 lat. Wszystko zależy od testów i… pieniędzy. Pierwszy w wyścigu jest oczywiście SpaceX i ich marsjańska misja z celem założenia kolonii na Czerwonej Planecie.
Perseverance posiada po raz pierwszy w historii drona, który określany jest również małym helikopterem. Będzie on badał i filmował powierzchnię Marsa z pewnej wysokości, co pozwoli na lepsze zorientowanie w przestrzeni. Warto zaznaczyć, że siłą rzeczy na Marsa nie docierają satelity GPS, dlatego łazik korzystał z nawigacji… fotograficznej. Na bazie zapisanych zdjęć musiał odnaleźć się w terenie, by móc bezpiecznie wylądować.
Lądowanie łazika Perseverance na Marsie
Tak wyglądało krok po kroku lądowanie łazika na powierzchni Marsa:
- 21:38 – oddzielenie się części helikoptera NASA jeszcze w przestrzeni kosmicznej
- 21:48 – wejście do marsjańskiej atmosfery z prędkością 19500 km na godzinę
- 21:49 – moment, w którym dojdzie do najwyższego nagrzania statku do temperatury około 1300 stopni Celsjusza
- 21:52 – rozłożenie spadochronu i oddzielenie osłony
- 21:54 – oddzielenie tylnej części osłony
- 21:55 – lądowanie na powierzchni Marsa